5 канал

Хатія Деканоідзе: Наша атестація – як "дамоклів меч" над суддями

Очільниця Національної поліції України Хатія Деканоідзе під час телемарафону "Україна понад усе" на "5 каналі" розповіла, як боротиметься з поверненням корупціонерів на посади через суд, чи є протистояння між гілками правоохоронної системи, та що робиться для захисту самих поліціянтів

МИ СПОСТЕРІГАЄМО ЯКИЙСЬ РЕВАНШ МІЛІЦІЇ

– Сьогодні з нами Хатія Деканоідзе – голова Національно поліції України. Ми запросили Хатію тому, що прочитали ось яке повідомлення: "Суд поновив на посаді екс-заступника начальника ГСУ поліції", з прекрасним прізвищем – Мамка. Що будете з цим робити, якщо суди почнуть оновлювати тих, хто не повинен бути в поліції?

– Дякую дуже, що ви запросили мене в ефір, я люблю дуже вашу студію, вже другий чи третій раз я у вас і це дуже важливе питання, я думаю. Ви знаєте, я вже вчора зробила з приводу цього коментар. Я сказала, що ми спостерігаємо якийсь реванш міліції і звичайно суди, які ще не реформувалися, вони будуть відновлювати. Я в цьому не сумнівалася і не сумніваюся. Хоча є у нас ще позитивне рішення, наприклад, на користь Національної поліції. Що ми будемо з цим робити? Звичайно, ми виконаємо рішення суду, це дуже важливо.

Тобто, він повернеться на роботу?

– Він повернеться на роботу, але я вже сьогодні дала коментар, що він буде відряджений. Якщо він хоче служити народу України, він не буде служити народу України з теплою мисочкою в ГСУ (Головному слідчому управлінні – 5.ua). Він буде відряджений, буде служити, наприклад, у пана Аброськіна в Донецькій області та на відповідній посаді, звичайно, тому що ми будемо виконувати рішення суду. Потім я розповім сценарій, як це буде все. Напевно, вони підуть на лікарняний, але наша кадрова інспекція їх перевірятиме кожен день – поліклініку, госпіталь, де вони лежать або не лежать, або вдома, вони реально хворі чи не хворі. Так що, я клянусь тим людям, які реально вірять, наприклад, в майбутню долю нашої України і в долю Національної поліції, в майбутню Національну поліцію, що вони не будуть у вигідному становищі. І я буду боротися до кінця, тому що, ми прийняли таке рішення.

А до речі, знаєте, що сказав суд? У постанові що написано? У постанові, по-моєму, написано, що пан, не буду навіть називати прізвище, пан, про якого ми зараз говоримо – він не підлягає атестації, розумієте?

– Йому заборонено проходити атестацію?

– Ні, не заборонено, просто не підлягає, він такий чудовий. Ну ще потім скажу, чому це важливо. Так що, я думаю, що так – реванш міліції у нас є, реванш старої судової системи у нас є, але найголовніше це те, чого хоче суспільство. Суспільство хоче різких змін чи не хоче? Я думаю, що замовлення суспільства абсолютно інше. Як я могла діяти? Ви пам'ятаєте, Путін так зробив: відразу вся міліція Росії прокинулася в один день і стала поліцією. Ми пішли дуже важким шляхом, ми розуміли, що це було важко, але я думаю, що це було важливо, щоб перший етап очищення нарешті відбувся в Національній поліції. Тому що, на жаль, до міліції є і були питання. Ще, найголовніше, що я хочу сказати: я не думаю, що будуть тільки негативні рішення, є у нас позитивне рішення.

5 канал

НЕМАЄ СЕНСУ РЕФОРМУВАТИ ПОЛІЦІЮ УКРАЇНИ, ЯКЩО НЕ БУДЕ РЕФОРМУВАТИСЯ СУДОВА СИСТЕМА І НЕ БУДЕ РЕФОРМУВАТИСЯ ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА

У судах?

– Так, до цих пір в судовій системі, я сподіваюся, що теж там уже працюють люди, які теж вірять в майбутнє України, але найголовніше те, що, ви знаєте, напевно, немає сенсу реформувати поліцію України, якщо не буде реформуватися судова система і не буде реформуватися Генеральна прокуратура. Я думаю, що це правильне рішення.

Ми кожен день про це говоримо в студії.

– Це означає, що у нас хворий організм, ми пересадили здорову печінку або серце, а потім цей організм знову заражається.

– Можу вам просто підказати гарне місце призначення для ось цього ... ми шукали багато з нашими гостями – це Авдіївка. Якщо можна – в Авдіївку. Нам потрібні там такі неатестовані старі міліціонери у вигляді поліцейських, але є інший момент. Ви сказали: якщо не будуть реформовані суди і прокуратура. Ми пам'ятаємо референдум в Голландії, на нас дивиться Європа, а що вони чують – глава Національної поліції відкрито критикує інші гілки влади, вони кажуть – "Так там анархія, з такою країною не можна нічого робити". Ось правильно, що ви публічно критикуєте суди і прокуратуру, як ви вважаєте?

– А що буде правильно? Щоб ми промовчали всі і нічого не говорили? Я не думаю, що це правильно. Це не додасть бали для України ніяк. Найголовніше, що ми повинні розуміти, що країна повинна змінитися, нарешті. Ви знаєте, коли ми почали атестацію, нас теж критикували – "вибачте будь-ласка, ви виганяєте професійні кадри" і так далі. А де цей професіоналізм, ось де ці люди? Я знаю дуже багато нормальних людей, наприклад, ось ті ж юристи, які зараз захищають інтереси Національної поліції України в судах, але у нас є ще громадські працівники – юристи, які захищають нас і представляють наші інтереси безкоштовно, абсолютно незаангажовано. Ці юристи – вони чудові і я хочу публічно їм подякувати, тому що, вони реально і вдень і вночі працюють, тому що вони вірять в майбутнє країни. Я не думаю, що ми повинні все замовчувати. Якщо ми всі будемо мовчати і нічого не говорити, і не критикувати те, що нам не подобається, то навіщо тоді ці люди працювали в Національній поліції і над реформою Національної поліції? Ми з вами розмовляли про долю нашого офіцера Олійника – пам'ятаєте напевно. Я сподіваюся, що теж скоро буде судове рішення, після цього кілька підозр теж було оголошено Генеральною прокуратурою нашим поліцейським. Я не кажу, що патрульні поліцейські – вони ідеальні, але, на жаль, вони єдині, хто зараз у нас є.

– Добре, а оце система чи ні, пані Хатія? Ось вчорашня новина – двом патрульним зі Львова прокуратура хоче "пришити" від трьох до восьми років за перевищення.

– Це та сама історія.

5 канал

СКОРО У СУДДІВ ТЕЖ БУДЕ АТЕСТАЦІЯ, І ВОНИ ДИВЛЯТЬСЯ НА ПОЛІЦІЮ, ЯК В ДЗЕРКАЛО

– Те ж саме, так? У вас не вийде глобальна війна між МВС та Генпрокуратурою?

– Не думаю. Я дуже сподіваюся на нового генпрокурора, який, я сподіваюся, скоро буде і, сподіваюся, вже нарешті ми отримаємо ті результати, які нам треба. Найголовніше, що я хочу сказати: правоохоронна система повинна працювати синхронно, разом. Якщо ми реформуємося, якщо ми очищуємося, якщо ми хочемо чогось досягти, а інша частина правоохоронної системи нічого не робить для цього – звичайно, у вас як у журналістів, у громадськості, у людей, які працюють в Національній поліції, вони пройшли переатестацію , вони вірять в майбутнє, вони отримують більш-менш нормальні зарплати, вони запитують – ну що ж з нами? Чому тільки ми, чому не інші? Я думаю, що синхронність нарешті настане, тому що зараз наша атестація, як "дамоклів меч" над суддями. Скоро у них теж буде атестація, і вони дивляться, як в дзеркало – у мене таке відчуття, не як у глави поліції, а як у людини. І я сподіваюсь, що здоровий глузд у нашого суспільства переможе.

Де знайти справедливість, як суди діють відносно поліції? Тому що, я ось читаю: прокуратура Чернівецької області порушила кримінальну провадження проти міліціонера, якого підозрюють у співпраці з сепаратистами. Це Володимир Майборос. Це суди діють, як суди?

– Я не кажу про те, що очищення, атестація в областях закінчилася, в декількох областях – і все, у нас все нормально. Пам'ятаєте, ми з вами говорили, що це перший етап очищення, який, на жаль, тільки у нас – Національної поліції України. Так, я не виключаю, навіть я впевнена, тому що, кожен день наша внутрішня безпека затримує…

5 канал

ЯКЩО БУДЕ НЕКОРУМПОВАНА ПРАВООХОРОННА СИСТЕМА, ТО ЦЕ ВІДІБ'ЄТЬСЯ НА ЛЮДЯХ, ТОМУ ЩО, ВОНИ НЕ БУДУТЬ БІДНІТИ

Ми про Шевцова говорили, ви перевірили – і немає рішення!

– Ви знаєте, атестацію він ще не пройшов – пам'ятаєте, я теж вам про це говорила. У мене теж дуже багато питань виникає. Затримали вчора двох співробітників у Вінниці, затримали кілька людей, спрацювали з Генпрокуратурою, коли генерал, один начальник області, пропонував хабар моєму заступникові, ви знаєте це. Ми повинні працювати синхронно, знову повторюю, а якщо атестація не дійшла до кінця і просто це перший етап очищення, то в ручному режимі нам доведеться, і мені доводиться це робити, в ручному режимі. А що роблять інші?

Знову повторюю: як можна робити реформи? Є завдання від громадськості, є завдання від народу України, що вимагає народ України? Так, очищення, так, некорумповану систему, це важливо, тому що, якщо буде некорумпована правоохоронна система, то це відіб'ється на людях, тому що, вони не будуть бідніти, вони заживуть нормально. Яке замовлення? Замовлення в тому, що країна повинна бути на нормальному шляху розвитку, це дуже важливо. Ось ви сказали – референдум, на нас дивляться і так далі – найголовніше, я ще раз повторюю, для реформи важлива синхронність. Коли ми говоримо про високі стандарти, ми повинні розуміти, що так, і я, і ви, і наші правозахисники теж мають рацію, коли кажуть, що якщо не буде зарплати, не буде поліцейський отримувати нормальну зарплату, наприклад, той же слідчий… Ми затримуємо дуже багато людей, внутрішня безпека. Спокуса дуже велика. Коли у них зарплата 4 тисячі гривень, хоча ми подвоїли зарплату після переатестації – звичайно, спокус дуже багато, дуже багато, на жаль. Фінансове становище, також технічне наше забезпечення, зарплати для наших співробітників – це теж дуже важлива турбота наша.

5 канал

ЯКЩО У П'ЯНОГО ВОДІЯ БІЛЬШЕ ПРАВ НІЖ У ПОЛІЦЕЙСЬКОГО, ТО ЦЕ Є ІНКВІЗИЦІЄЮ ПОЛІЦІЇ

Феномен із затриманням BMW"скаженого", зі стріляниною, є затриманий, чекаємо суд. Але ми говорили не так про одиничний випадок, а внаслідок цього не буде так, що поліція буде просто масово відмовлятися застосовувати силу там, де її потрібно застосувати?

– Не виключаю я знаєте який факт? Пам'ятаєте, я ще говорила, коли ми коментували, я просто була у нестямі, це не повинно бути як інквізиція поліції. Тому що якщо у п'яного водія більше прав, ніж у поліцейського, то це є інквізицією поліції. Повторюю, і я це буду повторювати завжди і всюди: якщо комусь це не сподобається, то вони можуть мене вигнати і поставити якогось, наприклад, Стоянова замість мене, але я повторюю, поліція – поки що це єдиний здобуток, який є у нашій країні. Це дуже крихка реформа, ми дуже багато стараємося, але для цього треба і фінансова підтримка, і треба, щоб всі розуміли, що ми робимо, куди ми йдемо, і щоб такі як пан Мамка не відновлювалися на роботі. Сьогодні у мене журналіст запитує, наприклад, у чому він завинив. Зараз я не суддя і не слідчий, щоб про це говорити, але весь Київ знає, весь бізнес-сектор знає, чому він і такі як він стукає в двері бізнесу – не щоб поцікавитися, як у них справи, а для того, щоб реально закривати свої інтереси.

– Дивіться, є дві науки – соціологія і статистика. Соціологія говорить, що рівень довіри до нової поліції зріс, і це факт. Але статистика говорить, яку Генпрокуратура наводить, що рівень злочинності збільшився. Я зараз не буду називати цифри, але порівняно з 2013-м роком значно – і викрадення, і крадіжки, і умисні вбивства і т.д. У чому системна помилка?

– Національна поліція – це не тільки патрульна поліція, ми не повинні плутати людей. Це вся система, весь організм, де працює і слідство, і розшук, і патрульна поліція та інші департаменти, які займаються справами проти криміналу. Хочу сказати, що на злочинність впливає дуже багато факторів. Самі основні три фактори. Це соціально-економічна ситуація в країні, яка, на жаль, не поліпшується, а погіршується – це факт і ми нікуди не дінемося від цього. Також є реальна проблема з обігом зброї, тому що коли затихає війна і стає більш-менш тихо, є потік зброї, який повертається, наприклад, з фронту в центральні області, в центральну Україну. Третій фактор, хочу підкреслити, є реєстрація цього всього – і вона виросла, а злочинність – вона збільшується не тільки з 1-го січня 2016-го року, або 7-го листопада 2015-го року, коли народилася Національна поліція, тому що люди звертаються. Наприклад, якщо ми будемо говорити про реформи, ми майже в 25-ти обласних центрах зробили кол-центри 102, куди люди звертаються. Виросла реєстрація злочинності.

Їх фіксують?

– Так, їх фіксують, звичайно, їх ніхто не приховує і поліцейські знають, що якщо вони будуть приховувати злочинність, це буде дуже негативно відбиватися на них. Найголовніше, у мене дуже часто запитують, найголовніше – це довіра людей. Якщо є довіра людей, значить вони працюють. Є недоліки. Знову кажу, що патрульні поліцейські або реформована частина Національної поліції – вони ідеальні. Звичайно ні, тому що у нас дуже багато проблем. Ті проблеми, які я озвучувала, ті ж зарплати і так далі, і так далі. Але я думаю, що поступово, якщо буде синхронність, якщо буде розуміння і тил, я думаю, що поступово ми закриємо...

Синхронність - це суд і прокуратура, а її поки немає. Якщо не буде там синхронності, що? Ви скажете - все? Кінець реформи?

– Ні, я ніколи не скажу все, тому що, я не з тих, хто здається. Ви сказали, чому ви критикуєте і комусь це не подобається, знову повторю – я не з тих, хто буде мовчати. Я не можу мовчати просто тому, що це шкодить справі.

5 канал

МИ ПРАЦЮЄМО НАД ТИМ, ЩОБ ОБРАЗА ПОЛІЦЕЙСЬКОГО ВИКЛИКАЛА БІЛЬШЕ ПОКАРАННЯ

Я повертаюся до поліцейських. І до феномену цього. Кара і злочин, і застосування сили, яка описана законом. Давайте згадаємо "шалену Свєту" з її хамським Rangerover-ом, на якому вона поїхала. Вона просто розгромила відділок, але я про інше. У нас нові поліцейські, люди знають, що поліцейські, наприклад, в інших країнах, особливо в США, якби там було таке – то не більше 10 секунд, на одинадцятій секунді вона б лежала обличчям вниз і до неї були б застосовані всі інші статті – опір і так далі. У нас готові поліцейські саме адекватно і швидко реагувати? Дуже часто ми бачимо ролики, коли вони по три-чотири хвилини справжньому виродку пробують гуманістичні засади розповісти.

– Давайте скажемо так, що поліцейські адекватно реагують на те, що їм дозволяє закон. Не можна, щоб поліцейські, як правоохоронці, займали якусь золоту середину, це неможливо. Вони захищають закон і вони представляють закон, найголовніше, в формі. Зараз ми дуже багато працюємо над тим, як змінити закон, щоб образа поліцейського викликала би більше покарання, ніж є. Навіть не адміністративне, тому, що зараз це навіть не хуліганство. Так, ви маєте рацію, є і повинні бути у поліцейських права, і права більше ніж у таких людей, яких ви зараз показували. Правда я це відео до кінця не дивилася, але воно гуляло в мережі, тому що це дуже популярне відео. Той же самий інцидент – "скажений BMW", це було якимось переломним моментом для патрульної поліції, тому що перший раз був такий випадок. І що сталося в перший раз? Військовий прокурор виходить на брифінг, звинувачує і каже, так, поліцейський був неправий.

- Буде такий закон чи ні?

– Мидуже багато працюємо над цим. Я дуже вдячна депутатам, які працюють разом з нами над цим законом.

Спасибі, що приїхали до нас незважаючи на п’ятничні затори. Хатія Деканоідзе була з нами.

Лариса Губіна, Роман Чайка, "5 канал"

Попередній матеріал
На Запоріжжі обстріляли й підпалили машину з інкасаторами
Наступний матеріал
До Донецька привезли нову партію убитих та поранених під Авдіївкою окупантів - ГУР
Теги:
Loading...
Інформації про злочини стало більше, тому що люди частіше звертаються до поліції - Деканоідзе

Інформації про злочини стало більше, тому що люди частіше звертаються до поліції - Деканоідзе

Деканоідзе: Я дуже сподіваюся на нового Генпрокурора

Деканоідзе: Я дуже сподіваюся на нового Генпрокурора

Деканоідзе сказала, що робитиме з працівниками, поновленими на посаді судом

Деканоідзе сказала, що робитиме з працівниками, поновленими на посаді судом

Суддівська система знищує нову поліцію – Деканоідзе

Суддівська система знищує нову поліцію – Деканоідзе

Деканоідзе закликає зібрати засідання РНБО для боротьби з бурштиновим браконьєрством

Деканоідзе закликає зібрати засідання РНБО для боротьби з бурштиновим браконьєрством

Хатія Деканоідзе: Поки жоден обласний начальник поліції не пройшов переатестацію

Хатія Деканоідзе: Поки жоден обласний начальник поліції не пройшов переатестацію