Андрій Тетерук: Свою кулю ти не почуєш, а на інші не варто і відволікатися

Перший заступник голови депутатської фракції "Народний фронт" Андрій Тетерук у програмі "Рандеву" на "5 каналі" розповів про свою службу російській армії та бої з росіянами під Іловайськом, необхідність високих зарплат для суддів і великих покарань для п'яних за кермом

– Сьогодні в мене в гостях людина, яку називають таким собі "військовим контингентом" у стінах Верховної Ради, екс-командир батальйону "Миротворець", а нині п’ятий номер списку "Народного фронту" – Андрій Тетерук у "Рандеву".

Андрій Тетерук, 43 роки, перший заступник голови депутатської фракції "Народний фронт". Колишній командир добровольчого батальйону "Миротворець". Від 1994 до 1999 року проходив контрактну службу в російській армії. Від 2004 до 2007 року був миротворцем ООН у Косово. У 2011 році, після отримання другої вищої освіти починає займатися бізнесом. Але під час подій на Сході знову йде добровольцем на фронт. Майже добу вважався загиблим після Іловайського котла. Від 17 березня до 8 квітня минулого року був координатором коаліції в українському парламенті. Але достроково, буцімто через брак досвіду, передав свої повноваження Олегу Ляшку. Автор майже півсотні законів – серед них про посилення відповідальності за пияцтво в армії та за кермом. Одружений, має двох дітей.

ДО МОГО ПРИХОДУ В РАДУ МІЛІЦІЯНТАМ, ЯКІ ПОТРАПЛЯЛИ В ПОЛОН, ПЕРЕСТАВАЛИ НАРАХОВУВАТИ ГРОШОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

– Вже час досить довгий пройшов, ви в Раді. Андрій Тетерук, що він встиг зробити в конкретних законах?

– Найперший законопроект, який для мене є важливим, тому що він був першим для мене взагалі – це я владнав ситуацію, коли... Достатньо сумний у нас є факт, що наші хлопці потрапляють у полон. І до мого приходу в Раду, наприклад, міліціянти, які потрапляли в полон, їм переставали нараховувати грошове забезпечення.

– Людина, яка потрапляє в полон, їй не платять, грубо кажучи, зарплату?

– Їй не платили, так було передбачено законодавством: якщо людини немає безпосередньо, яка не може отримувати заробітну плату…

– ...Тобто, грубо кажучи, на своєму робочому місці…

– …так,то їй фінансова служба не мала підстав платити заробітну платню. Це було жахливо.

– Хто пише ці законопроекти? Ви чи вам хтось допомагає?

– Пишуть, зазвичай помічники. Я задаю головну ідею: наповнення цього законопроекту. Що він повинен відображати в своєму прагненні змінити…

– А пишуть законопроект вже помічники.

– Пишуть помічники.

– Скільки у вас помічників?

– У мене є шість помічників, і двоє з них оформлені як на державній основі, а чотири як на загальних…

У ВІЙНІ ЗАВЖДИ ВИННІ ПОЛІТИКИ, ТОМУ ЩО ГАРМАТИ ПОЧИНАЮТЬ ГОВОРИТИ ТОДІ, КОЛИ ПЕРЕСТАЮТЬ РОЗМОВЛЯТИ ДИПЛОМАТИ

– Цікавий момент, я була здивована, прочитавши вашу біографію. Ви народилися в Україні, але з 1990 року до 1994 року ви навчалися в Московському військовому училищі…

– Вищому.

– Все правда, а потім п’ять років служили за контрактом у російській армії?

– Так, це були мої зобов’язання, тому що у 1990 році…

– Пан Тетерук служив у російській армії?

– Так.

– Цікаво.

– У 1990 році – це був Радянський Союз, я вам нагадаю.

– Так, дякую, я в курсі.

– Хлопець, який мріяв пов’язати своє майбутнє з військовою кар’єрою. У мене був вибір – або вступити в Київське вище загальне військове училище – там був розвідфакультет, на який я мріяв вступити, або вступити далі від батьків, щоб бути більш самостійним, обрати Московське вище загальновійськове командне училище.

– Ви зараз спілкуєтесь з кимось із росіян, з якими служили?

– У мене залишився лише один друг, який набрав мене після Іловайська, коли я вже повертався з Дніпропетровська в Київ. Який набрав мене і вибачився за всіх своїх друзів, сказав: "Андрюха, я дуже вибачаюся за те, що відбувається". І він єдиний, хто це зробив.

– Ви були в Іловайському котлі, і відповідно, я думаю, у вас як в ні в кого болить те, що, на даний момент, не до кінця відомо, що там сталося, чия провина? Хотілося б почути вашу версію: що насправді сталося в Іловайському котлі? І хто винен у цьому?

– У війні завжди винні політики, тому що гармати починають говорити тоді, коли перестають розмовляти дипломати. 24 серпня я заходив з 8 ранку, і мене прикривала вогнем артилерія, я зайшов в місто Іловайськ, отримав завдання тримати залізничне депо – це була передова. Але ситуація змінилася 24 числа, тому що бачучи, що ми розвиваємо успіх, Російська Федерація вирішила вперше застосувати регулярні російські підрозділи, кадрові. І на територію України зайшли біля 8 тисяч – цифри дуже різні, я чую ті цифри, які оголошує військова прокуратура. Ті 5-6 діб, які ми знаходилися вже з рештою військовослужбовців і міліціонерів, які виконували там свою бойову задачу, призвели до того, що в мене залишалось набоїв майже на добу, за добу я просто виявився беззбройним, і мене можна було просто брати голими руками. Тому я доповідав таку ситуацію. І якраз йшли перемовини, що нам будуть влаштовувати вихід. Мій досвід не давав мені підстав вірити, що нас будуть випускати, скажемо, без бою. Ми в той же день потрапили в засідку. Мою машину обстріляли, але я прорвався. Виїхали, і я саме під час своєї поїздки знімав там мобільний телефон, який ледве дихав, там залишалось 10% заряду, і я якраз і зняв ті позиції, де були перші оточення і були російські війська з бойовими бурятами, які нам махали руками. Кожен…

ПРОСТО ЯК У ТИРІ, КОЖНІ 10 МЕТРІВ ОКОП, ДАЛІ 50 МЕТРІВ БУЛИ АГС-И. ЩЕ НА 500 МЕТРІВ ДАЛІ БУЛИ ГАРМАТИ, І ЦЕ ВСЕ БУЛО СПРЯМОВАНО САМЕ НА ТІ ДІЛЯНКИ, НА ЯКІ МИ ВИЙШЛИ. ТОБТО НАС РОЗСТРІЛЮВАЛИ МАЙЖЕ НА ПРЯМИЙ ПОСТРІЛ

– Добу вас вважали загиблими?

– Через добу, так. Був такий сигнал, що ті хто бачили мій автомобіль, він був вщент просто розстріляний, там біля 200 куль потрапило в нього. Просто як у тирі, кожні 10 метрів окоп, далі 50 метрів були АГС-и. Ще на 500 метрів далі були гармати, і це все було спрямовано саме на ті ділянки, на які ми вийшли. Тобто нас розстрілювали майже прямою наводкою, що зазнали таких втрат наші українські війська.

– Ну а ви не звинувачуєте командування в тому, що це можна було передбачити?

– На війні неможливо передбачити будь-яку ситуацію, таким чином…

– Те, що ви отримали в плані навчання у Московському військовому училищі і під час вашого служіння на Сході – це допомогло якось в цій війні? І як?

– Так. Я вважаю, що дуже потужна в мене підготовка, яка дозволила мені мій підрозділ за дуже стислий термін підготувати саме у професійному відношенні. Я їх вчив, що "свою кулю ти не почуєш, а на інші не варто і відволікатися". Я вважаю, що кожен день, який ми потратили на підготовку, був важливим для того, щоб хлопці потім були спроможні, по-перше, вести бойові дії, а, по-друге, потім вийти з того оточення. І мій підрозділ має найменшу цифру загиблих серед усіх інших. У мене загинуло тільки 10, на жаль, 10 хлопців, які залишились назавжди там.

МИ ВТРАЧАЄМО НАСПРАВДІ НАБАГАТО БІЛЬШЕ ЧЕРЕЗ КОРУМПОВАНІСТЬ ТИХ СУДДІВ, ЯКІ ОТРИМУЮТЬ НІБИТО НЕВЕЛИКІ ГРОШІ. МЕНЕ ЛЯКАЄ, КОЛИ ЛЮДИНА ЗА СУДОВЕ РІШЕННЯ БЕРЕ 10-15 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ

– Чи ви відслідковуєте життя військових, які повернулися з війни? Чим вони займаються?

– Кожна армія має однакові риси майже протягом тисячоліть.

– Ви згодні, що ці люди залишені напризволяще в Україні?

– Не можна так казати. Давайте…

– Не можна так казати?

– Не можна, тому що дивіться, у нас є яскраві приклади, наприклад, ті ветерани, які повернулися з зони АТО, знайшли в собі мотивацію внутрішню, головне, мотивацію, яка дозволила їм започаткувати піцерію "Ветерано" – це надпотужний був проект, який відвідували всі політики, мабуть, навіть посол США. Казав, що це улюблена його піцерія.

– Він і зараз є? Давайте цифрами міряти: скільки зараз отримує військовий, який там на пенсії?

– Я військовий на пенсії, отримую 2300 гривень. Це разом із доплатою за учасника бойових дій, при вислузі років 27 без одного місяця – 26 років 10,5 місяця в мене вислуга.

– Минулого тижня, ви пам’ятаєте, скільки пропонували суддям платити. Згадайте цю суму і ту, яку отримує людина, яка побувала на війні.

– Я вважаю, що це вимушений крок, який є дуже дратівливим для тих, хто не розуміє майбутнього нашого прийнятого рішення. Тому що ми втрачаємо насправді набагато більше через корумпованість тих суддів, які отримують нібито невеликі гроші, але жахливі просто суми…

– Але дві з половиною тисячі – це не є нормальною сумою для пенсіонера військового.

– Мене лякає, коли людина за вирішення судового рішення бере, наприклад, 10-15 мільйонів доларів. Мене це лякає.

– Я з вами згодна, але чи ви втішені тим, що ви отримуєте як військовий пенсіонер?

– Я прийняв, вважаю, правильне рішення: пішов на пенсію, і вирішив отримати другу вищу освіту. І займатися тією справою, яка буде давати ті кошти, які я вважаю за необхідне заробляти.

У "НАРОДНОМУ ФРОНТІ" СИСТЕМА, КОЛИ МИ МОТИВОВАНІ ТИМ, ЩО МИ МАЄМО, А НЕ ТИМ, ЩО ПОТРІБНО ВІДРОБЛЯТИ ТІ КОШТИ, ЯКІ ВКЛАДАЮТЬСЯ

– До речі, існує тенденція зарплат у "Народному фронті"? Тільки чесно.

– Що значить "тенденція"?

– Дивіться, є в політичних силах, я зараз не буду називати конкретні партії, через те, що це така інсайдерська інформація, в яких, крім офіційної зарплати, через те, що депутатам мало, ще платять додатково в конвертах. Серйозно. У вас такого немає чи є?

– Дивіться …

– Так, я бачу, що щось тут не чисто….бо ваші очі…

– Я хочу згадати один дуже важливий момент, який ніхто не знав раніше. Ми два засідання нашої фракції назад обговорювали ситуацію з Олександром Турчиновим, він каже… Це я не знаю, чи можна казати?

– Але вже кажіть.

– Але вже кажу. Він каже: "Перший раз, коли ми сформували "Народний фронт", не беручи ні з кого грошей". Абсолютно нова у нас система, коли ми мотивовані тим, що ми маємо, а не тим, що потрібно відробляти ті кошти, наприклад, які вкладаються.

– Звична тактика, ви ж розумієте.

– Я прийшов з фронту і не витратив на своє входження жодної копійки.

ЗА ВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЬНИХ НАПОЇВ, НАРКОТИЧНИХ РЕЧОВИН АБО ЛІКАРСЬКИХ РЕЧОВИН ЗА КЕРМОМ ПРОПОНУЄТЬСЯ КАРАТИ НАКЛАДЕННЯМ ШТРАФУ У 600 НЕОПОДАТКОВУВАНИХ МІНІМУМІВ І АВТОМАТИЧНИМ ПОЗБАВЛЕННЯМ ПРАВ НА ОДИН РІК

– Тиждень тому сталася страшна аварія у Василькові, де загинули дві дівчинки. Напідпитку був двадцятип’ятирічний чоловік, який сидів за кермом, на шаленій швидкості позбавив життя двох дівчат. Ви є автором, співавтором …

– …автором…

– ...автором законопроекту. Це законопроект 4373?

– Так точно.

– Законопроект, який стосується…

– …посилення відповідальності за вживання алкогольних напоїв, наркотичних речовин або лікарських речовин за кермом.

– Грубо кажучи, це той документ, який зрегулює в більш справедливому руслі покарання людей, які сідають напідпитку за кермо. Ви вірите в те, що це буде проголосовано? Зараз перше читання маємо, так?

– Цей законопроект пройшов перше читання, він є затвердженим і зараз знаходиться на розгляді в комітетах. Він буде розглянутим…

– Давайте озвучимо, що він передбачає.

– Пропонується карати таких водіїв, по-перше, накладенням штрафу – 600 неоподатковуваних мінімумів – це 10200 гривень. І позбавлення автоматично – не або, а і – позбавлення права керування транспортним засобом на один рік.

ПЕРЕМОГА БУДЕ ТОДІ, КОЛИ П’ЯНИЙ ВОДІЙ БУДЕ МАТИ НАМІР СІСТИ ЗА КЕРМО, А ДРУЗІ ЙОГО УТРИМАЮТЬ

– Як ви збираєтесь це регулювати? Чи допоможе це?

– По-перше, перед тим, як писати саме такий законопроект, я вивчав ситуацію, яка в нас складається. І вивчав дуже багато думок, тому що навіть і зараз є противники того законопроекту, який я виніс на обговорення. Кажуть, що потрібно щонайменше на п’ять років саджати, але це кримінальна відповідальність. Таким чином ми людину будемо саджати за грати на п’ять років, і якщо брати статистику за 2015 рік – було затримано таких водіїв, 93100 протоколів складено. То якщо враховувати, що 93 тисячі ми повинні тепер посадити в тюрму – це нонсенс. Ми не повинні брати, додаткові робити погіршення, скажемо так, у нас кримінальної ситуації. Тому що людина, яка п’ять років проведе за гратами, за адміністративне скоєне правопорушення, то буде негативною динамікою розвитку нашого суспільства.

– А пам’ятаєте ситуацію, яка була пов’язана із переслідуванням працівниками поліції хлопців на BMWі з вбивством одного із них? Мені здається, з огляду того, що сталося у Василькові – це дуже чітко дало суспільству можливість відповісти: чи правильно це було зроблено чи ні?

– Що дає мені підстави вважати, що не буде так, як було раніше. Тому що дуже багато людей сподіваються, що знову буде корупція на дорогах. Ми тільки піднімаємо ставки, які повинні будуть платити водії. Підстави мені дає наша Національна поліція, наші молоді хлопці, які так само, як і я, багато з них пройшли фронт, так само з них вперше, взагалі стали поліціантами. І вони вірять в те, що Україна має другий шанс. Підстави вважати…

– Це перемога, так. Згодна з вами.

– ...що ми на крок ближче до перемоги. Це не є перемога. Перемога буде тоді, коли п’яний водій буде мати намір сісти за кермо, а його друзі його утримають.

ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД – ЦЕ Є ТАКОЖ ВІЗИТІВКА НАШОГО УКРАЇНСЬКОГО ПОЛІТИКУМУ. І ЗА КОРДОНОМ СПРИЙМАЮТЬ САМЕ ТАК – ЗА ДІЯМИ І ЯК ТИ ВИГЛЯДАЄШ

– Давайте вже тепер до запитань наших глядачів: ви самі часто вживаєте алкоголь?

– Дуже рідко. Я спортсмен і готуюся пробігти свій перший марафон.

– Сідали колись п’яним за кермо?

– Так.

– Яка ваша улюблена пісня?

– У мене дуже багато і рок-пісень, і класичних, які, в залежності від стану душі, я слухаю.

– Після слова "стан" я трошки замислилась: про який стан він зараз скаже?

– Я дуже люблю мандрувати. І в мене є улюблена українська група "Мандри", які неймовірно яскраво співають українських пісень, і я їх зазвичай слухаю – тому це один стан.

– Чому майже всі у Верховній Раді колись були бізнесменами?

– Бізнес – це відповідальність у тому числі. Це не тільки заробляння грошей, а це відповідальність за ту справу, за яку ти берешся. Це вчить людину бути активною і шукати найкращий вихід з тієї ситуації, в якій вона знаходиться. Це як і військові, це персональна відповідальність і персональний успіх.

– Цікавий підхід. Ви били Олександру Кужель?

– Ні. Якщо б я її бив, вона б продемонструвала хоча б синець. Але ця ситуація є такою, що люди зловживають по відношенню до мене.

– Ви сьогодні спілкуєтеся з нею?

– Ні.

– Про що востаннє вас просив Арсеній Яценюк, коли бачились востаннє?

– Востаннє ми з ним обговорювали моє відрядження – я хочу поїхати вчитись. І ми обговорювали з ним свої спортивні досягнення. Тому що я кажу: за травень я пробіг 150 кілометрів, а він також у дуже гарній фізичній формі. І ми обговорювали пов’язані з цим плани підготовки.

– Військові стали хорошими депутатами, на вашу думку?

– Не всі.

– Як вирізняєте?

– Діяльністю і користю для своєї країни.

– Чому на відміну багатьох військових, які стали депутатами, ви не носите форму?

– Тому що я політик. Я з першого дня прийняв рішення бути на цей термін, на який мене обрали політиком, а політик – це людина, яка не сприймається лише народом України. Вона сприймається і тими, хто дивиться на нас з-за кордону. А вони не сприймають, коли людина ходить у футболці, яка не свіжа, або в шкарпетках якихось несуразних…

– Яка не гідна урядовця, так?

– Так. Зовнішній вигляд – це є також візитівка нашого українського політикуму. І вони сприймають зазвичай саме так – за діями і як ти виглядаєш.

САВЧЕНКО ДІЙСНО Є ГЕРОЙ УКРАЇНИ. АЛЕ ЧИ БУДЕ ВОНА КОРИСНОЮ, ПОКАЖУТЬ ЛИШЕ ЇЇ ДІЇ

– Надія Савченко правильно себе поводить у якості депутата у Верховній Раді?

– Потрібно більше часу для того, щоб оцінити її діяльність. Намагаючись... вона вивчає ситуацію, скажемо так. Вона зараз максимально насичується інформацією, я щиро сподіваюся, що вона займе державницьку позицію і принесе користь і у внутрішньому, скажемо так, політикумі…

– Це позиція, а пост? Ви би проголосували за Савченко-президента?

– Голосує народ України.

– Ну добре, ви як громадянин, проголосували б за Савченко?

– На сьогодні – ні.

– Ще треба подивитися, що людина зробить?

– Треба мати напрацювання, з якими вона вийде до народу. Вона не зламалася, навпаки, вона диктувала свою волю. Тобто вона є незламною. І це є... вона дійсно є Герой України. Але чи буде вона корисною, покажуть лише її дії.

– Як вас змінила політика?

– Самого себе оцінювати? Став ще більш стриманим, ніж я був раніше, і намагаюся бути більш контрольованим внутрішньо.

– Ви припускаєте взагалі можливість вдарити жінку?

– Ні. До 43 років я не бив. Те, що я бився в садку, то не рахується.

– Що вас може розчулити?

– Книжка, кадри з фільму, навіть можу пустити сльозу, так щоб дружина не бачила. Я, все ж таки, намагаюсь бути мужнім поруч з нею.

– Яка ваша мрія?

– Мати сильну Україну і щоб хлопці вже не гинули на Сході.

– Коли закінчиться ця війна?

– Коли ми будемо достатньо готовими її закінчити.

– Зараз ми не готові?

– Ні. Коли дипломати зможуть знову повернутися і розмовляти один з одним, тоді замовкнуть гармати.

– Дякую, що прийшли. Це той випадок, коли я думала, що ви інший.

– Зазвичай так буває.

– Я вам відверто скажу, коли до нас приходила пані Кужель, як громадянка можу це сказати, я навіть була на вас зла. Бо інколи розповіді жінок, яких б’ють, у нас жінок сильних, і нібито мужніх, теж сучасних, примушують нас інколи заплакати. Але я вірю вам і я дуже втішена, що в нашій країні є такі чоловіки. Тому ми будемо за вас вболівати і перевіряти всі законопроекти, які проголосовані.

– Це ваш обов’язок як виборця. Чим більше громадян України будуть контролювати депутатів, тим кращі будуть ставати наші депутати.

– Ну а вам залишається відповідати.

– Я готовий відповідати за свої дії.

Яніна Соколова, "5 канал"

Попередній матеріал
Президент розповів, завдяки кому провалився проект "Новоросія"
Наступний матеріал
У Мінську представники ОБСЄ звітують про порушення перемир’я на Донбасі

Тетерук щодо так званих "РПС": Це частина "великої провокативної гри" з метою дискредитації всього, що було зроблено після Майдану

Кужель відкликала заяву проти Тетерука

Тетерук: Сепаратиста бив, російського агресора бив, на жінку руку ніколи не піднімав

Фокус протистояння перенесений з лінії фронту на нашу політичну площину – Тетерук