Facebook / Андрій Хливнюк

"Палаючі двері" для Європи: Хливнюк розповів, як спектакль про Сенцова спонукав до дій парламент Британії

Наприкінці літа в Англії відбулася прем'єра вистави Білоруського вільного театру "Burning Doors" (Палаючі двері), присвячена політичним в'язням Кремля. Учасники українського гурту "Бумбокс" стали авторами музики до постановки

Фромнтмен гурту Андрій Хливнюк завітав на онлайн-конференцію до 5.ua і розповів про спектакль.

АКЦІЯ В ЛОНДОНІ ТРАНСЛЮВАЛАСЬ BBC НА ВЕСЬ СВІТ, І ЦЕ БУВ КОНЦЕРТ, МЕТОЮ ЯКОГО БУЛО СКАЗАТИ "НІ" БУДЬ-ЯКИМ ПОЛІТИЧНИМ УТИСКАМ ТВОРЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЯК ТАКОЇ

– Доброго дня, сьогодні у нас у гостях чудова людина, фронтмен гурту "Бумбокс" Андрій Хливнюк. Ми зібралися сьогодні з цікавого, дуже важливого приводу, ми знаємо, що у Британії за вашої участі та участі Білоруського Вільного Театру пройшла серія акцій. Ми хочемо попросити вас розповісти про них що саме і для чого це було взагалі?

– О’кей, існує така творча організація під назвою Білоруський Вільний Театр, керує ним Микола Халезін, і він запропонував нам у 2015 році взяти участь у акції "I'm with the Banned", тобто "Я із забороненими" на підтримку… Вірніше, у протестній акції разом з іншими світовими музикантами і відомими акторами, режисерами, зокрема Девідом Гілмором з "Pink Floyd", Джеремі Айронсом та багатьма іншими. А з пострадянського простору це були "Brutto", "Pussy Riot" – відомі такі персонажі. Ця акція в Лондоні транслювалась BBC на весь світ, і це був концерт, метою якого було сказати "ні" будь-яким політичним утискам творчої діяльності як такої. А цього року ми долучились вже вдруге, на мій погляд, до ще більш значущої події – вистави, яка називається "Burning doors", або "Двері, що палають". Вистави, сюжетом якої стали три історії – художника-акціоніста Петра Павленського, активістки "Pussy Riot" Марії Альохіної й українського режисера Олега Сенцова. Ця вистава має художнє значення, не втомлююсь це говорити, це справді дуже сильна і цікава робота, але вона також ставить на меті звільнення політичних наших бранців, зокрема Сенцова і 29 інших політичних заручників Кремля. Ось така штука. Олександр Люлякін, барабанщик гурту, написав музику до цієї вистави, і одна з пісень, зокрема "Наодинці", стала однією з пісень вистави. Вистава отримала одні з найкращих відгуків від світової преси…

– The Financial Times, The Guardian…

– Багато дуже цікавих і авторитетних видань. Зараз відбувається світове турне цього театру разом із виставою, яку побачать на всіх континентах. І на всіх континентах пройде акція на підтримку Олега Сенцова та інших політичних в’язнів – російських політичних в’язнів, а наших із вами співгромадян, і не тільки. Плюс відбулися парламентські слухання в Лондоні, в парламенті Британії, де також піднімалось це питання, зокрема на зустрічі з лордами і депутатами парламенту Британії, де я мав честь зробити короткий виступ. Я був там не один, зі мною були інші українські активісти … Це була недержавна акція, і люди, які приймали в ній участь, у цьому обговоренні, не представляють ніякі політичні партії, але вважають себе небайдужими громадянами. Так звані лідери "to look", як це називають американці та англійці. Було поставлене питання про формування так званого "Списку Сенцова" – списку людей, безпосередньо причетних до ув’язнення наших громадян. Отака відбулася акція. Крім того, що, я впевнений, вона має значення величезне, сам театр, те, що він робить по всьому світу вже не один рік, а тепер і ця тема, має неабияке значення з огляду на те, що відбувається зараз в Україні. Я мрію, хотів би дуже, щоб коли закінчаться світові гастролі, можливо, не в театральний сезон, але все ж таки Україна побачила цю виставу, і хотілося би, щоб до цього долучилося, не знаю, Міністерство культури… Якщо ні, то тоді ми самі будемо це робити. Ось такі справи.

ГОЛОВНОЮ ТЕМОЮ НА ДИСКУСІЇ ПІСЛЯ СПЕКТАКЛЮБУЛО – ЧИ ЦЕ СПРАВДІ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗАРАЗ, ЧИ ЦЕ СПРАВДІ РЕАЛЬНІСТЬ СЬОГОДНІШНЬОГО ДНЯ?

– Дякую за розгорнуту відповідь. Питання таке: спектакль доволі жорсткий насправді. Як відреагувала закордонна аудиторія? Як ви вважаєте, вдалося донести до них основну ідею, основну думку, чому взагалі це важливо? Вони нас почули?

– Поки що, це не "вони чують нас" і не "ми чуємо їх" – немає ніяких "них". Ми всі однакові, ми всі люди, ми говоримо різними мовами, ми живемо в різних країнах, але ми всі однакові і всі маємо однакові проблеми. Десь ці проблеми вчорашній день – у них маса своїх. Десь, як зокрема у нас, ця проблема сьогодні. І ми можемо натиснути на те, що, скажімо, у третіх країнах така кричуща ситуація є неможливою, і попросити допомоги в них, аби це не сходило з рук. Чи це вразило глядача? Безумовно. Зал був у сльозах увесь – це дуже вразило людей. І головною темою потім на дискусії, після спектаклю, на якому я був присутній, головним питанням, яке мене здивувало, було – чи це справді відбувається зараз, чи це справді реальність сьогоднішнього дня? Отака от тема.

5.ua

БРИТАНІЯ НА СЬОГОДНІЄДИНА КРАЇНА, В ЯКІЙ НЕ БУЛО І НЕМАЄ РОЗМОВИ ПРО МОЖЛИВЕ ЗНЯТТЯ АБО ПОСЛАБЛЕННЯ САНКЦІЙ

– Скажіть, будь ласка, чому обрана була саме пісня "Наодинці" і хто її обирав?

– Її обрав режисер цієї вистави, і це питання більше до нього, ніж до мене. Вочевидь, мабуть, тема підходила йому для того, щоб показати, що це і пісня українська, і полонений. І ув’язнення, і наодинці – це схожі штуки. Тим більше, що ми знаємо, що він зараз сидить, як це називається, у СІЗО. До речі, дехто з тих, хто відбував покарання, зокрема Альохіна, вважає, що це більш жорсткий режим утримання – якраз результат того, що до справи його є неабиякий інтерес у світі. Ось, акція ця мала результати, тому що, зокрема. допомогла нам організувати парламентські слуханняколишня міністр культури Британії, а зараз депутат парламенту Марія Міллер. І зустрілися ми з людьми, як очолюють там безпосередньо спілки, що опікуються напрямком України. Із людьми, які є представниками кабінету міністрів також. Їх офіційні листи до прем’єр-міністра і до інших учасників і законотворення, і вже виконавчої влади Британії, не можуть бути ігноровані. Більше того, вже без нас, наступного дня чи через день депутат Марія Міллер винесла це питання на обговорення вже в Палату і так далі, і так далі. І воно повинно стати однією з умов до зняття санкцій. До речі, Британія на сьогодні – єдина країна, в якій не було і немає розмови про можливе зняття або послаблення санкцій. Ось така серйозна справа.

– Дуже дякую за таку відповідь. У нас є коментар щодо вистави. Наші громадяни у Кракові пишуть: "Добрий день. Дякую за те, що ви робите з Білоруським Вільним Театром. Вистава неймовірна! Питання таке: чи можна буде в цьому році чи взагалі колись почути "Бумбокс" у Польщі, а саме у Кракові? У нас прихильників вашої творчості дуже і дуже багато".

– Я не можу вам обіцяти, що у нас є там дата, коли відбудуться польські гастролі, але ми плануємо, так. І американське, і європейське турне… Американське вже заплановане на наступну весну і канадське. Я сподіваюсь, що влітку ми поїдемо до Європи, але це зараз теми не дуже стосується. Хоча дякую вам, дуже приємно, що ви слідкуєте, що відбувається в Україні і зокрема – в українській музиці.

– Знову повернемося до спектаклю. Скажіть будь ласка, а сам пан Сенцов знає про цю виставу?

– Я думаю, що так. Я впевнений, що знає.

Попередній матеріал
Ошукані вкладники банків перекрили Хрещатик: хочуть зустрітися з представництвом МВФ
Наступний матеріал
Порошенко: В Україні достатньо газу та вугілля на зимовий період

Учасниця Pussy Riot опублікувала фото російського ШІЗО, в який помістили Сенцова

Геращенко прокоментувала відмову РФ в екстрадиції Сенцова і Кольченка: "Типова кремлівська тактика"

Сестра Сенцова заявляє про ймовірність застосування тортур до українського в'язня Кремля

Мін'юст ініціюватиме нові санкції проти РФ через відмову передати Сенцова та Кольченка