Андрухович й Неборак взялися розвінчувати стереотипи про Шевченка (РЕПОРТАЖ)

  У Києві олюднювали Тараса Шевченка. Письменники Юрій Андрухович та Віктор Неборак намагалися розвінчати усі стереотипи про Тараса Григоровича, що прижилися серед українців, і закликали більше не зводити пам`ятників великому Кобзарю.
  Стереотипи про Шевченка розвісили на деревці. На пожовклих папірцях відвідувачі однієї з київських книгарень писали про Тараса Григоровича те, що їм наболіло. Палкий захисник пригноблених жінок, геній-пророк, дядько з насупленими бровами, кріпак, який вибився в люди - такі компліменти Кобзарю живуть в сучасній Україні. Пора щось міняти - сказали письменники Андрухович та Неборак. І вирішили взятися за Шевченка серйозно. Щоб подивитися на живих класиків і від них почути правду про класика неживого, до книгарні набилося чимало людей. Вони знають, у чому проблема з Кобзарем.

  Шевченко - не ідол і пора його олюднити. Віктор Неборак радить спершу перечитати Кобзар, але почати не з початку, а з кінця. Бо там - вірші веселі. А Андрухович радить взятися за "Щоденник" Тараса Григоровича. В ньому видно - Шевченко був рідкісним щасливцем, а не страждальцем. Просто українство в ХІХ столітті потребувало саме трагічних віршів. І великий поет узяв на себе роль народного мученика і писав те, що хотів почути народ. Юрій Андрухович розповідає, що ще в юності йому трапився один літератор, котрий знав, який ефект може мати Шевченкове слово.

  Віктор Неборак закликає покладати менше квітів до пам`ятників Кобзарю та менше завішувати його портретами хату. Менше почестей та пафосу, більше вдумливого читання - каже письменник.

  Шевченко - актуальний і зараз. Запевняють письменники. Хоч уже нема кріпаків і Україна незалежна. Тарас Григорович добре розумів свою місію і намагався сподобатися не лише українцям ХІХ століття, а й трудився на перспективу - для сучасних поколінь.

  Ольга Петрів, Олег Комар, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.65Мб)
  Попередній матеріал
  США й Польща домовилися щодо ПРО
  Наступний матеріал
  До переліку смертних гріхів додано наркотики та поширення бідності
  Теги:
  Loading...