5 канал

Юрій Тандіт про звільнення заручників: Ми готуємося до певних процесів – це буде сюрприз для багатьох

Радник голови СБУ Юрій Тандіт у програмі "Час. Підсумки дня" на "5 каналі" розповів про провокаторів на "хресній ході" УПЦ МП, підготовку спецслужби до Дня незалежності, хто є головним переговірником щодо звільнення заручників та кого окупанти вимагають звільнити в обмін на українців

МИ ЗНАЛИ, ЩО ПОЧИНАЮЧИ ВІД СУПРОВОДУ З ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ТА З ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ РУХАЛИСЯ ПРОВОКАТОРИ, ЯКІ МАЛИ СТОСУНОК, З ОДНОГО БОКУ, ДО "ДНР/ЛНР", З ІНШОГО БОКУ – ДО ПРИДНІСТРОВ'Я. МИ ЇХ М'ЯКО ПОПЕРЕДЖАЛИ. МИ КОНТРОЛЮВАЛИ ТАМ СИТУАЦІЮ

Почнемо з події минулого тижня, але дуже вагомих, важливих, тому що очікування від них були дуже напруженими. Я маю на увазі "хресну ходу" і те, що, слава богу, минуло спокійно. Всі ми розуміємо, що для цього довелося попрацювати багато і всім і різним структурам, і різним людям на різних рівнях. Якщо говорити про СБУ, то скільки реально довелося здійснити заходів, якого плану тут ви самі будете вирішувати, що можна оприлюднювати, а що ні, для того щоб усе вдалося, заспокоїти людей, спокійно щоб усе це пройшло, без ексцесів, і без трагічних речей.

– Важлива подія була у нас в Україні цими днями. Служба безпеки не є провидцем, ми обробляємо інформацію, яка надходить до нас не лише з відкритих, а й закритих джерел. І у Служби безпеки накопичився багатий досвід у фахівців, які якраз і роблять усе, щоб не допустити подібних, очікуваних деякими провокаторами подій, які могли б відбутися в нас у Києві і на підступах до Києва. Скажу, що з ініціативи Василя Грицака 20 числа відбулася безпрецедентна зустріч, у будівлі МВС зібралися всі силовики, керівництва всіх відомств, а також зібралися представники добровольчих батальйонів, патріотичних рухів і керівники або організатори цього заходу, був там митрополит Августин. Ми домовилися на цій зустрічі, що будемо координувати свої дії. З одного боку, ми попередили організаторів, що перш за все відповідальність лежить на них. Друге, у кожної людини дорога до Бога своя, і про це говорив якраз голова Служби безпеки, і ми не мали права забороняти людям вийти висловити свою християнську позицію. Але повірте, ми володіємо дуже великою інформацією, пов'язаною з цією "хресною ходою". Дійсно, ми знали, що починаючи від супроводу з Тернопільської області та з Донецької області рухалися провокатори, які мали стосунок, з одного боку, до "ДНР/ЛНР", з іншого боку – до Придністров'я. Ми їх м'яко попереджали. Ми контролювали там ситуацію.

Найголовніше, що духовенство Української православної церкви так званого Московського патріархату було налаштоване конструктивно, і ми дали зрозуміти, що будемо припиняти жорстко будь-які спроби використовувати хресну ходу в будь-яких провокативних цілях. Скажу, що збоку наших добровольчих батальйонів і патріотичних рухів теж було розуміння, і ця ситуація була лише доказом того, що у людей дійсно велике серце. Я може виступаю зараз не як радник голови Служби безпеки України, а просто як людина, християнин. Я радів, що наші дії і дії також МВС, дії представників добровольчих батальйонів і організаторів були гармонійні, і фактично ми вдячні всім, хто брав участь в організації цієї ходи, в тому числі київській владі, за те, що все пройшло без ексцесів.

Є ДЕЯКІ ЗАЦІКАВЛЕНІ ОСОБИ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ НА ТЕРИТОРІЇ СУСІДНЬОЇ ДЕРЖАВИ, ЯКІ НАМАГАЮТЬСЯ ВИКОРИСТОВУВАТИ УКРАЇНСЬКУ ПРАВОСЛАВНУ ЦЕРКВУ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ НАГНІТАТИ, ДЕСТАБІЛІЗУВАТИ СИТУАЦІЮ В УКРАЇНІ

– Хотіла запитати у вас про інформаційне тло. В очікуванні "хресної ходи" воно було скоріше напружене, ми чули заяви про можливу дестабілізацію, про підготовку якихось провокацій, деякі люди з недовірою ставились до того. коли "хресна хода" проходила їхніми населеними пунктами. Багато матеріалів, у тому числі й у соціальних мережах те що таке інформаційне тло було протягом майже місяця напружене в очікувані чогось страшного – це заважало чи навпаки мобілізувало роботу, зокрема СБУ і всіх супутніх служб теж.

– Ви знаєте, дуже сильне запитання насправді, глибоке, бо якщо говорити про квінтесенцію того, що відбувалося, можу сказати сміливо, відверто, що "хресна хода" підсвітила СБУ певні процеси, що відбуваються навколо Української православної церкви Московського патріархату. На жаль, є деякі зацікавлені особи, які перебувають за територією України, на території сусідньої держави, які намагаються використовувати Українську православну церкву для того, щоб нагнітати, дестабілізувати ситуацію в Україні. Скажу, що серед православних священиків дуже багато патріотів, я про це вже говорив, і дуже багато православних на Сході зі зброєю в руках захищають наш спільний дім. Тому воююча сторона не змогла використати проти нас хресну ходу. Хоча скажу за фактом, що ми ще найближчими днями будемо говорити конкретно про цифри, про організації, які намагалися використовувати хресну ходу. Мене вразило, що деякі організатори прохристиянських рухів, пов'язаних з УПЦ, мали стосунок, в минулому в тому числі, до комуністичної партії, понад те, деякі були кандидатами в народні депутати вже в наші часи, в ХХІ столітті за списками Комуністичної партії , це теж дивно. Ми багато про що будемо найближчим часом говорити і, думаю, ми детально розповімо, по-перше, як діяли силовики, розповімо, до чого намагалися деякі провокатори готуватися.

– Найближчим часом – це коли?

– Думаю, що цього тижня.

5 канал

МИ ГОТУЄМОСЯ ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ, ЯК І ПЕРЕД "ХРЕСНОЮ ХОДОЮ". БУДЕМО РОБИТИ ВСЕ, ЩОБ ЗАБЕЗПЕЧИТИ БЕЗПЕКУ В НАШІЙ ДЕРЖАВІ

– Попереду у нас ще один, можна сказати так, виклик – День Незалежності. Ювілей країни – 25 років, і разом з тим це день, коли він вже два роки як гіркий день, тому що нерозривно пов'язаний і з Іловайськом, і з російським вторгненням. Які сценарії проробляються вже зараз Службою безпеки до Дня Незалежності і до чого готуєтесь?

– Можу відповісти на першу частину запитання. Ми опрацьовуємо різні сценарії, працюють аналітики, але я не можу про ці сценарії говорити, бо якщо почну щось розповідати, то ми можемо комусь щось підказати. Можу сказати, що ми готуємося, це для нас дуже серйозний привід, враховуючи 25-річчя. Дехто буде дуже-дуже хотіти, щоб показати, що за 25 років нічого не сталося в Україні. Можу сказати, що найголовніше, чого домоглися – отримали свободу, в тому числі ми тут з вами можемо говорити на будь-які теми і ви можете ставити будь-які запитання.

Безпосередньо про дні торжеств, які будуть в різних містах, скажу, що в минулому, позаминулому році мені пощастило бути у нас у Донецькій області, Луганській. Бачив, як жителі цього регіону святкували з радістю це свято, і це лише доказ того, що дійсно, як і завжди кажу, там ця лінія зіткнення дихає. Коли люди переміщаються за лінію зіткнення і бачать, в якому страху живуть у "ДНР/ЛНР", коли вони знаходяться на цій території, де діють закони, попри те, що Україні важко зараз, вони все одно вільні і не бояться переміщатися по містах, і це наше головне досягнення. Про наші профілактичні заходи доповідаю вам – ми готуємося, як і перед "хресною ходою". Я не буду анонсувати те, що ми робимо, але ми будемо робити все, щоб забезпечити безпеку в нашій державі. Принаймні щодня, як учора, як сьогодні, як завтра, робимо свою справу на совість. Там, на лінії зіткнення, де йде війна, ми щодня стикаємося зі злочинами за нашою підслідністю, тобто це і спроби організації терористичних актів, і дії проти цілісності України. Скажу, що в цю добу затримали чергового терориста, якого підозрюють у скоєнні злочинів проти цілісності України. І ми будемо їм займатися в рамках кримінального провадження, яке вже відкрите.

– Громадянин України чи Росії?

– Громадянин України, який діяв незаконно на території Донецької області, на нашій території, де діють закони біля лінії зіткнення, провокував людей на незаконні дії проти цілісності України, тобто готував певні заходи.

КОЛИ НЕ БУЛО НАВКОЛО ПРОЦЕСУ ПОЛІТИКИ, МИ ДУЖЕ ЕФЕКТИВНО ДІЯЛИ, АЛЕ НІХТО З НАС НЕ КРИЧАВ, ХТО БІЛЬШЕ ЗВІЛЬНЯВ ЛЮДЕЙ. ЦЕ ВЕЛИКА ДОБРА СПРАВА, АЛЕ ВОНА НЕ ЛЮБИТЬ КРИКУ, НЕ ЛЮБИТЬ СУЄТИ

– Далі про звільнення наших заручників і полонених поговоримо. І тут згадаю про таку собі заочну полеміку, яка відбулася між вами і Віктором Медведчуком, який вирішив підкреслити свою якусь таку особливу роль у переговорному процесі, причому зробив це досить таки категорично, сказав, що уповноважених вести переговори щодо звільнення заручників і полонених багато, а от єдиний хто це робить, фактично – це він. Насправді процес звільнення заручників, ми всі розуміємо, дуже делікатний, і різкі рухи і заяви можуть зашкодити. Тим не менше, такі заяви відбуваються. З якою метою педалюється тема?

– Знаєте, ні я, ні Василь Грицак, ні багато інших ніколи не робили з цього гучного піару, ми тільки приходили і звітували. Для нас дуже важливо домогтися результату. Коли не було навколо процесу політики, ми дуже ефективно діяли, але ніхто з нас не кричав, хто більше звільняв людей. Це велика добра справа, але вона не любить крику, не любить суєти. Дійсно, ми запросили до цього процесу дуже багатьох людей, і дотепер нам допомагають у малих процесах звільнення волонтери, причому багато хто з них безіменно, безіменні герої справжні, які без пафосу цим займаються. У тому числі й політики нам допомагають. Скажу так, що головним переговірником є наш Президент. Наведу приклад, що абсолютно на всіх зустрічах, останню телефонну розмову з президентом Франції і канцлером Німеччини він починав з того, що говорив про тему звільнення заручників.

Якщо говорити про роль Віктора Медведчука, можу сказати, що з огляду на його певні стосунки, зв'язки з лідером сусідньої держави, звісно ж, ми сподіваємося, що це допоможе нам. Але скажу так, для звільнення заручників усі засоби хороші, головне пам'ятати, що ми громадяни України, головне пам'ятати, що ми повинні залишитися патріотами. Ми коли туди заходимо, за лінію зіткнення, ми ніколи, скажемо так, не опускаємо свої обличчя, ми завжди з гідністю туди заходимо. Понад те, ми ніколи не брали гроші за звільнення заручників і завжди пам'ятали, що наша батьківщина Україна і ми завжди йшли з нашими прапорами. Пам'ятаю, коли ми туди заходили, ми не боялися, бо ми розуміли, що ми робимо добру справу і ми у правді, бо це наша територія, ми її нікому не переписували, і це важливо постійно повторювати, бо люди починають забувати. Ми їздили у Страсбург, це було дуже важливо, коли ми поїхали зі звільненими хлопцями з батальйону "Донбас", вони свідчили. І нам говорили депутати Європарламенту – "приїжджайте частіше". Треба постійно про це говорити, треба постійно говорити росіянам, що дійсно там режим, що ми не ліземо до них, ані в Білгородську область, ані в Ростовську, нам непотрібна їхня територія. Але на нашій території намагаються хазяйнувати їхні військові. Тому якщо повернутися до процесу звільнення, ми будемо використовувати різних людей, різні способи, і всі ті, хто хоча би одну людину звільнив, вони зробили велику справу.

5 канал

МИНУЛОГО РОКУ НАМ ПЕРЕДАЛИ СПИСОК 1102 ЛЮДИНИ, МИ ЙОГО ДУЖЕ УВАЖНО ПЕРЕГЛЯНУЛИ І ПРОАНАЛІЗУВАЛИ. ІЗ ЦИХ ОСІБ БІЛЬШЕ 330 ЧОЛОВІК ВЗАГАЛІ НЕ ЗНАЧАТЬСЯ НІ В ЯКИХ СПИСКАХ ЗАТРИМАНИХ

– Але фактично зараз звільнення заручників і полонених заблоковане вже кілька тижнів. Чи бачите ви передумови для розблокування?

– 6 січня цей процес застопорився. Коли вперше прозвучала формула звільнення 25 наших заручників – фактично це герої наші, ми знали, де вони перебували, ми фактично вже домовилися про формулу 25 на 36, потім умови були змінені не з нашої ініціативи. У цьому брали участь представники так званої "ДНР/ЛНР" і представники Росії у присутності представників ОБСЄ. Була укладена формула 25 на 50. Ми сказали, що ми готові і на ці компроміси. 15 липня Дар'я Морозова заявила про те, що вони готові до звільнення за принципом "всіх на всіх". Добре. Ми готуємося до певних процесів, я не можу все говорити, але повірте – це буде сюрприз для багатьох.

Насправді ще минулого року, коли вперше зазвучала формула "всіх на всіх", ми передали туди 222 людини, яких на той момент законно могли туди передати, і нам віддали тоді 150 чоловік. Ми пішли на таку формулу, щоб забрати наших 150 чоловік. Ми готові і цього разу віддати в рамках закону, ми не можемо віддати всіх, на кого показують пальцями. Цікаво, що минулого року нам передали список 1102 людини, це важливо, ми його дуже уважно переглянули і проаналізували. По кожному з 1102 підготували довідки і, уявіть, з цієї цифри, – а я вам на минулій передачу почав говорити, що зможу назвати цифри, – дивовижні речі ми побачили. Тож із цих 1102 осіб, наприклад, більше 330 чоловік взагалі не значаться ні в яких списках затриманих.

– Ірина Геращенко говорить навіть про 600 – це вже от більш зручніша інформація.

– Там є одна дивовижна цифра – понад 40 осіб тих, які ніколи не скоювали злочинів у зоні АТО, вони не мають стосунку до Мінських домовленостей. Серед них є наприклад злісний неплатник аліментів, або ж як мені сьогодні розповіли, подивився дані цієї людини – "злодій у законі", котрий сидить у західній області, або ж людина, яка скоїла злочин на дорозі. І багато інших, які жодного стосунку не мають до цих людей. Більш того, є там, наприклад, люди, які ніколи не були під слідством, але просто не хочуть туди їхати, а їх просто звідти викликають. А є близько ста осіб з прізвиськами, з незрозумілими іменами, яких ми не можемо навіть визначити. Тому тут що кажуть – це лише підтверджує те, що немає там ніякої організації, все там начебто несправжнє, але вони намагаються з нами говорити з позиції сили. Нічого. Ми зробимо все, щоб решту хлопців звільнити, але потрібно, звісно ж, найближчим часом розуміти, що потрібно потерпіти. Зрозуміло, що багато хто з них близько двох років, а Коля Карпюк перебуває в Росії з березня 2014 року, і ми повинні зробити все, щоб він був звільнений.

– Зробити все, це все ж таки, така має бути фраза дуже чітко вивірена, тому що те, що знову ж таки говорить Віктор Медведчук, закон про амністію – єдина можливість повернути всіх полонених до дому і це категорично?

– Знаєте, я вам так скажу, що треба йти на компроміси, якщо з тієї сторони намагаються в засобах масової інформації говорити про те, що з українцями не можна домовитися, що ми тут несправжні, що у нас тут хунта, і так далі. Вони несуть багато дурниць, то я вам скажу, що якраз навпаки ми готові до компромісів і ми зробимо все, щоб звільнити, я не просто так кажу, бо є план, конкретний план, і я говорив про те, що ми готуємо сюрприз.

– Закон про амністію як категорична умова, за словами Віктора Медведчука, ми всі розуміємо, що Рада на це не піде.

– Нагадаю, що закон про амністію…

– …існує, але він їх не влаштовує…

– ухвалений. Інше питання, це спроба підміняти поняття, а ми говоримо про речі, коли ти дивишся їм в очі, тоді їм важко такі речі говорити. Я пам'ятаю, коли я проводив переговори, то фактично ми завжди приходили до того, що хлопців звільняли. Якщо говорити про закон про амністію, скажу конкретно, він ухвалений, треба уважно прочитати, так само як і всім, хто, скажімо, критикує Мінські домовленості, їх прочитати, всі ці пункти. Це для нас фундамент, хоч би кому що не подобалося, в Мінських домовленостях, саме завдяки тому, що вони існують, ми можемо на сьогодні бути в цій правді. Понад те, діють санкції проти агресора, і міжнародні організації, і держави різні кажуть завжди, посилаючись на Мінські домовленості. Тому непотрібно підміняти поняття, закон про амністію. Нічого, підемо далі. Вони хочуть фактично легітимними зробити справжніх злочинців, і ми це знаємо, і ми їх про це попередили, і Росія теж повинна брати участь у тому, щоб якщо вони захочуть забрати собі цих злочинців, ми будемо діяти в рамках закону, і ми, по можливості, будемо ловити їх, а особливо тих, хто скоював тяжкі злочини. Це дуже важливо для нас, тому що були факти, коли розстрілювали наших хлопців навіть із танків, це все зафіксовано.

5 канал

ЩОДО ДОЛІ 25 НАШИХ ГЕРОЇВ, ЯКИМ ЗАГРОЖУЮТЬ ТРИДЦЯТИРІЧНИМИ ТЕРМІНАМИ, – ЦЕ ЗНОВУ Ж ШАНТАЖ І СПРОБА ТИСНУТИ НА НАС

– Ірина Геращенко говорить, що бранців з української сторони бойовики зараз перевели до СІЗО і погрожують тридцятирічним ув’язненням. От така інформація у неї, що до ще однієї форми тиску на українську владу, на українську державу, для того щоб іти на компроміси, наскільки?

– Я хочу попросити вибачення у глядачів, тому що я не все можу говорити. Я прошу вибачення, але можу сказати, що про це ми знали кілька місяців тому, це теж спроба говорити з нами з позиції сили. Ми розуміємо – якщо зараз ми 25 чоловік фактично контролюємо, то однозначно, вони не будуть робити щось з ними, і підкажу, що ви не повинні бути зацікавлені в цьому, тому що фактично для вас це останній шанс. Понад те, якщо Росія не буде виконувати Мінські домовленості, теж підказка, то вони просто самі себе зруйнують як держава, для них це теж фундамент як для учасників. Це тонкі речі, але щодо долі 25 наших героїв, яким загрожують тридцятирічними термінами, – це знову ж шантаж і спроба тиснути на нас. Повірте, ми про це знаємо, ми знаємо, де вони знаходяться, ми, єдине, звісно, дуже переживаємо. Повірте, ми часто зустрічаємося з близькими, слідкуємо за станом не тільки хлопців, а й тих, хто їх чекає тут, тому що люди страждають дуже сильно. Ми нещодавно завдяки спеціальним заходам, так звана оперативна комбінація, яка була проведена силами Служби безпеки, в тому числі із залученням волонтерів, звільнили полковника Без'язикова. Хоча він тривалий час взагалі був у місці, про яке ми не знали, і багато песимістів вже стали говорити, що його немає в живих. Дякувати Богу, він живий, дякувати Богу, він вже тут...

– І відновлюється.

– І ми будемо й надалі звільняти і інших хлопців.

БАГАТО КОЛИШНІХ ПОЛІТИКІВ, ЯКІ МАЮТЬ ПРЯМИЙ СТОСУНОК ДО РЕЖИМУ ЯНУКОВИЧА, РОЗУМІЮТЬ, У ЧОМУ МОЖУТЬ ЇХ ЗВИНУВАЧУВАТИ

– Ще встигну запитати, пане Юрію. Знову ж таки, в контексті звільнення полонених і заручників і тих умов, які озвучуються офіційно, а саме амністія. От затримання, арешт Олександра Єфремова, людини знакової з багатьох точок зору, в тому числі і в контексті російської агресії і посягання на територіальну цілісність України, яку власне йому інкримінують, сьогоднішній арешт і взагалі ця справа як може вплинути на процес обміну або звільнення?

– Ви знаєте, справа політиків давати емоційний коментар, або, скажімо так, передбачати тренди, як будуть далі розвиватися події у зв'язку з цим затриманням. Зрозуміло, що Олександр Єфремов був досить впливовим політиком, займав дуже серйозну позицію. Служба безпеки в даному випадку діяла в рамках доручення Генеральної прокуратури. Служба безпеки його відпрацювала. Звинувачення, які були пред'явлені, досить серйозні, тепер справа вже за прокуратурою, за судом. Ми, якщо будуть дані такі самі доручення щодо інших людей, які підозрюються в скоєнні злочинів, будемо діяти в рамках закону, будемо розшукувати цих людей і проводити певну оперативну роботу, потім їх затримувати. Ну тепер справа в руках вже інших структур.

– Саме співробітники Служби безпеки проводили затримання в аеропорту?

– Так.

– Яка реакція була у людини? Не очікував чи все ж таки був готовий внутрішньо?

– Ми розуміємо, що багато колишніх політиків, які мають прямий стосунок до режиму Януковича, розуміють, у чому можуть їх звинувачувати, і багато хто з них внутрішньо готовий до того, що їх затримають, але по-людськи, очевидно, що коли тебе затримують, для тебе це завжди несподівано, і до цього бути морально готовим дуже важко. Бо звичайний стан людини – це свобода, і потрібно думати про це щодня, потрібно пам'ятати, що ти в будь-який момент можеш опинитися в такій ситуації. І я закликаю всіх, перш за все, звертаюся до тих людей, які мають відношення до певних речей, щоб вони пам'ятали про це.

– Дякую вам за цю розмову.

Яна Конотоп, "5 канал"

Попередній матеріал
Загострення на фронті: ворог вводить у бій важку артилерію і бронетехніку
Наступний матеріал
У США подружжя забуло на вулиці свого дворічного сина, захопившись полюванням на покемонів
Теги:
Loading...

За рік з полону бойовиків у межах Мінських домовленостей врятували близько 80 українців

До звільнення українських заручників треба залучати Червоний Хрест – Геращенко

Окупанти приховують інформацію про українських заручників - Оліфер

Геращенко: Окупанти погрожують українським заручникам 30 роками тюрми

Луценко про вирок Єфремову: у суді зійшлися проімперська "Новоросія" та незламна Україна

СБУ затримала агітатора так званої "Київської народної республіки"