Молоді деревця черемшини - сьогодні у центрі уваги. Чотири роки тому саджанці привезли із Суботова - з-під родового палацу гетьмана Богдана Хмельницького.
Костянтин Олійник, директор козацького селища "Мамаєва Слобода": "Це улюблена квітка Богдана Хмельницького і в нього перед ганком, там, у Суботові росло 6 черемх ним посаджених. І от оця квітка говорила про ліричність і філософський підхід великого рубаки, найкращого шабляра речі посполитої".
У пам’ять про українського гетьмана сучасні козаки збираються на показове "шаблювання". На конях і зі зброєю у руках - чекають бою з поляками. Та перш ніж взятися до справи - надихаються українськими піснями.
Коні б’ють копитом, козаки - поправляють оселедці, ватажки українського та польського війск - шануються. Потому - починається таке видовище, що пилюка стоїть стовпом.
Та шаблювання було напруженим, суперники в козаків того часу були неабиякі.
Відвідувачка: "Хоругва польських крилатих гусар була непереможна. От, вони були в панцерях. Але наші козаки - вони мали чуби зверху і їм не страшно було будь-чого".
Розїхалися - кожен при своєму. Хто вправніший фехтувальник - чоловіки спробували з`ясувати вже без коней.
Втрата шаблі вважалося найнижчим проявом негідним лицаря так само як і втрата шапки. Вправності козаків - радіють глядачі. У жінок від побаченого легкий стрес, у чоловіків - засвербіли руки.
Перший відвідувач: Козак має володіти шаблюванням. Раніше цього з малечку навчали, зараз, якщо цей дух просипається в кожній людині - це необхідно робити.
Другий відвідувач: "Ще з дитинства хотілося взяти шаблю в руки і піти порубать когось".
Перша відвідувачка: "Страшно, я даже немного повизгивала когда они там дрались".
Друга відвідувачка: "Постановка дуже яскрава - мені навіть здавалось що це насправді вони на землю падали".
Нагарцювавшись, обидва війська пішли годувати коней, неподалік від черемшини.
Ксенія Дворнікова, Орест Пона, "5 канал".