5 канал

В.о. міністра охорони здоров'я: Президент і прем’єр пообіцяли мені карт-бланш

В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун у програмі "Час. Підсумки дня" на "5 каналі" розповіла про підтримку нової команди у МОЗ з боку Президента і прем’єра, співпрацю з парламентом, проблеми допуску родичів до реанімації, будівництво "Охматдит", а також про те, коли у країні зникне дефіцит вакцин

Доброго вечора, програма "Час. Підсумки дня" стартує в прямому ефірі на "5 каналі". Наш гість сьогодні Уляна Супрун – в.о. міністра охорони здоров’я. Доброго вечора.

– Добрий вечір.

ПРЕЗИДЕНТ І ПРЕМ’ЄР  МЕНІ ПООБІЦЯЛИ, ЩО Я МОЖУ СВОЇХ ЛЮДЕЙ З СОБОЮ ПРИВЕСТИ В МІНІСТЕРСТВО

– Дуже приємно вас вітати у цьому статусі. Велика несподіванка, що вас назначили на цю посаду як волонтера, людину, яка привезла до України, привезла в українське військо натовську систему допомоги, першої допомоги при пораненнях. Чи ви вже зорієнтувалися в своєму Міністерстві, чи сформували свою команду, адже при вашому призначенні урядовці стверджували, що вам дали карт-бланш на формування власної команди?

– Вже формується команда. Я вже маю своїх заступників, які подалися на спецперевірку в Кабінеті міністрів. Зараз ми чекаємо, щоб завершилася спецперевірка, і тоді думаємо, що на наступному Кабміні зможемо вже їх призначити. Як ви знаєте, прем’єр-міністр подає кандидатів на заступників міністра, але як я зустрічалася і з ним, і коли мала зустріч із Президентом, вони мені пообіцяли і зі мною розмовляли, що я буду мати карт-бланш, що я можу своїх людей з собою привести в Міністерство. Чому? Бо я думаю, що всі розуміють, що 25 років вже у Міністерстві є багато спроб змінити систему, щоб покращити надання послуг охорони здоров’я і медицини, але без команди не можна працювати. Треба мати команду однодумців, які всі прагнуть однієї мети. Ми бачили – як немає такої команди, хоча були поодинокі кроки, які були зроблені, ми не могли змінити систему в такому неповоротному сенсі. Сподіваюся, що найближчим часом вже команда зайде зі мною, щоб ми могли вже почати наші більш масштабні плани, нашу масштабну роботу. Зайшла в Міністерство 10 днів тому, це було в понеділок. У той день на 12-ту годину, коли я зайшла із віце-прем’єр-міністром Розенком, то я мала дуже велику надію, але також і застереження, що там буде. Як зайшла в Міністерство і почала працювати з командою, яка є на місці – це є заступник міністра Роман Ілик, дуже мені допомагає, – але, на жаль, у Міністерстві бракує персоналу. Там зараз є 30% вакансій на посади, 30% людей, які є у або відпустці, або на лікарняному, або в декреті, то в нас немає великої кількості людей. Наприклад, ми всі розуміємо, що зараз ми чекаємо, щоб завершилися на 2015 рік закупівлі із міжнародних організацій. У понеділок минулого тижня, коли я зайшла в Міністерство, має бути п’ять людей у тому відділі, а там керівника немає, є вакансії і четверо людей – двоє з них або на лікарняному, або в декреті, а ще двоє з них, які є – у відпустці. То майже місяць ніхто не працював над тими закупівлями. Коли ми зайшли, мені подали ті документи і за один тиждень я розморозила ті всі проблеми, які були до того. Доставки не приходили, бо треба було документи на розмитнення; інші треба було підписати акти, щоб розподілити по регіонах; потрібно було змінити постанову Кабміну, щоб ми могли інші вакцини привозити в Україну, бо була зміна щодо назви вакцин або щодо тих, які ми могли доставити. Дуже легко, підписами папірців, ми могли за один тиждень завершити дуже велику роботу. Я думаю, що такі досить прості бюрократичні справи ми можемо швидко змінити у Міністерстві, але є багато таких справ, це є лише одна з них.

ДІТИ, ЯКІ Є В РЕАНІМАЦІЇ, ЇМ ДУЖЕ ВАЖКО, КОЛИ НЕМАЄ ЇХНІХ БАТЬКІВ ПОРУЧ. ДУМАЮ, ЩО МИ ЗМОЖЕМО ЗНАЙТИ БАЛАНС, ЩОБ БУЛО І КРАЩЕ ДЛЯ ДІТЕЙ, І БАТЬКІВ, І ТАКОЖ КРАЩЕ ДЛЯ МЕДПРАЦІВНИКІВ; ЩОБ І ОДНІ, І ІНШІ МАЛИ ВСІ СВОЇ ПРАВА ЗАХИЩЕНІ

– У своїх інтерв’ю і в розмовах з народними депутатами ви говорили, що будете співпрацювати тісно з парламентським комітетом, з Ольгою Богомолець, з Оксаною Корчинською, чи це так? Чи це ті люди, на яких ви будете опиратися чи власне, можливо, це неправильна інформація?

– Я працювала консультантом у Комітеті Верховної Ради з питань охорони здоров’я від вересня 2015 року, я знаю більшість народних депутатів, які є в Комітеті, і я розумію як міністр, робота у виконавчій владі мусить дуже тісно відбуватися із законодавчою частиною влади. Ми не можемо просувати ті реформи або ті зміни без співдії, а я сподіваюся, що ми зможемо співпрацювати. Депутати Верховної Ради, які зараз у Комітеті, я думаю, що вони всі хочуть, щоб покращилася система охорони здоров’я, щоб надавати більш якісні послуги пацієнтам. Більшість із них є лікарі, вони дуже добре розуміють, що це є бути лікарем і які є потреби. То я сподіваюся, що ми з ними зможемо співпрацювати. Я знаю, дотепер були досить важкі зв’язки, але я готова з ними співпрацювати, бо думаю, дуже багато однодумців щодо позитивних змін, які можуть відбуватися зараз. Багато з тих ідей, багато з тих змін, які ми бачимо, стратегій – вони не є якимись новими ідеями. Вже говориться про них багато років в Україні, але я думаю, якщо ми зможемо всі разом співпрацювати, то зможемо їх цього разу, сподіваюся, вже в дію (привести).

5 канал

– Я до того у вас запитувала, щоб зрозуміти чи ваші позиції співпадають з Комітетом. Велику дискусію в українському суспільстві викликав закон щодо допуску родичів до реанімації. Водночас, Ольга Богомолець заявила, що вона категорично проти такої системи, хоча це не дискутивне питання для всього цивілізованого світу, скрізь це практикується. Так само як вакцинація – всім зрозуміло, що так потрібно. Водночас Ольга Богомолець сказала, що і комітет також не підтримає цей законопроект. Яка ваша позиція щодо цього?

– Це був наказ від Міністерства охорони здоров’я, не законопроект, але я розумію, які застереження пані Ольги. Вона піклується за тих лікарів і медпрацівників, які знаходяться в тих реанімаціях. Вона розуміє, що їх треба також якось обороняти і охороняти. І я думаю, якби ми створили таку систему, де лікарі через професійні організації, через ліцензування, як вони тоді б мали також якусь охорону щодо їхньої безпеки, то я думаю, що ті проблеми б відпали. Вона як лікар розуміє, що часом важко бути лікарем, коли пацієнт або його родина, можливо, є незадоволеними тим, що відбувається. Я підтримую її думку в тому сенсі, що треба також піклуватися за лікарів, за медпрацівників. Наказ Міністерства охорони здоров’я вже пішов до всіх регіонів, він виконується, і на зараз ми нічого не міняємо.

– Поки що виконується це розпорядження?

– Так.

– Ви стежили за тим, як лікарі на місцях виконують, так? Немає спротиву?

– Ми цього тижня мали розмову з регіонами, це була конференція по Skype. І ми запевнили всіх, щоб вони виконували цей наказ. Як будуть проблеми, щоб вони відразу зверталися до нас, щоб ми знали. Як будуть якісь проблеми, щоб ми могли відразу реагувати, передавати цю інформацію, аналізувати, що відбулося, щоб ми могли знову піклуватися за безпеку наших працівників. Але розуміємо, що діти, які є в реанімації, їм дуже важко, коли немає їхніх батьків поруч, тому я думаю, що ми зможемо знайти цей баланс, щоб було і краще для дітей, і батьків, і також краще для медпрацівників; щоб і одні, і інші мали всі свої права захищені.

ЩЕ НЕ ГОТОВА СКАЗАТИ, КОЛИ БУДЕ РОЗМОРОЖЕНО І КОЛИ БУДЕ РОЗПОЧИНАТИСЯ БУДІВНИЦТВО "ОХМАТДИТУ". МОЖУ ЗАПЕВНИТИ, ЩО КОЖНОГО ДНЯ МИ ОТРИМУЄМО НОВУ ІНФОРМАЦІЮ І ЯК МОЖЕМО ПІДТРИМУЄМО ДУЖЕ ШВИДКЕ ВИРІШЕННЯ ЦІЄЇ ПРОБЛЕМИ

– Ще одна теж резонансна тема – будівництво клініки "Охматдит". Нещодавно була арештована керівник державного підприємства, яка опікувалася будівництвом. Чи ви для себе вже зрозуміли оптимістичні, скажімо, оцінки, чи є у вас оптимістична чи, можливо, песимістична оцінка – коли цей проект буде закінчено, його будівництво, і коли він буде введений в експлуатацію, мається на увазі "Охматдит"?

– Ще не можу передбачати, коли це відбудеться. Важко сказати. Є поодинокі нюанси, які відбуваються зараз, які не під нашим контролем у Міністерстві охорони здоров’я, це через Мінфін та інші міністерства. Ми кожного дня розмовляємо із нашими партнерами в "Охматдиті". Заступник міністра Роман Ілик дуже близько і спілкується, і співпрацює з керівництвом "Охматдиту", щоб ми могли якнайшвидше це все вирішити. Це є дуже складна… Дуже довго вже переживаємо через те, що не завершилося будівництво. Треба розбиратися в тих справах. Ще не готова, не можу сказати, коли воно буде розморожено і коли вже буде будівництво розпочинатися. Але можу вас запевнити, що кожного дня ми отримуємо нову інформацію, ми слідкуємо за цією інформацією і як можемо, підтримуємо дуже швидке вирішення цієї проблеми.

5 канал

– І ще про паліативну медицину – ви теж казали, що будете підтримувати. Зараз в Україні існує проблема з дітьми, які отримують паліативну допомогу, оскільки в Україні фактично відсутні дитячий морфін. Їм, цим діткам ділять дорослий, є позиція МВС, пов’язана з їхнім ставленням до прекурсорів, інших препаратів потенційно наркотичних. Яка ваша позиція щодо цієї точки зору, чи будете ви якимось чином міняти цю ситуацію?

– Розглядаємо зараз цю справу. Є законодавство в Україні, яке не дозволяє, щоб це відбувалося. Ми мусимо співпрацювати з іншими міністерствами, щоб ми могли всі ті справи по чинному законодавству вирішити, щоб ми не робили такі кроки, які для нас пізніше викличуть якісь проблеми. Я думаю, як кожна людина, як кожна людина, яка дбає про дітей, ми б хотіли, щоб їм було легше, щоб їхнє життя під кінець життя – воно було… не було багато страждань. Але знов, це є дуже складні і непрості питання. І за перших 10 днів ще не могла прийти до вирішення таких проблем. Одна річ, що наша команда бачить на майбутнє, щоб створити більше соціальних будинків, де можуть ті діти або бути там на місці, або з їхніми родинами. Я знаю, що зараз в Україні немає багато таких будинків – і для дорослих, і для дітей. Немає старечих домів для старших людей, де вони можуть жити.

Є ПРОБЛЕМА ЩОДО САМОВРЯДУВАННЯ САМЕ В ЛІКАРНЯХ, БО ЗАМІСТЬ ТОГО, ЩОБ ІЗ МІНІСТЕРСТВА ЙШЛИ НАКАЗИ – СКІЛЬКИ ТАМ ШТАТНИХ ПОСАД І ПРАЦІВНИКІВ, І ЛІКАРІВ ПОВИННІ ПРАЦЮВАТИ В КОЖНІЙ ЛІКАРНІ, ГОЛОВНІ ЛІКАРІ САМІ МОЖУТЬ ВИРІШУВАТИ ТАКІ ПИТАННЯ

– А от щодо цих препаратів, чи ви як Міністерство ініціювали, можливо, законопроекти з цього приводу? Ну оскільки це проблема, з якою Україна співіснує всю свою незалежність – паліативна допомога дітям.

– Зараз немає ніяких законопроектів, які були розпочаті, але знов – ми вирішуємо це питання, ми спілкуємося з іншими міністерствами, які є зацікавлені у тих питаннях, щоб ми правильно це все могли скласти. Знов, це є дуже такі тонкі питання, бо ми не хочемо створювати проблему в Україні, як вирішувати іншу проблему. І ми хочемо подивитися на всі сторони цієї проблеми, щоб вирішити, як правильно йти вперед.

– Які взагалі законопроекти ви б ініціювали вже? У чому ви бачите необхідність?

– Ну я думаю, що вже є законопроекти, які діють, які проходять через Верховну Раду, які треба підтримати або дуже швидко їх вже проголосувати. Це і по трансплантації – це дуже важлива річ. Я думаю, що зараз ті проблеми, які є, з законопроектом можна досить просто вирішити, але треба компроміс, треба, щоб люди зійшлися і вже вирішили одне-два питання. І все – і буде зроблено. Також є законопроект щодо екстреної медичної допомоги, який зараз готується і, напевно, восени буде вже поданий у Верховну Раду. Законопроект щодо автономізації лікарень – це є дуже важливий законопроект, бо якщо хочемо змінити систему фінансування в охороні здоров’я, потрібно, щоб лікарні були більш автономні, щоб вони мали самоврядування, щоб вони могли вирішувати свої питання і щоб вони могли отримувати фінансування від інших джерел, не лише напряму від держави. Як буде державне страхування, як буде державна оплата за послуги, тоді ті лікарні мусять мати якийсь спосіб, щоб отримувати ті гроші. Це також є проблема щодо самоврядування саме в лікарнях, бо замість того, щоб із Міністерства йшли накази – скільки там штатних посад і працівників, і лікарів повинні працювати в кожній лікарні, – я думаю, що головні лікарі самі можуть вирішувати такі питання. Самоврядування – це дуже важливо, важливий крок, потрібний на шляху до змін у фінансуванні системи охорони здоров’я.

ТІ ВАКЦИНИ, ЯКІ БУЛИ СТОВІДСОТКОВО ЗАМОВЛЕНІ, ВЖЕ ДОСТАВЛЕНІ ДО РЕГІОНІВ, НЕ ЛИШЕ В УКРАЇНУ, А Й ДО РЕГІОНІВ. МИ ВЖЕ ВИСТАВИЛИ НА САЙТІ МОЗ, ЯКІ ВАКЦИНИ ВЖЕ Є В УКРАЇНІ І В ЯКІ РЕГІОНИ МИ ВЖЕ ДОСТАВИЛИ ЇХ

– Ви самі заявляли про надзвичайно критичну систему з вакцинацією дітей в Україні…

– Так.

– І вже був випадок, коли не було вакцини від правцю, всією Україною шукали для дівчинки, яка захворіла, цю вакцину. Чи ви не плануєте, скажімо з ЮНІСЕФ, якоїсь спільної програми екстреного вирішення цієї проблеми в Україні, можливо промо-кампанії чи промо-кампанії на місцях, щоб люди вакцинували своїх дітей, оскільки ми всі розуміємо, наскільки це критична державної ваги проблема?

– ЮНІСЕФ має дуже гарні програми, і вони готові з нами співпрацювати. Я з ними зустрілася в перші дні, коли зайшла у Міністерство, з ними і з ПРООН. ПРООН також має дуже гарні програми і вони готові з нами співпрацювати на такі комунікаційні програми, щоб батьки зрозуміли, яка є важливість вакцинацій і щоб не боялися тих вакцинацій; і також програму, щоб лікарі розуміли важливість вакцинації і чи є якісь причини, щоб не давати, а які є ці причини, і не перебільшувати їх. Бо ми мали прес-конференцію в другий день після того як я була в Міністерстві, і з "Пацієнти України" і "Батьки за вакцинацію" ми разом виступили, щоб підтримати вакцинації дітям. Я була досить здивована тим, що мені подали від МОЗ статистику, що менше 2% дітей були вакциновані до одного року проти дифтерії, правцю і кашлюку. Це є дуже низький показник.

5 канал

– І вже вакцини у країні є від цього, так?

– Вже є, бо вже ті вакцини, які були стовідсотково замовлені, вже доставлені до регіонів, не лише в Україну, а й до регіонів. Ми в четвер, минулого тижня, вже виставили на сайті МОЗ, які вакцини вже є в Україні і в які регіони ми вже доставили їх. А на цьому тижні, до понеділка, ми виставимо не лише вакцини, а всі ліки, які були закуплені через міжнародні організації. Є ліки, які також були для онкохворих дітей, для онкохворих дорослих, інші вакцинації, не лише для тих дітей. Ми готові це все відкрито показувати, говорити – які були затримки, які були проблеми. Бо зараз, я думаю, одна з тих проблем, яка була у Міністерства охорони здоров’я – не було відкритості, не було інформації, люди не знали, що відбувалося. Ми готові бути відкритими, не мати секретів щодо тих речей. Люди повинні знати, це є гроші громадян України. Ми купували ліки для громадян України, вони повинні знати, чи вже доставлені, скільки з них доставлені і куди вони пішли. Були декотрі проблеми з тими закупівлями. Чому? Бо Україна вирішила закуповувати ті ліки від міжнародних організацій, і хоча закон був проголошений раніше, у квітні, ми не заплатили за ліки аж у грудні. Тоді міжнародні організації лише могли почати закуповувати ті речі вже в 2016 році. Я думаю, що навіть від грудня до серпня 2016-го, що за вісім місяців перший раз як маємо дуже таку потужну, велику програму. Ми досить багато могли завершити, майже 100% тих вакцин і ліків, що ПРООН нам доставляв, вони вже доставили. ЮНІСЕФ – там 50-60%. З "Кроун Ейдженс" (Crown Agents) є трохи більша проблема, бо була проблема з розмитненням. Але зараз ми пробуємо ті всі проблеми вирішити і вже маємо номенклатуру на закупівлі на 2016 рік. Але ви розумієте, що це вже серпень 2016-го, і ми лише починаємо цей процес. Ми якнайшвидше вже будемо завершувати номенклатуру, підписувати контракти, щоб вони могли доставляти нам на 2016 рік, і плануємо, що на 2017 рік будемо готові вже в січні замовляти. Ми будемо мати номенклатуру вже під кінець року, ми побачимо, які будуть потреби, і будемо замовляти ті ліки якнайшвидше. Бо решта світу замовляють у січні-лютому, вони на 5 років наперед замовляють, бо ми розуміємо, що ті ліки, ті вакцини не стоять десь на складі, їх треба виробляти.

– Пані Уляно, ще хотіла вас запитати, чи вам відомо про долю кредиту Світового банку, який Україна отримала ще за часів Януковича, це майже півмільярдний кредит і використовувався протягом всіх практично керівництв МОЗ. Яка доля його зараз, адже його потрібно повертати так чи інакше, це під відсотки кредит, на що він витрачається зараз?

– Зараз ми маємо проекти у МОЗ, які були від регіонів. Саме Міністерство не має проектів зі Світовим банком, а це є по регіонах. Зараз ті програми розпочинаються, багато з них ще не діють, і ми розглядаємо, які вони є. Будемо мати зустріч зі Світовим банком завтра і з ними розмовляти, які вже є проекти, які будуть нові проекти і як ми можемо найбільш ефективно використати ті гроші, які вже були розподілені для України. Ми розуміємо, що це є не грантові гроші, ми розуміємо, що це гроші, які треба буде колись віддати і з процентом, тому ми хочемо користуватися ними найбільш ефективно, щоб була якась користь для пацієнтів. Як я заходила в Міністерство, я говорила на прес-конференції, що ми хочемо, кожного разу як ми будемо вирішувати якісь справи, ми будемо в першу чергу думати про своїх пацієнтів, про наших громадян, які є нашими "споживачами" – чого вони потребують і чи це буде корисно для них. І ми повинні розглядати кожну програму.

– Пані Уляно, дякую вам, на вас потрібно безумовно більше часу, є ще багато запитань до вас. Сподіваюся, ми не востаннє з вами зустрічаємося, що ви будете відкриті й надалі. Отже, Уляна Супрун  – в.о. міністра охорони здоров’я була гостем нашої програми.

Тетяна Даниленко, "5 канал"

Попередній матеріал
Кремлівські ЗМІ показали відео допиту третього "українського диверсанта"
Наступний матеріал
Екс-нардепа Колесніченка оголосили у розшук
Теги:
Loading...

Супрун прокоментувала, в якому стані перебуває будівництво клініки "Охматдит"

В МОЗ бракує персоналу – Супрун

Міністерство охорони здоров'я повністю зупинило процес держзакупівель - Супрун

МОЗ ініціює засідання РНБО

"Вже є вироблена стратегія": Уляна Супрун розповіла про нову команду МОЗ та майбутні зміни

100% вакцин, закуплених через міжнародні організації, вже доставлені в регіони – в.о. міністра охорони здоров’я