5 канал

Єнін: Справа Єфремова є справою честі для ГПУ

Заступник генерального прокурора України Євген Єнін у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів про те, що: Каськіву інкримінують набагато серйозніші статті, ніж свого часу Аль Капоне; після змін до законодавства слід очікувати подання до ВР щодо деяких нардепів; справа Єфремова є справою честі для ГПУ; головна мета роботи з посадовцями часів Януковича – повернення грошей до бюджету, між ГПУ і НАБУ існує джентльменська угода

МИ ВОЛОДІЄМО ПОПЕРЕДНЬОЮ ІНФОРМАЦІЄЮ ПРО БАГАТО ІНШИХ ВИСОКОПОСАДОВЦІВ, ЯК ПОПЕРЕДНІХ, ТАК І ДІЮЧИХ СЬОГОДНІ, ЯКІ БУДУТЬ ДЕЩО ЗДИВОВАНІ ПРИЇЗДОМ КАСЬКІВА НА ТЕРИТОРІЮ УКРАЇНИ

– Давайте розпочнемо з улюбленої країни Павла Лазаренка, Панами, де зняли другу серію серіалу "Каськів і поліція". Каськів і невідомий дядько на квадроциклі, пам’ятаєте, він фото викладав, казав, що "ніхто мене не затримував". І от сьогодні знову інформація: так затриманий він чи ні? На вимогу України чи самостійно? І що далі?

– Сьогодні о третій ранку я отримав телефонного дзвінка з Республіки Панама, і мені підтвердили факт арешту пана Каськіва на території Республіки Панама на запит українських правоохоронних органів. Буквально через декілька годин ми отримали офіційне підтвердження цього факту каналами Інтерполу. Значить, процедура нас очікує наступна: якщо пан Каськів говорив щиру правду, що він нічого не приховував від правоохоронних органів України, що він готовий дати свідчення українському слідству, то процедура піде більш швидким шляхом. Зокрема протягом 30 днів ми вже маємо шанс отримати пана Каськіва на території України.

– Чи ви читали його блог після першої ніби невдалої спроби його затримати? Він писав відкрито, що це все вигадано, політичні переслідування на угоду Банкової. Він вільний і буде гуляти вільно.

– Безумовно, ми взяли до уваги його дописи у Facebook. І, чесно кажучи, це навпаки, скажімо, підігріло такий спортивний інтерес для того, щоб забезпечити якомога швидше затримання цього пана і показати, на що справді здатні правоохоронні органи України.

– А який правовий механізм між Україною і Панамою? Тобто вони зобов’язані на прохання Генпрокуратури віддати? Чи можуть залишити собі його?

– На щастя, з Республікою Панама у нас є двостороння угода про екстрадицію. Це перший випадок, з яким ми стикаємося, як в одну, так і в іншу сторону. Ані ми не запитували про видачу Республіку Панаму, ані вони не запитували нас. Але, на превелике нещастя, для пана Каськіва Республіка Панама виявилася геть не "банановою республікою" з дуже ефективною правоохоронною системою. Нами у взаємодії з панамськими колегами було задіяно максимальну кількість інструментів для того, щоб якомога швидше встановити його місцезнаходження.

– А що інкримінує Генеральна прокуратура, які аргументи панамцям видалися достатніми для того, щоб затримати колишнього лідера "Пори", колишнього працівника команди Януковича з так званих інвестицій? Що ви йому інкримінуєте?

– Ну ви ж пам'ятаєте, що Аль Капоне взагалі посадили за несплату податків, інкримінували йому якихось там 10 тисяч доларів. Те, що інкримінується пану Каськіву, виглядає більш солідно – це зловживання, розтрати чужого майна, шляхом зловживання службовим становищем групою осіб за попередньою змовою, що призвело до тяжких наслідків. А також підроблення документів.

– А ця стаття скільки передбачає? Скільки буде просити прокуратура в суді?

– Це все залежить від поведінки пана Каськіва. Якщо він піде на угоду зі слідством, видасть спільників, надасть інформацію, якої потребує українське слідство, ми будемо клопотати про пом’якшення покарання, яке визначатиме вже український суд.

– Український сегмент соцмереж сьогодні говорить, що якщо Каськів піде на угоду, він може дати ланцюжки до Льовочкіна. Чи ви передбачаєте якісь інші схеми?

– Безумовно, ми володіємо попередньою інформацією про багато інших високопосадовців, як попередніх, так і діючих сьогодні, які, ми сподіваємося, будуть дещо здивовані приїздом Каськіва на територію України.

МИ АКТИВНО ПРАЦЮЄМО З ПАРЛАМЕНТОМ ДЛЯ ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ЗАКОНОДАВСТВА ЩОДО ПЕВНОГО ОБМЕЖЕННЯ ДО ДЕПУТАТСЬКОГО ІМУНІТЕТУ, ЩОБ У НАС НЕ БУЛО ВИПАДКІВ, ЯК ПОПЕРЕДНЬО СТАВАЛОСЯ З СУДДЯМИ, З НАРОДНИМИ ДЕПУТАТАМИ

– Дивіться, від Каськіва абстрагуємося: декілька хвилин тому закінчилася дискусія у цій студії. Зокрема звідси вийшов такий регіонал, опоблоківець Вілкул. Ви як уродженець Дніпра, напевно, добре знаєте "подвиги" Вілкула-старшого, Вілкула-молодшого. Пройшло два з половиною роки від тих моментів, коли дніпровський Майдан, у Дніпрі, розганяли тітушки, привезені з Кривого Рогу. Здавалося, це все в міліції тоді, це все відео знає весь світ і Україна. Він спокійно заходить і виходить. Генеральний прокурор анонсував якісь подання на зняття недоторканності – і це вже третій генпрокурор на моїй пам’яті, який анонсує зняття недоторканності з регіоналів, але їх немає. Чи до Вілкула є питання?

– Знаєте, ми працюємо з усіма провадженнями, які знаходяться на розслідуванні як у Генеральній прокуратурі, так і в інших органах слідства.

– Є провадження, де фігурує Вілкул?

– Більше того, ми активно працюємо з парламентом для внесення змін до законодавства щодо певного обмеження до депутатського імунітету, щоб у нас не було випадків, як попередньо ставалося з суддями, з народними депутатами. І після цього, я думаю, ми можемо спостерігати активізацію, скажімо, подань генерального прокурора щодо чинних можновладців.

– О’кей, є в нас така одна справа, яка навіть суд, зараз переглядаючи апеляцію, вирішив, що Медяник має сидіти. Це так звана справа довкола…

– Хто вирішив?

– Суд. Вони ж апеляцію подавали, я маю на увазі, що Медяник сидить, Єфремов, колишній лідер регіоналів, так? От там ніби все це мало обрости справами, бути об’єднаними. Коли ми побачимо якесь провадження, передане до суду по справі Єфремова і компанія?

– Знаєте, справа Єфремова є справою честі для Генеральної прокуратури України, і ми робимо все можливе для передачі цього провадження якомога скоріше. Але однозначно, не за рахунок якості.

– Добре, тобто зараз тривають слідчі дії, я так розумію? Було анонсовано, що кола розширяться майже до 20 осіб – це місячної давності інформація. Поки що нових…

– Кола кого?

– Коло компанії єфремовської, яка буде проходити.

– Я вас запевняю, що він скоріше за все, буде не один.

– Ну от власне, коли ми почуємо нові прізвища і затримання? І коли приблизно можна сподіватися…

– Як тільки оприлюднення цієї інформації не буде перешкоджати подальшим слідчим діям, ми обов’язково поінформуємо громадськість.

– О’кей, не хочете називати прізвища. Добре, давайте йдемо по процедурному: от якщо з Панамою у нас все так гарно, то з нашими друзями з Європейського Союзу…

– Гарно буде, коли ми його зустрінемо в аеропорту Бориспіль.

5 канал

МОЖЛИВО, БЕСІДА ЗІ СЛІДЧИМ ТАК ПРОЙМЕ ПАНА КОЛОБОВА, ЩО ВІН САМ ЗАЛЮБКИ ВИРІШИТЬ ПРИЇХАТИ В УКРАЇНУ

– До Іспанії хочу, щоб ми перенеслися. В Іспанії вже скільки разів Генеральна прокуратура за різного керівництва пробує повернути підозрюваного в серйозних кримінальних і економічних злочинах, наскільки я розумію, екс-міністра фінансів часів Януковича – Колобова. А Іспанія відмовляє. Отже прокуратура надає недостатньо аргументовані або неякісні матеріали іспанській Феміді?

– Насправді це справа юрисдикції Іспанії – задовольняти наше клопотання про видачу чи ні. За результатами екстрадиційної перевірки, яка відбувається в кожній країні, це є суверенним рішенням цієї держави. Водночас ми не покладаємо рук у цьому напрямку і працюємо для того, щоб організувати зустрічі і допит пана Колобова. Він проходить як фігурант щонайменше в одному провадженні.

– А Генеральна прокуратура хоче провести допит на території Іспанії?

– Безумовно. Це абсолютно нормальна практика.

– І що буде, наприклад, після цього допиту? У Генеральної прокуратури бажання там апелювати до українського суду, а він в Іспанії.

– Можливо, бесіда зі слідчим так пройме пана Колобова, що він сам залюбки вирішить приїхати в Україну. Ми ж не знаємо.

– Я так розумію, що в Генеральній прокуратурі ставка на тому, щоб якомога більше злочинців режиму Януковича пішли на угоду зі слідством, так? Ставка більше на це?

– Головна ставка, щоб гроші до бюджету були повернуті.

– Ну поки що це декілька тисяч, наскільки я знаю. А чому називали це 200 мільярдів гривень...

– Тисяч чого?

– Декілька тисяч гривень повернуто поки що в бюджет, наскільки ми пам’ятаємо з так званих повернутих "злочинних" активів, виведених злочинним шляхом.

– Якщо ми згадаємо український досвід і повернемося до тієї ж самої "справи Лазаренка", то цей шлях тривав 4 роки щонайменше. І крапка в цьому питанні ще не поставлена.

– За вашою логікою нам ще три з половиною роки чекати, так?

– Чому три з половиною?

– Якщо ви розпочали тільки цей процес.

– Знаєте, кожна справа є індивідуальною. Кожен раз ми працюємо з тією чи іншою юрисдикцією, яка має певні особливості.

– Дуже цікавий один момент у самій прокуратурі. От екс-заступник генерального прокурора, ваш колега-попередник Ренат Кузьмін. Ви знаєте, він пише блоги, ми не знаємо, де він є, він пише, що до нього жодних питань немає. Більше того, він, як подають деякі українські медіа зі слів Рената Кузьміна, буде подавати проти України в Європейський суд з справ людини. У тому числі за дії Генеральної прокуратури. Що з Ренатом?

– Це його абсолютне право писати що завгодно і подавати позови проти кого завгодно. Питання: чи достатньо в нього підстав виграти ці справи?

– Ну а ви як вважаєте?

– Я вважаю, що українська юстиція отримає перемогу.

МИ, НЕ ПОКЛАДАЮЧИ РУК, ПРАЦЮЄМО ДАЛІ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ЗАБЕЗПЕЧИТИ ПРОДОВЖЕННЯ ТАК ЗВАНОЇ "ЧЕРВОНОЇ КАРТКИ" В ІНТЕРПОЛІ І РОЗШУК ПАНА ЄНАКІЄВСЬКОГО

– Ви оптиміст, але ми бачимо багато разів, коли в Ліоні, де є офіс Інтерполу, на будь-які матеріали у відповідь так тихенько через український розділ Інтерполу кажуть: "Слухайте, недостатньо матеріалів, це якесь політичне переслідування, ми не можемо йому поставити червону картку чи оголосити його в міжнародний розшук". Це проблема все-таки зараз в якості матеріалів, які надає Генеральна прокуратура? Чи проблеми якісь у Ліоні, в самому офісі Інтерполу?

– Знаєте, немає чорного і білого, проблеми мабуть виникають часом скрізь. буквально через два тижні буде здійснено візит делегації Генеральної прокуратури спільно з керівником українського бюро Інтерполу до Ліону. Нами запланована низка зустрічей з керівництвом цієї організації і, безумовно, ми будемо ставити найбільш болючі питання, які хвилюють українське слідство.

– Папки ви з собою везете в Ліон?

– І не тільки папки.

– О’кей, давайте повернемося до найбільш анекдотичної особи. Є такий Юра Єнакієвський, знаєте?

– Ну особисто…

– Ну напевно, чули. Дивіться, перший раз його оголосили в міжнародний розшук, Печерський суд задовольнив клопотання прокуратури. А тут якийсь зовсім з іншого району, Солом’янський суд, скасував це. І Юра Єнакієвський знову став вільним громадянином. Пізніше було ще цікавіше: другий раз прокуратура клопотала. Тоді оцей суддя славний, який тримає у трьохлітрових банках гроші, Чаус – гоп, і знову зробив його вільним. І от сьогодні, за словами депутата Лещенка, втретє Юра Єнакієвський вільна людина. Що не так?

– По-перше, я безмежно щасливий за депутата Лещенка, що в сьогоднішніх умовах має змогу думати ще про справи державні. Стосовно пана Єнакієвського хочу сказати, що ми, безумовно, не покладаючи рук, працюємо далі для того, щоб забезпечити, скажімо, все ж таки, продовження так званої "червоної картки" в Інтерполі і розшук цього пана.

– Але станом на цю хвилину він вільний, так?

– Станом на цю хвилину стоїть "червона картка" в Інтерполі, оскільки це не відбувається автоматично за рішенням того чи іншого суду. Безумовно, захист цього добродія буде використовувати це рішення. Але це не означає, що в цій справі поставлена крапка. Перемогу святкувати ще декому дуже рано.

– Чи буде якась заява від Генеральної прокуратури за результатами ваших перемовин у центральному офісі бюро Інтерполу?

– Безумовно, ми кожного разу за результатами кожної нашої зустрічі публікуємо прес-реліз. Навіть двома мовами.

– Це буде з прізвищами, як то кажуть? З прізвищами, з "червоними картками" чи…

– Якщо цього потребуватимуть інтереси слідства, там будуть і прізвища.

5 канал

Є ТАКЕ ДЖЕНТЛЬМЕНСЬКЕ ПРАВИЛО, ПРО ЯКЕ ГПУ І НАБУ ДОМОВИЛИСЬ – НЕ ЛІЗТИ У СПРАВИ ОДНЕ ОДНОГО. І ЦЬОГО СУВОРО ДОТРИМУЄМОСЯ

– Добре, давайте повернемося ще до одного моменту. Що Генеральна прокуратура буде робити от з такою ситуацією – я ж не даремно сказав, що коли другий раз пробували знімати із міжнародного розшуку Юру Єнакієвського, працював суддя Чаус. Суддя, за словами наших інших правоохоронних органів, незрозуміло, чи він у Крим втік – на роботу він не вийшов. Хоча брав відпустку до 1 вересня. І ми бачимо, по ньому працює система захисту: і Вища рада юстиції не мала до нього питання, хоч він автоматично мав бути звільнений за майданні справи. І втік. І виходить так, що і клюєви можуть втекти, і чауси можуть втекти.

– От бачите, чим більше прізвищ я оприлюднюю в ході інтерв’ю, тим більше шансів, що ті чи інші фігуранти зможуть приховатися від українського правосуддя.

– Вони вже втекли, що ж там їм ховатися. По суддях ви можете щось зробити? По таких злочинцях, як, наприклад, Чаус. Чи у вас теж зв’язані руки законом?

– Ви знаєте, я просто боюсь, що наші колеги по НАБУ знову можуть сказати, що ми ліземо не у свою справу.

– У вас все так ревниво і жорстко, так?

– Навпаки, є таке джентльменське правило, про яке ми домовились – не лізти у справи одне одного. І цього суворо дотримуємося.

– Чи маєте ви інформацію від генерального прокурора? Бо саме Юрій Луценко оголошував, що як тільки розпочне роботу Верховна Рада, ця сесія, пролунають нові прізвища.

– А ви хіба їх не чули?

– Ні, прізвища від генерального прокурора ми не чули у вигляді подань на зняття недоторканності.

– Тобто вас цікавлять саме подання... Вибачте, подань сюди я не приніс.

– Але чи ви знаєте, коли вони будуть?

– Безумовно, як тільки, я вам сказав, ми забезпечимо прийняття тих чи інших поправок до Регламенту Верховної Ради, які унеможливлять, скажімо, виїзд народного депутата після подання на нього клопотання про затримання і зняття депутатської недоторканності, ви побачите нові прізвища.

– Тобто я правильно зрозумів: ви будете клопотати через парламентську більшість, щоб вони внесли ці правки до законів, так? І тільки після цього будуть подання, аби не повторився казус Клюєвих?

– Як ви добре знаєте, Генеральна прокуратура не є суб’єктом законодавчої ініціативи, але тим не менш ми активно працюємо з депутатським корпусом у цьому напрямку. Ви абсолютно правильно зрозуміли.

ГРОШІ ЦЕ ТАКА ФЛЮЇДНА РІЧ, ЩО ЯК ТІЛЬКИ Я ОЗВУЧУ, ФІГУРУЄ ЧИ НЕ ФІГУРУЄ, В ЦЮ САМУ МИТЬ ОДНИМ КЛІКОМ МИШКИ ЦІ ГРОШІ МОЖУТЬ БУТИ ПЕРЕМІЩЕНІ ЧЕРЕЗ 2-3 ЮРИСДИКЦІЇ

– Це вже приємні такі вечірні вісті. Тепер я хочу на одну річ звернути увагу. Мало хто, напевно, з наших заглядає у Вікіпедію, я не полінувався і знаю, що ви були курсантом Національної академії служби безпеки України, правильно?

– Було. Диплом справжній.

– Справжній диплом не лишень правознавства, у вас ще є ступінь кандидата політичних наук зі спеціальності "Основи національної безпеки держави". Знаєте, чому я це згадав? Ну тому що переписка кримінальних злочинців РФ із працівниками телеканалу Льовочкіна й Фурсіна "Інтер" є у відкритому доступі. Ну от хотілося би почути з точки зору вас як спеціаліста з національної безпеки, чи будуть питання, по цій статті саме, до керівництва і працівників так званого "українського" телеканалу "Інтер"?

– Як ви уже добре знаєте, розслідуванням останнього інциденту займається Національна поліція, але Генеральна прокуратура…

– Це під стінами, а що було і в стінах? А я вас запитую про національну безпеку.

– Можливо, про національну безпеку варто спитати представника служби безпеки?

– Ви маєте диплом, я все таки хочу почути – чи Генеральна прокуратура скаже так: "Тут поліція щодо підпалів і інших речей, тут Служба безпеки, тому що це Служба безпеки, а ми нічого не робимо".

– Ми нічого не робимо як Генеральна прокуратура?

– Щодо "Інтера". Чи ви маєте конкретні претензії до керівництва "Інтера"?

– У нас немає жодних претензій до законослухняних громадян. Якщо порушується закон, то нам абсолютно без різниці – чи це телеканал "Інтер" чи будь-який інший.

– Якщо порушується закон. Повертаємося до сьогоднішнього допису на сайті "Наші гроші". Юрій Ніколов власне пише про Львочкіна. А я ж чого вас запитував про "Інтер", бо Льовочкін – один із бенефіціаріїв разом з російським телеканалом ОРТ вони володіють. Він єдиний признає такий офшор "Оскаро", а заснував його, головою цього офшору "Росукренерго" є такий росіянин... Знаєте, напевно? Там дуже цікаво, бо Печерський суд не дозволив слідству перевірити, куди зникли 10 мільйонів доларів Льовочкіна від "корєша" Каськіва, про якого ми вже говорили, – пише Юрій Ніколов – через Держінвестпроект. Оскільки ми з Каськіва почали…

– Ви знаєте, український суд – найбільш незалежний суд у світі, але, можливо, пан Каськів, коли з’явиться в Україні, і сам дасть потрібні свідчення.

– Оцей момент – "через офшор "Росукренерго" 10 мільйонів від Льовочкіна" – фігурує? Ви ж казали, що, можливо, є провадження по Льовочкіну? Чи розслідується…

– Знаєте, гроші це така флюїдна річ, що як тільки я озвучу, фігурує чи не фігурує, в цю саму мить одним кліком мишки ці гроші можуть бути переміщені через 2-3 юрисдикції.

– З офшору “Оскаро” невідомо куди. Зрозуміло. Офшорний скандал був, пам’ятаєте, після "офшоропейперс" такий офшорний скандал був. Чи є зараз провадження і чи будуть висунуті власне підозри Генеральною прокуратурою по офшорній темі?

– Як ви, мабуть пам'ятаєте, розслідуванням цього питання займається інша структура.

– Я знаю, новостворена. Але чи є щось в Генеральній прокуратурі по цьому?

– Ми не здійснюємо контроль…

– Зовсім?

– А процесуальний нагляд здійснює антикорупційний прокурор. Щоб ви знали, кожен працівник Генеральної прокуратури і навіть керівництво дуже обмежено в доступі до ЄРДР в частині антикорупційних розслідувань. Відповідно ми не маємо жодних повноважень, скажімо…

– Тобто ви, пане Євгене, підтверджуєте, що новостворені оці антикорупційні органи реально є незалежними від Генерального прокурора чи від вас як заступника Генерального прокурора?

– Я думаю, що ви мали щонайменш десяток можливостей у цьому засвідчитись на власні очі.

5 канал

ДО КІНЦЯ ЦІЄЇ ОСЕНІ МИ ПОБАЧИМО ДУЖЕ ВЕЛИКУ КІЛЬКІСТЬ СПРАВ СТОСОВНО ЯК КОЛИШНІХ ЕКС-ВИСОКОПОСАДОВЦІВ, ТАК І ПОТОЧНИХ, ПЕРЕДАНИХ ВЖЕ ДО СУДУ

– Зрозуміло. Щодо справ, які свого часу пробувала Генеральна прокуратура передати НАБУ, потім вони повернулися, бо було вирішено, що справи, які розпочаті ще Генеральною прокуратурою все ж таки ними мають бути завершені? Які з цих справ у найближчий час почує суспільство, з тих старих справ власне, таких резонансних?

– Я скажу відверто: кожне велике провадження, як правило, пов’язане з міжнародним елементом. Передбачити достеменно, коли ми отримаємо відповідь на той чи інший запит чи клопотання, дуже важко, повірте мені. Це пов’язано з перекладами, з відстанями, з тривалістю тих чи інших процедур. Відповідно сказати, що щось буде раніше на тиждень раніше чи пізніше, дуже важко. Але ми докладаємо всіх зусиль. І як обіцяв генеральний прокурор Юрій Луценко, до кінця цієї осені ми побачимо дуже велику кількість справ стосовно як колишніх екс-високопосадовців, так і поточних, переданих вже до суду.

– Я правильно розумію, це ж ваш профіль власне, оцей міжнародний, так?

– Абсолютно.

– То, знову ж таки, з міжнародного профілю, на закінчення: є в Австрії один дядько, його хоче Америка все забрати, а австріяки не віддають.

– Я думаю, не один.

– Ні, я про Фірташа говорю. Ваш прогноз, як буде виглядати?

– У Фірташа дуже сильні адвокати. Його адвокатом є колишній міністр юстиції Австрії, але ми не здаємося.

Роман Чайка, "5 канал"

Попередній матеріал
ЄС пишається тим, що є найбільшим двостороннім донором України – посол
Наступний матеріал
У Мукачевому прокурор скоїв ДТП і вдарив поліцейського при спробі втекти
Теги:
Loading...

Каськіва можуть видати Україні вже за місяць – Єнін

Єнін: Каськів збрехав щонайменше тричі, зокрема що приїхав до Панами як турист

Заступник генпрокурора: за що затримали в Панамі Каськіва

Заступник генпрокурора: Очікуємо офіційного підтвердження затримання Каськіва у Панамі

Генпрокурор: Київ співпрацює з Гаагою у питанні відповідальності керівництва РФ щодо Донбасу і Криму

5 канал - трансляція наживо