Історики нарікають на брак обіцяної допомоги Януковича у поверненні праху Ярослава Мудрого

  Обіцянку дав, але її не виконав. Рівно 2 місяці тому Президент Віктор Янукович заявив - допоможе повернути в Україну прах князя Ярослава Мудрого. Це було на святкуванні 1000-ліття Cофії Київської. Але за 2 місяці заява гаранта так і залишилася на папері, кажуть у заповіднику. Тут чекають, коли ж голова держави знайде час хоча б зустрітися з науковцями, аби ті передали йому всю необхідну для пошуків інформацію.

  Спочатку було урочисте слово....

  Віктор Янукович, Президент України: "У цей день я хотів би висловити свою повагу працівникам заповідника Софія Київська".  

  І була обіцянка Президента - посприяти поверненню в Україну історичної цінності, праху князя Ярослава Мудрого.

  Неля Куковальська, директор Національного заповідника "Софія Київська": "Він страшенно перейнявся. Він двічі сказав своїм помічникам: "Влаштуйте нам зустріч, я хочу допомогти".

  У Софії Київській решток Ярослава Мудрого немає. Про це науковці довідалися у 2009-му році. Тоді востаннє підняли кришку саркофагу, дістали кістяк, дослідили його, і виявилося - це аж ніяк не великий князь.

  Ймовірне місцеперебування залишків знає директор Софії. 2 роки тому Неля Куковальська їздила до США. Саме там, у Нью-Йорку, діє українська православна церква. У ній науковець бачила оригінал ікони Миколи Мокрого. Цей образ, начебто, вивезли з України одночасно з рештками Ярослава - у 1943 році. Саме тому у Софії підозрюють - у Нью-Йорку  переховують і прах великого князя.

  Неля Куковальська, директор Національного заповідника "Софія Київська": "Я бачила у церкві Трьох Святих на Брукліні ікону, нажаль мені не показали залишків".  

  Припущення про те, що прах Ярослава Мудрого зберігають на території США, документально не підтверджене вітчизняними науковцями - рапортують в Адміністрації Президента. 

  Ганна Герман, радник Президента з гуманітарних питань: "Поки ми не будемо мати офіційних підтверджень того, що ті останки - місце, де вони - лише після цього ми можемо вести якісь офіційні переговори стосовно того, щоб повернути їх в Україну, але ми продовжуємо пошуки".

  Як можна шукати, не маючи всіх даних - обурюється Неля Куковальська. Стверджує: інформацію, зібрану  працівниками музею, вона в Адміністрацію Президента не надавала.

  Неля Куковальська, директор Національного заповідника "Софія Київська": "Недавно я телефонувала, і ніяких розпоряджень начальства з цього приводу не було, і запрошення Президента на зустріч немає на сьогоднішній день".

  У тому, що прах князя у Нью-Йорку, майже на сто відсотків упевнений історик Сергій Кот. Каже, має усні підтвердження цього від представників діаспори. І додає - тепер справа за владою.

  Сергій Кот, керівник Центру досліджень проблем повернення та реституції культурних цінностей Інституту історії НАНУ: "Треба зв`язуватися, консультуватися з українською церквою, з українською діаспорою, і починати цей процес. Він, очевидно, може бути не простим, враховуючи політичні фактори, коли ми бачимо, що діаспора не сприймає певні політичні реалії в Україні".

  Науковець упевнений - процес пошуку можна було би пришвидшити, якби в Україні діяли відповідні органи. Але Національна комісія з повернення культурних цінностей припинила існування ще у 1991 році, а торік у рамках адмінреформи було ліквідовано і державну службу контролю за переміщенням культурних цінностей.

  Дарія Безродна, Інна Неродик, Андрій Єршов, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Олег Скрипка організує в Києві велелюдний карнавал
  Наступний матеріал
  Єгипетська влада відмовилась переносити парламентські вибори
  Теги: