Невідома Україна. Репортаж про палац у стилі неоґотика (ВІДЕО)

  "5 канал" продовжує цикл репортажів про замки та фотреці, які перебувають на межі забуття та руйнації. Один із таких палаців - у селі Лечківці на Тернопільщині. Він, з-поміж небагатьох в Україні, перебуває під опікою приватного власника.
  Палац у селі Личківці Гусятинського району викупив один із тутешніх мешканців. Зробив це ще до виходу указу Президента про заборону приватизації пам`яток архітектури до складання повного їх реєстру. Зараз власник палацу тимчасово живе та працює у Росії. Але щоразу, приїжджаючи у село, він наймає робітників та реконструює споруду. У ній вже відчистили та залишили оригінальною стару черепицю, якою був вкритий палац, коли його збудували. Намагатися максимально відтворювати колишній вигляд фортеці, окрім самого бажання, власника змушують ще й певні зобов`язання перед відділом охорони пам`яток.

  Марія Палюх, сестра власникам палацу: "Купивши його, він вже зробив верхівку, перекрив дах будинку цього замку, зробив тут стелю. І кожного разу, коли він приїжджає, він щось нове робить якісь відбудови в цьому замку для його збереження, для його покращення, щоб ця пам`ятка архітектурна, історична збереглася. То є цінність нашого села. І стан її з кожним роком покращується".

  Ярослав Пелехатий, начальник відділу охорони пам`яток управління архітектури ОДА: "Ми з свого боку вже стараємося, укладаємо охоронні договора, власника консультуємо, він дає охоронні зобов`язання, як зберігати, знайомимо з чинним законодавством, що йому можна, що йому не можна, що не можна робити, на яких засадах повинні проходити ремонтно-реставраційні роботи, відтворення цієї пам`ятки. ... бо реставрація це не просте будівництво, це є суто специфічні роботи".

  Палац у Личківці наприкінці XIX - початку XX століття побудував польський поміщик Кімельман. Зведений у стилі неоґотики, палац нагадує невеликий замок. 88-річна бабуся теперішнього власника фортеці пам`ятає її з первинного вигляду. Каже: за юнацтва працювала в пана і не раз тут бувала.

  Ганна Кришталович, бабуся власника палацу: "Внук хоче відновити, то чо ся не тішити, най відновлєє".

  У планах нових гоподарів палацу - зробити у ньому готель. Такий задум до вподоби й сільському голові Личківців Степану Дуді, адже це заохотить приїжджати до села любителів зеленого туризму. А показати їм тут є що, каже чиновник.

  Степан Дуда, сільський голова с. Личківці: "Село наше дуже багате. В нас ще є пам`ятка трипільської культури в лісі, розмір там 30 гектарів, і там рядом мінеральна вода. Так що можна запрошувати туристів, є що показати. Тільки біда в тому, що бюджет сільської ради дуже бідний, держава не виділяє на даний час ні копійки на реставрацію чи на підтримання. Ми шукаємо спонсорів, залучаємо всякими способами, шукаєм в наших спонсорів і жертводавців і стараємося щось робити. Но хотілося б, щоб була допомога з боку держави".

  Тому, що палац потрапив до приватних рук, сільський голова та й самі мешканці Личківців радіють. Кажуть, якби замок і досі не мав господаря, давно перетворився б на руїни. Люди сподіваються, що після реставрації палацу, його відвідуватимуть багато поціновувачів старовини. Та наводять китайське прислів`я: "Поріг, об який витирають ноги, не гниє".

  Тетяна Тарасенко, Сергій Русаков, Тернопілля, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.24Мб)
  Попередній матеріал
  Мешканці Нікополя залишилися без опалення (РЕПОРТАЖ)
  Наступний матеріал
  В авіакатастрофі в Іраку загинули двоє українців
  Теги:
  Loading...