Романов: Україна входить до десятки країн світу, які володіють технологією виробництва безпілотників

Гендиректор "Укроборонпрому" Роман Романов у програмі "Час. Підсумки дня" на "5 каналі" розповів про те, що: проблеми з мінометом "Молот" пов’язані з неправильним транспортуванням і навчанням персоналу; найближчий аналог "Молота" коштує вдвічі дорожче; міномет "Камертон" сумісний зі стандартами НАТО; "Укроборонпром" готовий через рік передавати до ЗСУ безпілотники "Горлиця"

МІНОМЕТИ НАДІЙШЛИ ДО ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ В НЕДІЛЮ, А В ПОНЕДІЛОК ЇХ ВЖЕ ВИКОРИСТОВУВАЛИ. НЕПРАВИЛЬНА ЕКСПЛУАТАЦІЯ, І В ЦЬОМУ МИ І ЗАВОД НЕ ЗНІМАЄМО З СЕБЕ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

У принципі, привід у нас зустрітися достатньо поважний – п’ять років "Укроборонпрому". З цього приводу було проведено масштабну урочисту презентацію, де були представлені нові зразки зброї і техніки, ми обов’язково про них поговоримо. Але і інший інформаційний привід у нас є для зустрічі з вами, а саме тиждень такого інформаційного бурхливого обговорення ситуації із мінометами "Молот", які вже не вперше демонструють, ну скажімо так, проблемність. Проблемність цього разу полягала в тому, що тиждень тому мінометники 72-ї окремої механізованої бригади провели в зоні АТО випробування розробленого в Україні 120-міліметрового міномета "Молот". Виробництво цієї моделі обійшлося у 480 тисяч гривень за одиницю. У тест-драйві взяли участь 12 "Молотів". Два з них випробування не пройшли. Як пишуть бійці, один розвалився ще на під’їзді на вогневу позицію, а другий під час першого пострілу. Ну і окрім того, у бійців були претензії і до самої конструкції, взагалі стійкості міномета. Протягом тижня багато ми багато ми чули обговорень – і зради, і перемоги. Від вас, з перших вуст, хочемо почути ситуацію, станом на зараз. Тому що розробники – завод "Маяк" – відреагували на це тим, що неправильна була експлуатація. І бійців треба навчати для того, щоб коректно все це відбувалося. Чи з’ясували хто винуватий? І що робитимемо?

– Висновок: міномети справні і про це сказала комісія. У мене є протокол, підписаний командиром військової частини, власне коли був переданий на піддослідну експлуатацію – це партія мінометів. Є підписи співробітників цієї частини, членів комісії. Я хочу розповісти хронологію, як це все відбувалося. У неділю минулого тижня ці міномети були привезені в частину. У понеділок їх стали експлуатувати бійці. У вівторок з'явилася інформація про те, що міномети несправні. У середу виїхали фахівці заводу, включаючи головного конструктора "Молота", і власне народився цей документ після роботи цієї комісії. У п'ятницю вже цей документ був у тому вигляді, в якому він є. Висновок, що написано, в ході роботи комісії встановлено: "Військовою частиною отримано міномети 120 мм (це на ПАТ "Завод "Маяк"). За своїм технічним станом вищезазначені мінометі в цілому відповідають вимогам, які пред'являються до виробів першої категорії", тобто для нових виробів. Висновки комісії…

– Чи означає це, якщо я правильно розумію, що технічно з мінометами, з цими принаймні, про які писали 72 окрема механізована бригада, технічно вони справні, але проблема тоді виходить у чому?

– "Концерну, з метою підвищення рівня фахової підготовки командирів мінометних підрозділів та особового складу розрахунків, порушити клопотання перед начальниками Збройних сил України щодо організації та проведення необхідних зборів вищезазначеного особового складу на території ПАТ "Завод "Маяк". Рекомендувати командиру міномету, молодшому сержанту Топольському військової частини надати у мережі Інтернет спростування раніше оприлюдненої ним неправдивої інформації", – це пишуть хлопці військові. Зараз цим займається…

– …Топольський теж військовий...

– Так… Зараз створена комісія Міністерством оборони з приводу даного факту. Цим фактом займається прокуратура. Висновок, який прочитали вам у цьому протоколі і який підписали дійсно військовослужбовці другої, третьої батареї, які експлуатують аналогічні міномети, про те, що міномети справні. Питання полягало в тому, що ці міномети надійшли до військової частини в неділю, а в понеділок їх вже використовували. Неправильна експлуатація, і в цьому ми не знімаємо з себе відповідальності, і завод не знімає з себе відповідальності. Особливо один з основних висновків звучить тут про те, що нашим хлопцям необхідно навчання. І знаєте, тут мені не хотілося б переходити до звинувачень або виправдань будь-кого. Але ось військові максимально намагаються швидко передати сучасні види озброєння нашим солдатам і офіцерам для того, щоб вони максимально швидко почали процедуру експлуатації, отримували навички. І, власне кажучи, можливо, через ці досить прискорені процедури і вийшли ці дії. Там був цілий ряд фактів, цілий ряд таких збігів, крім усього іншого, там була порушена процедура транспортування тощо. Я єдине до чого закликаю? Тому що, чесно кажучи, перед таким знаменним днем – Днем Незалежності – ми розбурхали всю країну. І дійсно кричати в Інтернеті "зрада!"…. У першу чергу, якщо є проблема, потрібно звернутися на завод, в першу чергу потрібно звернутися, якщо є проблема, у правоохоронні органи, з'ясувати обставини, а не піднімати і не шуміти...

МИ ГОВОРИМО ПРО ТЕ, ЩО МІНОМЕТ "МОЛОТ" АБСОЛЮТНО БЕЗПЕЧНИЙ І ГОВОРИМО ПРО ТЕ, ЩО МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ ПРИЙНЯЛО ОПЕРАТИВНЕ РІШЕННЯ ЩОДО НАВЧАННЯ ОСОБОВОГО СКЛАДУ. "УКРОБОРОНПРОМ" ПІДТРИМАВ ЦЮ ІНІЦІАТИВУ

– У нас люді звикли, зараз особливо, до того, що без суспільного резонансу нічого не зарухається. Тому, я думаю, що в цьому випадку він виправданий.

– Ви знаєте, у нас народилося таке поняття – фейсбучні чиновники... Ну так не можна, тим більше, коли люди служать.

– Чи вважаєте ви, що на майбутнє з "Молотами" ми застраховані від подібних історій, які от розгорнулися? Якщо згадати ще, то це не перша історія.

– Міністерство оборони дуже швидко відреагувало на це. І дійсно я вдячний керівництву Міністерства оборони. Оперативно було, дійсно, зроблено справедливий документ, дійсно справедливо, причому в дуже короткі строки. Сам цей прецедент – ніхто не постраждав, ніяких загроз життю, здоров'ю не було. Тобто розмова лише тільки йшла про якісь незручності, некомфортність. Ми говоримо про те, що міномет "Молот" абсолютно безпечний і говоримо про те, що Міністерство оборони прийняло оперативне рішення щодо навчання особового складу. "Укроборонпром" підтримав цю ініціативу, і на території підприємства, як ми, власне кажучи, зробили зараз по цілому ряду бронетехніки, тому що теж були такі меседжі: ось там щось неякісне. На сьогодні 11 днів особовий склад, який буде експлуатантом тієї чи іншої виду бронетехніки, прибуває на завод, вивчає. Інженери, конструктори обмінюються телефонами, обмінюються інформацією, обкатують, обстрілюють, вчаться експлуатувати техніку. І після цього просто ось глобально ми пішли взагалі від проблем якості. Тому що люди починають любити техніку, люди починають грамотно її експлуатувати. Коли ти розумієш, як правильно експлуатувати, взагалі ці проблеми зникають.

– З тими мінометами, які вже зараз на передовій, виходить, що до цих мінометів будуть прибувати вже навчений персонал або військові чи як це буде відбуватися? Зрештою вони зараз на передовій, тому що нам вибирати не доводиться, нам кожен міномет цінний.

– Знаєте, радують такі дуже оперативні результати взаємодії державних органів: у неділю міномети надійшли, в понеділок була їх перша експлуатація, у вівторок ми отримали в Інтернеті інформацію, в середу вже була комісія на чолі з головним конструктором. І з військовими повністю вивчили ситуацію, а в п'ятницю ми мали цей результат. Ми вже розуміємо як діяти – ось це найголовніше, коли країна працює, як один єдиний механізм.

НАЙБЛИЖЧА ЦІНА МІНОМЕТУ СЕРБСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА БЛИЗЬКО 40 ТИСЯЧ ДОЛАРІВ – ЦЕ БІЛЬШЕ МІЛЬЙОНА ГРИВЕНЬ

– Якщо ми уже заговорили про міномети, то одна з новітніх розробок новітніх одиниць зброї, яку анонсує і уже оголошує “Укроборонпром” – це міномет “Камертон”, 60-міліметровий. Наскільки він може бути, можливо, аналогом цьому "Молоту"? Ну ясно, що калібр інший, але, можливо, в нього інші технічні переваги є?

– Якщо можна, по "Молоту" ще один буквально момент. У цій інформації, яка прозвучала в Фейсбуці, був вислів – дорого, 480 тисяч гривень, ви це сказали. Так, до речі, ми не відповіли.

– Так, до речі, була така історія.

– Ми вивчили це питання: найближча ціна виробу сербського виробництва близько 40 тисяч доларів – це більше мільйона гривень. Більше мільйона гривень коштує найближчий аналог, який можна порівняти за якістю, – вдвічі дорожче.

– Це критикам, які говорять, що "от міномет за півмільйона", я зрозуміла. Вони нас почули.

– Перед тим, як говорити ці речі, потрібно розуміти. І я хочу підкреслити, якби цей міномет був би куплений в будь-якої іншої країни – це була б одна історія. На це б ще лягли певні витрати, безумовно. З міномета "Молот" половина з цієї суми – 480 тисяч – залишилося б у бюджеті України. Податки із заробітної плати, ПДВ, всілякі податки, вони залишилися в бюджеті України. Після цього порахуйте вартість цього міномета.

ЗАВОД ГОТОВИЙ ДО СЕРІЙНОГО ВИРОБНИЦТВА МІНОМЕТА "КАМЕРТОН", ВСІ ТЕХНІЧНІ ПИТАННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ ВИРІШЕНІ. НА СЬОГОДНІ ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНИ ПРОВОДЯТЬ ВИПРОБУВАННЯ ЦЬОГО МІНОМЕТА

Ну от критикам пропонуємо і порахувати. Щодо подальших розробок, "Камертон"?

– Унікальність "Камертона" в тому, що він дуже мобільний, причому є його переносна версія, в такому дуже компактному рюкзаку, тобто версія для спеціальних груп, яка може дуже ефективно й оперативно використовуватися. Друге, цей міномет в натовських стандартах. Крім усього іншого, заряди, безпосередньо самі міни, до цього шістдесятиміліметрового міномету ми робимо самі власними силами на підприємстві "Маяк". І власне кажучи, про що це говорить? Всі говорять: натовські стандарти, чому так? Ми можемо брати участь у процедурі колективної безпеки, ми говоримо про те, що якщо будуть проходити навчання спільно з країнами НАТО, можемо діяти по обстановці спільно.

– На якому етапі конкретно ця розробка? Тобто поки що на етапі випробування чи вже серійне виробництво? Якщо серійне, то в яких масштабах?

– Завод готовий до серійного виробництва цього міномета, всі технічні питання підприємством вирішені. На сьогодні Збройні сили України проводять випробування цього міномета. І зараз ми чекаємо підтвердження дійсно безпечної експлуатації, як, власне кажучи, було і з "Молотом". Міномет "Молот" абсолютно безпечний, і це зафіксувала військова прийомка. На сьогодні ми хочемо отримати таку ж інформацію, чекаємо від Міністерства оборони. Наша промисловість готова відреагувати на будь-який якісне і кількісне замовлення.

УКРАЇНА ВХОДИТЬ ДО ДЕСЯТКИ КРАЇН СВІТУ, ЯКІ ВОЛОДІЮТЬ ТЕХНОЛОГІЄЮ ВИРОБНИЦТВА БЕЗПІЛОТНИКІВ

– Вчора під час презентації "Укроборонпром" представив нові зразки і зброї, і техніки. Серед тих, які особливо були відмічені – це перший бойовий безпілотний літак, називається: авіаційний комплекс "Горлиця" – про нього детальніше, а також безпілотний радіокерований бронетранспортер "Фантом". В чому унікальність? І, знову ж таки, чи потрібні спеціальні навчання для бійців для того, щоб вони на повну потужність могли використовуватись?

– Чесно кажучи, це особисто моя думка, я фізик за освітою, у ХХІ столітті мене дивує взагалі використання пілотованих, особливо авіаційних систем. Ви уявляєте, яка кількість систем життєзабезпечення присутня на літаку? Це забезпечення теплом, це забезпечення холодом, коли це висоти, це забезпечення систем, крім того киснем, тобто системи життєзабезпечення, система катапультування і так далі. Ви уявляєте, скільки коштує навчання пілота літака? Це ж не один день.

– І все одно залишається ризик для життя.

– Так. І все одно зберігається. Це найголовніше, те, до чого ми підійшли – безпілотний літальний комплекс. Практично ми на сьогодні говоримо, що Україна входить до десятки країн світу, які володіють такою технологією. Тому що у нас є можливості, у нас є підприємство "Антонов", яке робить планери. У нас є підприємство "Івченко-Прогрес", яке робить силові установки, у нас є КБ "Луч", яке робить системи бойові і так далі. Цілий ряд. У Харкові випускається електроніка, у Дніпропетровську будуть випускатися системи наведення і так далі. На це працює вся країна, і ми використовуємо суто потенціал наш внутрішній, хоча в цьому, власне кажучи, основна цінність. Далі. Що може робити "Горлиця"?

– Так, на що здатен? Це ключова історія.

– Тисяча кілометрів – це дистанція, яку може подолати це літальний засіб. Повірте мені, це досить велика відстань. Функція – розвідувальна, традиційна для безпілотників. Функція, так скажімо, розширення системи, розширення локації радіозв'язку. Функція – придушення систем, тому що це безпілотник, який може нести бойове навантаження, це безпілотник, який може нести навантаження у вигляді ось тих систем, які забезпечують ці функції. Звичайний безпілотник цього не зробить. Цей безпілотник може нести бойове навантаження, він може нести ракети. І таким чином ми переходимо, взагалі починаємо, перевертаємо наступну сторінку історії вітчизняної авіації та вітчизняних Військово-повітряних сил. І я вважаю, що дійсно вся Україна може по праву пишатися, що ми входимо в десятку цих країн.

– Авіаційний комплекс "Горлиця" був представлений як зразок таких апаратів чи вже є певна кількість і готується плацдарм, знову ж таки, для серійного виробництва?

– Рішення щодо "Горлиці" було прийняте, взагалі про створення цього комплексу, 12 лютого. У Раді національної безпеки і оборони відбулася нарада 12 лютого 2016 року про те, що країна має потребу в цих безпілотних системах, в тактичному безпілотному апараті, який ми назвали "Горлиця". І сьогодні ми вже маємо – літаюча модель, цей планер буде до кінця року. Ми проведемо повноцінні льотні випробування і в середині 2017 року, менше ніж через рік, ми будемо готові передавати ці серійні планери Збройним силам України в потрібній кількості. Тому що для цього у нас є серійний завод "Антонов", який може виробляти планери, як я сказав, для цього є "Луч", який буде виробляти бойові засоби і так далі.

НА МІНІ-БРОНЕТРАНСПОРТЕРІ "ФАНТОМ" МОЖЕ БУТИ ЗАКРІПЛЕНА СИСТЕМА, АНАЛОГІЧНА КЕРОВАНІЙ РАКЕТІ "СТУГНА". ТУТ МОЖЕ БУТИ ВЕЛИКОКАЛІБЕРНИЙ КУЛЕМЕТ, СНАЙПЕРСЬКА ГВИНТІВКА. І ОПЕРАТОР НА ВІДСТАНІ, ЩО ВИМІРЮЄТЬСЯ КІЛОМЕТРАМИ, МОЖЕ ВЕСТИ ПРИЦІЛЬНИЙ ВОГОНЬ

– Радіокерований міні-транспортер "Фантом" теж безпілотний. У чому його переваги, в чому його унікальність?

– Ще менше країн, напевно, володіють цією технологією. І у мене також як у людини, яка займалася точними науками, фізичними процесами і завжди цим цікавилася, викликає природне здивування: чому досі у нас наражається життя і здоров'я бійців дійсно на ризик? Цей безпілотний тактичний багатоцільовий транспортний засіб може виконувати величезну кількість розвідувальних функцій. Тобто цей міні-бронетранспортер може висунутися, і протягом тижня, зайнявши певну територію, без жодного звуку спостерігати за територією за допомогою всіх систем, які доступні на сьогодні – тепловізійних, системи спостереження днем, вночі, в будь-яку погоду. Він цілком може вивчати ситуацію навколо і передавати інформацію на відповідний командний пункт – перше. Друга функція – цей безпілотний транспортний комплекс може доставити ті самі міномети "Молот" до 400 кілограм. Ви можете на будь-яку батарею без ризику для життя і здоров'я бійців і екіпажу підвезти снаряди, ви можете підвезти будь-яку амуніцію, медикаменти, будь-яке стрілецьке та інше озброєння, засоби зв'язку тощо. Третя функція – евакуація поранених. І ми вчора продемонстрували. Поставили запитання: "Там можна перевозити не тільки травмованих?" Ми говоримо: "За наявності таких засобів, як "Горлиця" і "Фантом", ми взагалі забудемо про ... Наше завдання Збройних сил України, наше завдання "Укроборонпрому" забезпечити життя і здоров'я наших солдатів. І за допомогою "Фантома", який, повірте, має дійсно дуже важливі характеристики для наших військових, думаю, ми це забезпечимо.

– Коли його чекати на передовій?

– На сьогодні Україна має дійсно серйозні традиції виробництва бронетехніки. "Фантом" на сьогодні – максимальна готовність. Сьогодні відбуваються формальності, з Міністерством оборони узгоджується, тому що це новий вид взагалі техніки, ось у чому складність. Ось якщо у бронетехніці – той самий "Дозор", який ми освоювали – ми покладалися на якісь характеристики, теж у нього було чотири на чотири… То по "Фантому" ми зараз разом із військовими йдемо взагалі незвіданою дорогою, так? Хоча при проектуванні цього комплексу ми брали світові аналоги, які є в світі найбільш провідні. Ми постаралися втілити всі особливості, всі можливості в ньому. І, власне кажучи, перше, потрібно, щоб у свідомості це зміцнилося про те, що є міні-бронетранспортер, його можна експлуатувати.

– Якщо люди побачать його ефективність у боях, то, я думаю, що в них так швидко закріпиться це в свідомості. Орієнтовно хоча б, дедлайн, який ви собі ставите для того, щоб бійці його отримали?

– Технічно підприємства "Укроборонпрому" готові до випуску цієї техніки. Я думаю, наприкінці цього року ми будемо абсолютно готові до випуску, включаючи всі системи спостереження, системи наведення. Крім усього іншого, я забув сказати, на цьому міні-бронетранспортері може бути закріплена система, аналогічна керованій ракеті "Стугна". Тут може бути великокаліберний кулемет, тут може бути встановлена снайперська гвинтівка. І оператор на відстані, що вимірюється кілометрами, може вести прицільний вогонь.

СЬОГОДНІ ТЕХНІКА УКРАЇНСЬКОЇ ОБОРОННОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ ДІЙСНО ВИКЛИКАЄ ІНТЕРЕС У БАГАТЬОХ КРАЇНАХ СВІТУ. МИ СПОДІВАЄМОСЯ, ЩО МИ Й У КРАЇНИ НАТО БУДЕМО АКТИВНИМИ ПОСТАЧАЛЬНИКАМИ

– Я встигну ще запитати, про експортний напрямок "Укроборонпрому" теж хотіла б дізнатися. Хто зараз найбільше з міжнародних партнерів зацікавлений в українських розробках, українській техніці, українській зброї? Кошти від цих контрактів теж конче необхідні і державі і в тому числі на забезпечення оборони.

– Я вітаю те, що дійсно у нас змінюється підхід до цього. Тому що це дуже важлива експортна стаття. Ви вже чули заяву міністра оборони однієї з прибалтійських країн про те, що потенційно розглядається придбання техніки українського виробництва, бронетехніки. На сьогодні про це вже говорять наші партнери, причому партнери з боку НАТО. . Ми сподіваємося, що ми й у країни НАТО будемо активними постачальниками.

– Ну а ми в свою чергу сподіваємося, що про конкретні контракти ми дізнаємося в першу чергу під час нашої наступної розмови.

Яна Конотоп, "5 канал"

Попередній матеріал
На території низки американських штатів ввели надзвичайний стан
Наступний матеріал
Назарбаєв збирається перервати участь у саміті G20 та здійснити екстрений візит до Узбекистану – ЗМІ
Теги:
Loading...
 "Укроборонпром" представив оновлений міномет "Молот" вартістю майже півмільйона гривень

"Укроборонпром" представив оновлений міномет "Молот" вартістю майже півмільйона гривень

Турчинов: Обсяг виробництва "Укроборонпрому" за останні два роки збільшився втричі

Турчинов: Обсяг виробництва "Укроборонпрому" за останні два роки збільшився втричі

"Укроборонпром" представив нові прототипи бойових безпілотників

"Укроборонпром" представив нові прототипи бойових безпілотників

"Укроборонпром" продемонструє вищому керівництву держави новітню зброю і техніку

"Укроборонпром" продемонструє вищому керівництву держави новітню зброю і техніку