На Львівщині відкрили музей у вигляді криївки УПА

  Першу в Україні криївку-музей відкрили на Львівщині у селі Сприня. Це точна копія схованок, які використовували вояки УПА під час Другої світової. У музеї відтворили побут тих часів, є зброя радянського та німецького виробництва, обмундирування та хатнє начиння. Криївку звели на території дитячого спортивно-оздоровчого табору неподалік місця, де у липні 1944-го була створена Українська головна визвольна рада.

  Ветеран УПА Іван Гулій зайшов у криївку і згадав своє бойове життя. У 1944 році він сімнадцятирічним хлопцем вступив до лав повстанців. Каже - ті три роки у лісах запам`яталися йому назавжди. А ця криївка - дуже схожа на ті, де йому доводилося бувати, але бойові - були значно меншими і нижчими.

  Іван Гулій, ветеран УПА: "Щось воно пригадується, особливо ті столи мені нагадують, так як там. Тільки тут один стіл, а там два, так як перехрестя - тобто, один так, другий так".

  Історик Руслан Забілий каже - однакових криївок в УПА не було. Усі вони будувалися за індивідуальними проектами. Сховок у селі Сприня - схожий на ті, що зводили у 1944-1945 роках. Тут було лише найнеобхідніше для переховування, щонайдовше, місяць.

  Руслан Забілий, історик: "Це є найпростіша з криївок на проживання трьох-чотирьох людей. Фактично, тут немає інших приміщень, але такі криївки зонувалися на кілька зон - робоча зона, зона для життя, санітарна зона і господарська зона. В принципі, це був сховок, розрахований не на довге проживання, як це було в повстанській армії".

  Музей працюватиме для усіх охочих безкоштовно. Ініціатори його створення кажуть - він розташований майже на тому місці, де діяла справжня криївка. Діти, які відпочиватимуть у таборі, зможуть подивитися, як жили бійці та потримати у руках їхні речі.

  Олександр Ганущин, ініціатор відкриття музею: "Якщо діти будуть мати змогу взяти в руки зброю, подивитися фільм, побачити, як ця споруда виглядала - вони щось будуть мати з того часу більше, ніж бачать у фільмах чи на малюнках".

  Наразі експонатів у музеї небагато, але незабаром очікують поповнення. Кажуть - місцеві мешканці вже зносять речі, які у них залишилися з часів повстанської боротьби.

  Олександр Ваврищук, Євген Радіон, Львівщина, 5 канал.

  Попередній матеріал
  На президентських виборах у Сербії неочікувано перемагає кандидат-націоналіст
  Наступний матеріал
  Днями відбулось перше за останні 173 роки кільцеподібне сонячне затемнення
  Теги: