5 канал

Розенко пояснив, як зростання мінімальної зарплати вплине на ціни та субсидії

Віце-прем’єр-міністр Павло Розенко у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів про те, за рахунок чого уряд має намір підвищити мінімальну зарплату, чи призведе це підвищення до інфляції і чи вплине на отримання субсидій, а також про те, як цей крок сприятиме детінізації економіки

МИ З ПІДНЯТТЯМ МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ЗАПІЗНИЛИСЯ ЩОНАЙМЕНШЕ НА РІК

– Очевидно привід у нас поговорити досить вагомий – на засіданні уряду цього тижня прем’єр-міністр анонсував, що буде підвищено мінімальну зарплату до 3200 гривень з 1 січня 2017 року. Як все це буде відбуватися про це власне і буде наша розмова. Перше питання, яке виникло, коли ця новина з’явилася – це звідки гроші? Одразу ж було сказано, що емісії не буде, друкуватися гроші не будуть, запозичень так само не буде, принаймні про це говорив міністр Рева. Тоді питання – звідки?

–Звичайно, що обговорення підняття мінімальної заробітної плати виникло не день, не два тому і не на засіданні уряду. Це питання дискутувалося і проговорювалося останній щонайменше рік. Я вам хочу сказати, що я як соціальник вважаю, що ми з підняттям мінімальної заробітної плати запізнилися щонайменше на рік. Чому? Тому що саме рік тому ми прийняли досить непросте для себе, для всієї країни рішення щодо зменшення ставки єдиного соціального внеску. Ми знизили податковий тиск на економіку, ми знизили податковий тиск на бізнес, ми дали можливість сьогодні людям отримати ці кошти, які раніше сплачувалися через єдиний соціальний внесок, дати їх через збільшення заробітних плат в Україні. Але, як то кажуть, краще пізніше, ніж ніколи, і тому безумовно, підвищення мінімальної заробітної плати дасть у першу чергу додатковий ресурс у державний бюджет України. Це потужний удар по тіньовій економіці, це потужна підтримка легального бізнесу, адже сьогодні ми вже маємо реакцію на підвищення мінімальної заробітних плат, і якраз аплодує і повністю схвалює це рішення саме легальний бізнес. Тому що в легальному бізнесі насправді мінімальна заробітна плата, яку платять офіційно зареєстрованим працівникам, значно більша, ніж 3200 гривень. Бо що таке 3200 гривень у легальному бізнесі? Після сплати податків людина отримує на руки приблизно 2500 гривень. Тобто скажімо так, це мінімальний розмір, на який людина готова йти працювати, і ми бачимо це по динаміці працевлаштування. Саме тому ми сьогодні створюємо нормальне конкурентне середовище у країні, коли ми вирівнюємо заробітні плати в легальному бізнесі і, скажімо так, у"сірому" бізнесі, де частково платяться кошти в розмірі мінімальної заробітної плати, а все інше платилося готівкою у вигляді чорних зарплат у конвертах.

– До бюджетників ми ще повернемося, а от якраз про не державний сектор хочеться детальніше поговорити, тому що з їхнього боку теж критики вистачає. Зокрема легальний бізнес – ок, але є і ті, хто за таким принципом виплачували зарплату, і тепер люди, які працюють на таких підприємствах або компаніях, ризикують просто опинитися на вулиці, тому що бюджети цих компаній просто не дозволять їм платити мінімальну зарплату 3200. Що ви відповідаєте таким людям?

–З іншого боку, подивіться на ситуацію так – є два однакових підприємства, які стоять поруч в одному місці і виготовляють, умовно кажучи, ось такий стілець. Одне підприємство платить заробітну плату і сплачує всі податки в "білу", інше підприємство, яке виробляє такий же стілець, платить заробітну плату в "сіру". І вартість, очевидно, цього стільця, конкурентоздатність підприємства, яке працює в "білу", значно менша, ніж підприємства, яке працює в "сіру". Бо там стілець коштує, умовно кажучи, 1200 гривень, а на "сірому" підприємстві – 900 гривень. Чого ми добиваємося, що ми хочемо? Щоб "білий" і справедливий бізнес і чесний бізнес у нас закривався або переходив у "сірий" бізнес? Тому що неконкурентоздатні два підприємства "білого" і "сірого" ринку. Тому ми зацікавлені в тому, щоб усіх поставити в рівні умови. Так, у тому числі через такі механізми, як збільшення мінімальної заробітної плати в Україні. Тому що, знов-таки, ми повинні казати про те, що в легальному секторі економіки мінімальна заробітна плата в 3200 – це абсолютно нормальний механізм і абсолютно здоровий. Тому ми за здорову конкуренцію і безумовно за те, щоб всі легалізували свою діяльність. Тим більше, знов-таки повторюю, ми зробили крок назустріч бізнесу, серйозний крок, зменшивши податкове навантаження на фонд оплати праці вдвічі. В два рази ми зменшили ставку єдиного соціального внеску. Тому, шановні бізнесмени, так, треба працювати в "білу", тому що це все пов’язано – далі внесок у Пенсійний фонд так само.

БЕЗУМОВНО, НЕЗАДОВОЛЕННЯ Є, АЛЕ НЕЗАДОВОЛЕННЯ Є СЕРЕД ТИХ КАТЕГОРІЙ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ У "ТІНЬОВОМУ" І "СІРОМУ" СЕКТОРІ ЕКОНОМІКИ

– Чому саме 3200, чому саме така цифра вважається оптимальною? Чому не 3000 і не 3500?

– Це, безумовно, розрахункова цифра, вона прив’язувалася до можливості в тому числі й державного бюджету України. Адже ми говоримо про те, що є недержавний сектор, а є державний сектор працівників бюджетної сфери, де очевидно, що заробітні плати вчителям, лікарям, працівникам культури, спорту, соціальної сфери також будуть зростати у відповідності до заробітної плати. Тобто є можливості бюджету і є безумовні можливості бізнесу. Ми проводили консультації із різними бізнес-асоціаціями, ми проводили консультації із організаціями роботодавців, тобто це робота, яка тривала шість місяців – ми шукали найкращі механізми. Так, безумовно, незадоволення є, але незадоволення є серед тих категорій громадян, які працюють у "тіньовому" і "сірому" секторі економіки. І от я читаю соціальні мережі, багато хто пише – от ми будемо платити більше податків, людина, яка працює на єдиному податку. Але треба чітко розуміти, що податки платите не Розенку, податки ви платите не уряду, податки ви вкладаєте в своє майбутнє. І сьогодні, сплачуючи податок і єдиний внесок у Пенсійний фонд України з 1400 гривень, ви претендуєте в майбутньому на пенсію в мінімальному розмірі – сьогодні це 1130 гривень. Якщо ви будете сплачувати податок або внесок в Пенсійний фонд України із зарплати 3200 гривень, ви вже будете претендувати на пенсію в 1800-2000 гривень. Тобто людина, сплачуючи внесок у Пенсійний фонд, вкладає в себе, не в Пенсійний фонд, не в уряд, не в Міністерство соціальної політики, а вкладає у своє майбутнє.

– Все прекрасно, якби не інфляція. А всі ми розуміємо, що це один із перших ризиків – якщо підвищуються доходи громадян, то є величезний ризик, що буде інфляція. Знову ж таки, ви говорите про те, що ви переконані, що інфляційних процесів не буде. На чому ґрунтується ваше переконання?

– Мова йде не лише про мою особисту думку. Ви бачили, що рішення приймалося, знов-таки, прораховувалося довго. Я вважаю, що це рішення – це результат доволі плідної, тісної співпраці в трикутнику Президент України – уряд – коаліція Верховної Ради України. Тобто ця стабільність, яка сьогодні є в державі, на політичному рівні відображається в можливість у тому числі, щоб економіка України запрацювала, і вона вже показує перші ознаки зростання, і щоб саме економіка України дала ресурс для підвищення соціальних стандартів. Безумовно, ніхто не збирається під цей намір – підвищення мінімальної заробітної плати – друкувати кошти чи включати друкарський станок. Бо друкарський станок – це фантики, які справді розкручують механізм інфляції у країні.

ЗА РАХУНОК ДЕТІНІЗАЦІЇ, ЗА РАХУНОК ЗРОСТАННЯ ЕКОНОМІКИ БЮДЖЕТ ОТРИМАЄ ДОДАТКОВИЙ РЕСУРС, ЯКИЙ МИ МОЖЕМО ВИКОРИСТАТИ ЯК СКЛАДОВУ ПІДВИЩЕННЯ ЗАРОБІТНИХ ПЛАТ БЮДЖЕТНИКАМ

– Так само, як і ціни, які безумовно зростуть, коли у людей з’являться гроші.

– Ні, ціни не зростуть, коли у людей з’являться кошти. Навпаки – кошти у людей, ми ж говоримо про те, що коли вчитель, лікар, працівник соціальної сфери, отримає додатково кошти, він же не виведе їх за межі країни в офшорні зони, правильно? Він прийде і ці кошти вкладе в українську економіку. Тобто українська економіка якраз отримає реальний неінфляційний ресурс, який дасть можливості для ще більшого свого зростання. Тобто, ми повинні чітко розуміти – протягом трьох останніх років дуже серйозно впала купівельна спроможність наших громадян. Обмеження купівельної спроможності, падіння купівельної спроможності громадян гальмує економічний розвиток нашої країни – гальмує промисловість України, гальмує сферу послуг, гальмує всі економічні процеси України. Тому поступове підвищення купівельної спроможності громадян буде давати кошти економіці, неінфляційні, які безумовно перетворюються знову в додаткові надходження до державного бюджету, додаткові надходження в Пенсійний фонд України. Це дасть можливість нам не зупинятися на 3200 і не лише говорити про збільшення мінімальних заробітних плат, а додатковий ресурс, який наприклад отримає Пенсійний фонд України. Ми можемо говорити вже про те, що ми будемо опрацьовувати нові соціальні програми для підвищення мінімального розміру пенсій або для осучаснення пенсій, яке не відбувалося, наприклад, чотири останні роки.

– Проект бюджету-2017 пройшов перше читання у Верховній Раді, попереду друге, і тут з’являється цифра 3200. Це один із базових показників у Держбюджеті, і фактично це означає, що в залу буде винесено абсолютно новий документ, ну якщо не абсолютно, то кардинально. Яка його доля, на вашу думку буде, як зала відреагує, тим більше, що до цього два тижні всього-на-всього?

– Безумовно. Ще раз підкреслюю, що владою в цілому вибраний дуже вчасно момент заявити цю ініціативу, коли Верховна Рада України прийняла проект Держбюджету в першому читанні. Я взагалі вважаю і це розумію, що рішення про 3200 багатогранне. І не було б, скажімо, цього рішення, якщо б не спрацював цілий ряд факторів. Якщо б не було зростання економіки, ясна річ, не було б розмови про 3200. Якщо б нам МВФ відмовив би у підтримці нашої програми, очевидно не було б 3200. Так само, якщо б Верховна Рада України, більшість ВРУ, яку складає в основному "Блок Петра Порошенка" і "Народний фронт", якщо б вони не підтримали бюджет і не був би схвалений у першому читанні, так само, я переконаний, не було б оголошено про 3200. Тобто ось ці результати нашої спільної роботи в трикутнику Президент – парламент – уряд дали можливість нам якраз між першим і другим читанням дати можливість оголосити нові соціальні ініціативи. Справді, у нас є спокійно зараз є два тижні для того, щоб Міністерство фінансів України перерахувало державний бюджет України. Безумовно, будуть дуже серйозні корективи з точки зору, в першу чергу, безумовно, оплати праці бюджетників, але знов таки кажу – це не емісійні кошти. Ми розраховуємо дуже серйозно на збільшення надходження від економіки внаслідок підняття мінімальних заробітних плат. Тобто за рахунок детінізації, за рахунок зростання економіки бюджет отримає додатковий ресурс, який ми можемо використати як складову підвищення заробітних плат бюджетникам. І ми виконаємо це рішення, і з 1 січня 2017 року не лише в державному секторі буде мінімальна заробітна плата 3200, але й в бюджетній сфері мінімальна заробітна плата або заробітна плата не буде меншою, ніж 3200 гривень. Таким чином держава на себе в першу чергу бере зобов’язання на те, що соціальний захист і заробітні плати бюджетників будуть також підвищені.

ЖОДНОГО ПЕРЕРАХУНКУ СУБСИДІЙ, ЖОДНОГО ЗМЕНШЕННЯ СУБСИДІЙ, ЖОДНОГО НЕГАТИВНОГО ЧИННИКА ДЛЯ СУБСИДІАНТІВ ВНАСЛІДОК ПІДНЯТТЯ МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ДО 3200 НЕ БУДЕ

– Що буде з субсидіями? Як ця цифра, вдвічі більша, відіб’ється на системі субсидій і цьому році і в наступних роках?

– Дивіться, в цьому році система субсидій вже фактично повністю працює. І людям рахують субсидії у відповідності до їхніх доходів, які вони отримали ще в 2015 році. Тому сьогодні субсидії нараховані. Жодного перерахунку субсидій, жодного зменшення субсидій, жодного негативного чинника для субсидіантів внаслідок підняття мінімальної заробітної плати до 3200 не буде. Все, субсидія призначена – ніхто ні в кого нічого забирати не буде. І опалювальний сезон 2016-17 року пройде по тих нормах, по тих нормативах, по тих субсидіях, які вже призначили. Тому людям не треба хвилюватися. Так, знову панікери почали розповідати про те, що от буде збільшення заробітної плати, значить у людей будуть забирати субсидії. Це неправда, ніхто ні в кого нічого забирати не буде. Тому поступово будуть підвищуватися протягом 2016 року і кінця 2016 року, бо з 1 грудня у нас є ще підвищення соціальних стандартів на 10%, і протягом всього 2017 року будуть підвищуватися мінімальні заробітні плати, мінімальний розмір пенсій. Безумовно, наступний уже опалювальний сезон 2017-18 року…

– Тобто до жовтня нічого не змінюється в плані субсидій?

– Більше того, я хочу вам сказати, що нинішнє підняття мінімальної заробітної плати, яке відбудеться з 1 січня 2017 року, люди через субсидії отримають лише у 2018-19 році. Тому що тоді будуть братися доходи людини за 2017 рік. Тому система субсидій у нас і її ідеологія полягає в тому, щоб допомогти людям. Не забрати ні в кого субсидію, не зробити так, щоб людина не могла розрахуватися, а навпаки – система субсидій допомагає людям державною соціальною допомогою, щоб нормально і спокійно пережити опалювальний сезон, нормально і спокійно сприйняти неминучий і об’єктивний фактор необхідності приведення цін на газ, електроенергію до реальних і економічно обґрунтованих цін.

– Щодо інших важливих бюджетних критеріїв, а саме прожиткового мінімуму, мінімальної пенсії, то чи бралися за них? Якщо бралися, то коли про це буде оголошено?

– Безумовно, бралися, і ми говоримо про те, що з 1 грудня 2016 року вже було прийнято рішення, що пенсії будуть збільшуватися. Раніше це було заплановано, що вони збільшаться лише на 5%, але уряд прийняв рішення і Верховна Рада це підтвердила і з 1 грудня буде підвищення на 10%, і протягом 2017 року буде підвищений мінімальний розмір пенсії ще на 10%. Але я відразу хочу зафіксувати, що цей той мінімум, який ми закладаємо в бюджет. Як тільки в уряду з’явиться можливість отримати неінфляційний додатковий ресурс у Пенсійний фонд України, в тому числі від детінізації, в тому числі від збільшення мінімальної заробітної плати до 3200, якщо ми побачимо позитивний ефект у Пенсійному фонді, ми відразу приймемо рішення і додатково звернемося до Верховної Ради України щодо більш агресивного збільшення пенсій у 2017 році. Все залежить від ресурсу, все залежить від нас з вами, все залежить від економіки, все залежить від бізнесу, від розуміння того, що врешті-решт ми всі повинні платити податки. Ми самі забезпечуємо належний рівень життя тим категоріям пенсіонерів, в яких немає інших доходів, а єдиний дохід – їхня пенсія. Ми формуємо їхнє майбутнє. Не уряд друкує гроші, Пенсійний фонд не має можливості друкувати гроші – Пенсійний фонд фінансується з податків, з внесків наших конкретних людей. Тому очевидно, що кожна людина, яка сьогодні думає, чи буде вона сплачувати внески з нової цифри, чи не буде, очевидно повинна подумати в тому числі і про своїх батьків, які отримують невеликі пенсії, і про своє пенсійне майбутнє.

ДИВАННІ ЕКСПЕРТИ МІСЯЦЬ ТОМУ КРИТИКУВАЛИ, ЩО В УКРАЇНІ СТРАШЕННО НИЗЬКІ МІНІМАЛЬНІ СОЦІАЛЬНІ СТАНДАРТИ І ЩО УРЯД МАЄ ЇХ ПІДВИЩИТИ. ЯК ТІЛЬКИ УРЯД ЗАЯВИВ ПРО ЇХ ПІДВИЩЕННЯ, ТІ САМІ ЛЮДИ ПОЧАЛИ НАС КРИТИКУВАТИ, ЩО БІЗНЕС ЦЬОГО НЕ ВИТРИМАЄ

– Як ви оцінюєте ризики для людей, найманих працівників у недержавній сфері, тобто те, про що ми почали говорити? Якщо не весь бізнес, наприклад, зможе на цих нових умовах працювати – почнуть відповідно або звільняти, або якимось чином переводити на неповну ставку, або взагалі не буде офіційного працевлаштування, а це загрожує значною кількістю безробітних і, як варіант, якоїсь там соціальної нестабільності. Ви прораховуєте такий розвиток у інформаційному середовищі цих процесів і відповідно на них реакції з точки зору пояснень? Тобто що робити, якщо бізнес не встигне пристосуватися до нових умов?

– По-перше, дуже правильно, що ініціатива про збільшення мінімальної заробітної плати прозвучала фактично за три місяці до старту нового року. Тому є можливість у бізнесу сьогодні в тому числі зрозуміти необхідність такого рішення і підготуватися поступово, плавно до збільшення цієї мінімальної заробітної плати. З іншого боку, розмови про те, що внаслідок збільшення мінімальної заробітної плати зросте безробіття – це міф, це неправда. Це знову чергові маніпуляції диванних експертів, які спочатку ще місяць тому критикували, що в Україні страшенно низькі мінімальні соціальні стандарти і що уряд має їх підвищити. Як тільки уряд заявив про їх підвищення, ті ж самі люди почали нас критикувати, що бізнес цього не витримає. Тому не треба слухати цих популістів, як прийнято зараз говорити. Подивіться, сьогодні в Державній службі зайнятості ми маємо понад 60 тисяч вакансій по всій Україні. У нас є десятки тисяч вакансій, які сьогодні знаходяться в різниці між 2500 до 4000 гривень. Сьогодні є вакансії в легальному секторі економіки до 4000 гривень, на які небагато бажаючих чомусь йти, тому в легальному секторі економіки є ці вакансії. Будь ласка, кому важко буде перенести такий тягар – є вакансії, які можуть забезпечити вам належний рівень життя. Але те, що є вакансії в службі зайнятості, які сьогодні не закриваються, і вакансії достойні – 3000-4000 гривень – ще раз підтверджує той факт, що сьогодні мінімальна заробітна плата в бізнесі є набагато вищою ніж 3200, і тому ніякої кризи, ніякої катастрофи для реального бізнесу перейти на мінімальний соціальний стандарт в 3200 – не буде. Тому очевидно, що, так, ми будемо посилювати свою інформаційну кампанію, ми будемо говорити з бізнесом, ми будемо говорити з суспільством, ми будемо впроваджувати ідеологію необхідності сплати податків як внеску в своє персональне майбутнє, але ми розраховуємо також і на соціальну відповідальність бізнесу, на те що, ще раз просто повторюся, ми самі формуємо своє майбутнє і нинішнє тих пенсіонерів, які сьогодні отримують пенсії з Пенсійного фонду України.

– Ну а в найближчому майбутньому,тобто протягом найближчих двох тижнів, ми власне побачимо оновлений проект бюджету в парламенті, де будуть конкретні цифри ну і реакцію парламентаріїв так само побачимо, будемо стежити. Дякую вам за роз’яснення.

– Дякую вам.

Яна Конотоп, "5 канал"

Попередній матеріал
Лисенко розповів про втрати ЗСУ минулої доби
Наступний матеріал
Австралійський турист вижив після двох тижнів блукань у джунглях Малайзії
Теги:

Розенко: З підняттям мінімальної зарплати уряд запізнився мінімум на рік

Розенко розповів, коли запрацює система сплати за комуналку у розстрочку

Розенко: Сьогодні оформлення субсидій відбувається за двома напрямками

Субсидії отримають навіть ті, хто має заборгованість за "комуналку" – Розенко