110 річниця народження художниці Катерини Білокур [відео]

  Батьки думали, що Бог їх покарав недолугою донькою, а світ в захваті від її творчості. Сьогодні минає 110 років від дня народження української художниці Катерини Білокур. Побачити нетлінні квіти та натюрморти можна у київському музеї українського народного мистецтва.

  Усупереч волі своїх рідних, вона писала картини з квітів. Для цього власноруч робила пензлики та фарби. Вона ніде не вчилася, але коли три картини потрапили до Парижу, сам Пабло Пікасо визнав геніальність українки. А ця картина настільки комусь сподобалася, що її навіть поцупили.

  Згодом художниця написала копію викраденого твору. Ця ж картина - "Колгоспне поле" - тоді вціліла. У яскравих жоржинах захована трагедія односельчанки Катерини Білокур. До неї з війни не повернувся син, який у мирний час працював комбайнером.  

  Валерія Скок, старший науковий співробітник музею: "Зображає комбайн на тому березі річки, на тому березі життя. Як будь-яку свою роботу, вона прикрашає її квітами, і також ми бачимо тут хусточку - символ вічної пам`яті про сина".

  Такі подробиці можна дізнатися із листів Катерини Білокур. Пані Ольга допомагала своєму чоловікові по крупицях визбирувати листування, щоби згодом надрукувати у двох томах. Роздуми художниці для загального огляду виставили вперше.

  Ольга Кагарлицька, редактор: "Нікого не допускала в майстерню, коли вона творила. І коли вона малювала, писала картини, то вона хлопчика просила, щоби він стояв за дверима й нікого не пускав".

  Тепер листи пишуть про Катерину Білокур. А найкращі перемагають у конкурсі "Квіти - мої діти". Цьогорічна  призерка - одинадцятикласниця Тетяна Ростовська надихалася репродукцією картини "Буйна". Тепер  вперше побачила оригінал. 

  Тетяна Ростовська, переможниця конкурсу "Квіти - мої діти": "Час прокидатися - стукоче у віконце пташка. Сумно-задумливо дивляться на мене червоні півонії, мов жар, білі, наче сніг, і рожеві, наче мрії".

  Близько чотирьох десятків картин зібрані в столичному музеї народного мистецтва. Колекцію почав збирати його перший директор Василь Нагай, друг Катерини Білокур, згодом докуповували твори на виставках. Нині експозиція діє постійно.

  Галина Безкоровайна, заступник директора з науково-освітньої роботи: "Довгий час була картина племінниць Катерини Василівни Білокур. Ми її поміняли на польові квіти. Так, час від часу міняються".

  Ці дві жінки схожі навіть зовнішньо. Раїса Недашківська зіграла художницю у біографічному фільмі.

  Раїса Недашківська, народна артистка України: "Раптом, у травні місяці, коли вже травень місяць, випав сніг. І Катерина малює. Вдень вона малювала, а вночі вона обшивала село, орала свою землю, щоб не сміялись люди".

  Сьогодні ж люди не сміються, а захоплюються її наївним мистецтвом. 

  Леся Головата, Микола Лєбєдєв, 5 канал.  

  Попередній матеріал
  Балканські країни потерпають від повеней
  Наступний матеріал
  Засновник "Wikileaks" зустрінеться з британською поліцією
  Теги: