На Тернопільщині представили виставку великодніх писанок (РЕПОРТАЖ)

  Понад 200 великодніх писанок представили у Тернопільському обласному художньому музеї. Усі їх створили сучасні митці, але вони відображають "почерк" та особливості різних українських земель. Зокрема, Київщини, Полтавщини, Галичини, Поділля та Слобожанщини.
  За кольором та орнаментом писанок можна вивчати географію та історію України, кажуть музейники. Адже кожний регіон має свою техніку та манеру виконання цього великоднього атрибуту. У традиційних тернопільських писанках переважає чорний колір, гуцульські – різнобарвні, а на Поділлі майстрині віддавали перевагу рослинному орнаменту.

  Оксана Войтович, головний зберігач фондів: "Кожен регіон має свої відмінності в орнаменті та кольорі. Найбільш поширеними є гуцульські писанки.Чому? Бо тільки на Гуцульщині збереглися традиції. На решті території України за часів радянської влади заборонялося малювати писанки. Гуцульські писанки славляться своїм узором – найдрібніший геометричний орнамент. На Поділлі більш рослинний переважає орнамент. Саме в кольорі подільська писанка славиться червоним, чорним та жовтим кольором".

  На тернопільській виставці є і мальованки, і дряпанки, і трав`янки, і крапанки, й навіть прості крашанки. Тернопільська писанкарка Наталка Нагуляк каже, що на кожному яйці можна прочитати цілу історію, зашифровану в символах.

  Наталка Нагуляк, писанкарка: "По давніх звичаях вважалося що зірка або такий знак свастики це сонце на писанках. Хвиляста лінія означала змія. Змій ніс життя, здоров`я, тобто людині дарувалася на довголіття, на здоров`я, щасливе життя. Ще дуже цікава писанка, вона не дуже складна, її називають сорок клинців. Кожен клинець присвячувався якомусь одному виду діяльності людини – скотарству, бджільнитцтву, землеробству".

  Сучасні митці поповнили традиційні види писанкарства новими зразками. Відтак в експозиції з`явилися також бісерні писанки або писанки-аплікації. Втім, хоч якою вона була б, писанку треба виконувати лише у гарному гуморі та з добрими думками, кажуть майстри. Адже традиційно розписане яйце призначалося для подарунка.

  Тетяна Тарасенко, Микола Павук, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (6.59Мб)
  Попередній матеріал
  Спецкомісія ООН починає розслідування причин загибелі українського миротворця у Косові
  Наступний матеріал
  "Форбс" назвав найстильніші міста світу
  Теги:
  Loading...