Два будинки трипільської доби розкопали на Черкащині

  Два будинки часів трипільської цивілізації розкопали у селі Тальянки, що на Черкащині. На цій території, за даними науковців, у третьому-четвертому тисячолітті до нашої ери розташовувалось найбільше у світі поселення трипільців. Нині на розкопках разом із професійними археологами працюють студенти Києво-Могилянської академії та Уманського педагогічного університету. Усі знахідки, що віднайдуть під землею, передадуть до місцевого музею.

  Студенти-культурологи порпаються у землі. Розкопують залишки трипільських будинків, в яких давні хлібороби мешкали ще шість тисяч років тому.

  Христина Шонь, студентка: "В нас є ніж, яким ми протикаємо землю, щоби відчути, чи є там щось тверде. Якщо ми відчуваємо щось тверде, це може бути обмазка, якісь шматочки, залишки кераміки, або якісь інші знахідки і в нас є такі щіточки - коли ми на щось натикаємось, обмітаємо якісь шматки, які ми знаходимо".    

  Для когось це просто груда каміння, а Володимир Круц вже бачить, яким був інтер`єр господарів хати.

   Володимир Круц, керівник трипільської експедиції: "В цій частині було найбільше підвищення - оце піч, залишки, розвал печі. Напроти печі було робоче місце. Збереглися зернотерки,які на ньому лежали. Оце одна зернотерка, це друга, це третя. Зернотерка- це верхній камінь і нижній камінь. І от вони так розтирали".

  Археолог каже: знайти хати у кращому стані - велика удача. Адже переходячи на нову місцину, трипільці свої поселення спалювали.

  Володимир Круц, керівник трипільської експедиції: "Це був відповідний ритуал. Коли поселення залишали, його спалювали. Перш ніж спалити житло, його вбивали - тобто руйнували піч. Забирали цінні речі, а залишали певну кількість посуду, мабуть із їжею - як поховальний ритуал".  

  Насправді ж трипільські будинки виглядали ось так. Двоповерхові - з очеретяним дахом. Їхні аналоги звели по сусідству із місцевим музеєм. Саме туди невдовзі мають звезти увесь глиняний посуд та частини трипільського вівтаря, які виявили на нових розкопах. Поки що ж найціннішим серед 5 тисяч експонатів тут вважають модель трипільської хати, знайдену у сусідньому з Тальянками селі.

  Владислав Чебанюк, директор заповідника "Трипільська культура": "Вона досить схожа. Це і вхід, це кругле вікно, це ріжки на фронтоні. Тому що хатка жива. Ріжки, які мають відлякувати нечисту силу від входу. Часто моделькі мали ніжки, вона була зооморфна. вона також була жива".

  Розкопки трипільських поселень в Тальянках тривають вже тридцять років. За цей час тут підняли із землі п`ять десятків будинків. Усього їх, згідно з дослідженнями, близько трьох тисяч. Археологи мріють якнайшвидше дістатися центру поселення. Поки їх не випередили чорні археологи. Там, кажуть, можуть бути поховані найцінніші скарби трипільської цивілізації. 

  Марія Коренюк, Микола Лебєдєв, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Врятувати США від економічного краху може лише компроміс
  Наступний матеріал
  Триденну жалобу за жертвами авіакатастрофи оголосив король Марокко
  Теги: