5 канал

Данилюк назвав головну проблему "Приватбанку" та розповів про гарантії та алгоритм захисту депозитів вкладників

Міністр фінансів Олександр Данилюк у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів про націоналізацію фінансової установи

ВЛАСНІСТЬ ДЕРЖАВИ – ЦЕ НАЙБІЛЬША ГАРАНТІЯ, ЯКА МОЖЕ ІСНУВАТИ В БАНКІВСЬКОМУ СЕКТОРІ

– Можна привітати з успішною операцією? В нашій студії в попередній годині наші гості зійшлися на думці про те, що це була операція з націоналізації. Дехто навіть назвав "спецоперацією". Та доба, яка минула після того як це рішення стало офіційним, – наскільки вона показова з точки зору реакції, і наскільки можна говорити, що період турбулентності, який, вочевидь, могло викликати це рішення, вже минув?

– Шкода, що я не був присутній на попередній розмові, коли те, що відбулося, назвали "спецоперацією"...

В доброму розумінні говорили, переважно.

– Я сподіваюся, тому що насправді це ж було досить виважене рішення. Ми як уряд брали до уваги і системність цього банку, його вплив на фінансову систему. Ще раз нагадую – це найбільший банк у країні. Тому це досить важливе і визначальне рішення. І, звичайно, прихід власності в такій великій інституції, в такому великому банку – це непростий процес. Сьогодні перший день, він, у принципі, відбувся, я би сказав, без значних проблем. Хоча передбачалися певні обмеження, суто такі процедурні і передбачені законом, потрібно зробити певні дії. Але завтра банк має працювати взагалі повністю у штатному режимі. Найближчим часом ми призначимо новий менеджмент, ефективну професійну команду, яка буде далі розвивати банк. Тому "спецоперація", не "спецоперація", але те, що зробила держава, – це держава врятувала банк. Держава надала стабільність банку і його вкладникам, віру в майбутнє. Бо, у принципі, власність держави – це найбільша гарантія, яка може існувати в банківському секторі.

Я правильно розумію, що вже завтра юридичні особи зможуть користуватися всіма можливостями, пов’язаними з банком? Тобто те, що вони сьогодні були обмежені, завтра у них така можливість уже буде. Сьогодні голова Нацбанку казала "це було пов’язано з технічними процедурами".

– Так воно є насправді, тобто навіть сьогодні реєструвалися деякі платежі, які завтра будуть здійснені. Тобто мінімальні обмеження, завтра їх не має бути.

Було питання, певний час інтригою було те, наскільки під контролем держави опиниться система електронних платежів "Приват24"? Вона є надзвичайно вагомою у структурі банку, вона стосується безпосередньо українців, кожного пересічного українця. Чи можна вже поставити крапку в цьому питанні, що ця система повністю під контролем, і сюрпризів від неї не буде?

– По-перше, банк великий, тому майже все, не тільки система, торкається кожного українця – 20 мільйонів вкладників, вважайте, що це стосується кожного. Тому це не тільки система платежів. Але дійсно система платежів є важливою складовою, і це певно було такою значною перевагою "Приватбанку" перед іншими банками, і конкурентною перевагою – якість послуг, досить зручно. Цим багато хто користувався, а також і малий бізнес, тобто це така універсальна система. Тому, звичайно, ми будемо зберігати, не тільки зберігати, а також і розвивати в майбутньому. Тобто це в планах, це зараз відбувається, вона працює у штатному режимі і так і буде працювати.

ПЕРЕДБАЧАЮТЬСЯ ГАРАНТІЇ ДЛЯ ЗАХИСТУ ВСІХ ДЕПОЗИТІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ ДЕРЖАВНИХ БАНКІВ

Як, на вашу думку, вплине націоналізація "Приватбанку", яка вже в процесі, на ухвалення бюджету, тому що це питання активно обговорюватись почне вже завтра, в сесійній залі. Я до чого запитую? Власне паніка, щодо якої були великі побоювання, багато в чому каталізується в тому числі й політичними силами, зокрема опозицією. От реакція опозиції на цю подію – як би ви її окреслили і охарактеризували?

– Час же для цього рішення не брався спеціально. Тобто так просто сталося, що ситуація в банку погіршилася. І Національний банк мав прийняти відповідне рішення, і звернувся до уряду, щоб ми протягнули руку, допомогли банку, взяли і перевели його в державну власність. Тобто ми як уряд не вибирали час для цього. Дійсно, зараз бюджетний процес, хтось на цьому буде… Ну це ж не без цього, всі знають нашу країну, кому ще цікаво дивитися інколи ці шоу по телебаченню, я маю на увазі залу, і цим користуються й деякі опозиційні політики. Тобто це буде використано, у принципі, але треба розуміти, що це дуже важливе рішення. Але таким самим важливим рішенням є прийняття бюджету. Це така сама відповідальність перед державою, яка зараз лежить на плечах парламенту. Це план життя країни на наступний рік. І, у принципі, найбільше в цьому плані закладені елементи дуже важливих реформ, які люди очікують – це є реформа охорони здоров’я, це реформа системи освіти, це також і рішення, які забезпечують збільшення мінімальної зарплати, це дуже важливий документ бюджету. І тому я впевнений, що парламент буде відноситись відповідально, і завтра всі відповідні рішення будуть прийняті. Це є відповідальність парламенту, і ми як уряд робимо все можливе, щоб це відбулося. Сьогодні відбулися відповідні зустрічі, ми проговорили і законопроекти, і доводили позицію. І, у принципі, я сподіваюся, що завтра буде ще один результативний день.

5 канал

До речі, він може бути результативним у першу чергу щодо президентського законопроекту, який стосується гарантування вкладів у "Приватбанку". Він внесений Президентом як невідкладний, і вже завтра може бути в залі. Яка його доля, на вашу думку, наскільки він знайде підтримку? По-перше, давайте почнемо з того, що там? Можливо, детальніше розкажіть, що закладене?

– Насправді передбачаються гарантії для захисту всіх депозитів фізичних осіб державних банків. Тобто зараз такі гарантії має "Ощадбанк", вони будуть також розповсюджуватися на "Укрексімбанк", на фізичних осіб, вкладників, а також на "Приватбанк", який зараз знаходиться у державній власності. Це крок для того, щоб дати додаткову – це навіть не гарантія. Тому що сам факт, що "Приватбанк" знаходиться у державній власності – це вже є 100% гарантія. Це просто додатковий сигнал для людей, що все нормально, все стабільно. Великий банк зараз знаходиться в державній власності, ваші вклади захищені, нема чого хвилюватися. Ну я хотів би побачити, хто буде голосувати проти цього закону, бо можу собі уявити, звичайно, хоча складно. Політик вийде і скаже: "А навіщо гарантувати ваші вклади? А давайте…" Тобто, я думаю, що всі підтримають цей законопроект, який... Посилають правильний сигнал всім.

Як він працюватиме, цей законопроект? Тобто, по-перше, в разі чого починає діяти законопроект, який стане законом, по-друге, як працюватиме? І, напевно, ключове питання: чи вистачить коштів у тому самому Фонді гарантування вкладів у разі, якщо знадобиться, щоб він виконав своє призначення? Зокрема щодо вкладників "Приватбанку".

– По-перше, навіть зараз Фонд може виконати всі свої зобов’язання стосовно "Приватбанку" Тобто якщо б навіть було прийнято рішення відправити банк у Фонд, Фонд би повністю розрахувався з усіма. Але ми цей варіант не розглядали, тому що важливо щоб цей банк – великий банк, велика кількість вкладників – щоб він залишився в державній власності. Щоб жодної секунди не було перебою з платежами, щоб на секунду навіть банк не зупинявся. Це надзвичайно важливо, саме тому було прийнято рішення про націоналізацію. І як у фонді були кошти, так і зараз ми використали кошти, які були передбачені у бюджеті на цей рік. Ця сума була передбачена, тобто вона є, і ми будемо ці кошти вкладати у "Приватбанк", зараз він у державній власності. І це дасть 100% гарантію для всіх вкладників, зараз всі вклади є захищеними, абсолютно всі вклади є захищеними державою.

5 канал

З яких джерел буде відбуватися рекапіталізація "Приватбанку"?

– Як я і сказав, що в нас у бюджеті цього року передбачений певний ресурс для випуску наших державних облігацій. Тобто оце і є ресурс, це складний механізм, хоча це дуже просто. Ми випускаємо облігації, якщо просто говорити так, без деталей. Вони йдуть у статутний капітал банку, який за необхідності монетизується Національним банком. Тобто така гнучка система, яка забезпечує гнучкість, оперативність прийняття рішень, і повний захист всіх вкладників банку.

ПЕРЕВАГА "ПРИВАТБАНКУ" – ЦЕ ІТ-СИСТЕМА, ПРОБЛЕМНА СФЕРА – ЦЕ ПОРТФЕЛЬ КОРПОРАТИВНИХ КРЕДИТІВ ГРУПИ

Повернемося до питання націоналізації, яке, очевидно, було непросте в першу чергу в площині діалогу з тепер вже колишніми акціонерами. І от, виходячи з сьогоднішніх заяв, ми бачимо, що є така єдина позиція: банк має втриматись, громадяни-вкладники не мають постраждати. Поки що ми бачимо конструктив. Чи бачите ви, що цей конструктив з боку колишніх акціонерів збережеться і далі? Або ризик якихось непорозумінь залишається?

– По-перше, як я сказав, що це було відповідальне, важливе рішення з боку держави. Я зараз сприймаю позицію попередніх власників також відповідальною. Тобто дійсно зараз і менеджмент, який буде зараз змінений державою, тобто попередній менеджмент, а також акціонери, максимально сприяють тому, щоб цей перехід відбувся. Тому що розуміють, що дійсно в банку були певні проблеми. І зобов’язання і акціонерів, і менеджменту в тому, щоб банк працював, щоб жодний вкладник не постраждав. Тому, коли така ситуація виникла, власники також розуміли свою відповідальність, і менеджмент розумів свою відповідальність. Тому і було звернення на Кабінет міністрів, яке говорило, що "ми готові посприяти, прийміть це рішення, захистіть банк, ми сприятимемо передачі банку в державні руки". А це дуже складний механізм, якщо просто це кинути, це складно. Але все можливо, є сприяння, тобто це відбувається. І також є певні гарантії щодо внесення, реструктуризації портфеля цього банку. Ви знаєте, велика частина портфеля належить групі. І власники взяли на себе зобов’язання довнести заставу в цей портфель… Навіть після того як ми капіталізували повністю банк, це ще більше посилить банк. Тобто ми розраховуємо на розвиток цього банку в державних руках, і я в цьому впевнений.

5 канал

Чи не головна перевага "Приватбанку" – це ота сама розгалужена і унікальна IT-система, яка близька і зрозуміла кожному громадянину. Чи не головна його проблема – це корпоративні кредити. Ті самі, які власне і породили діру у 149 мільярдів, майже, гривень. Що буде далі з тими проблемними кредитами? Вони будуть якось списані? Вони будуть реструктуровані? Вони будуть стягнуті? Якщо стягнуті, то у вигляді чого? Це питання відповідальності тих самих акціонерів, які довели банк до такого стану, що його визнали несплатоспроможним?

– Я можу тільки підтвердити, ви дійсно правильно все описали. Дійсно перевага – це ІТ-система, проблемна сфера – це портфель корпоративних кредитів групи. Тому важливим є збереження системи, бо це є те, що робило цей банк успішним. Успішним серед вкладників, серед тих, хто користується платіжною системою – це було зручно. І тому ми будемо це, вже у державній власності, максимально використовувати для того, щоб далі розвивати банк. Стосовно кредитного портфеля. Ви сказали про відповідальність власників – це дійсно так. Тобто вони, розуміючи свою відповідальність, надали гарантії щодо реструктуризації свого портфеля і забезпечення цього портфеля заставами. Це означатиме, що після того, як це буде зроблене, проблемність портфелю просто зникне. Це буде нормальний портфель.

ЗАРАЗ ТРЕБА ПОПЕРЕДНІМ ВЛАСНИКАМ ВНЕСТИ ЗАСТАВИ, І ТОДІ У НАС НОРМАЛЬНИЙ КРЕДИТНИЙ ПОРТФЕЛЬ. ЯКЩО ЦЬОГО НЕ БУДЕ ЗРОБЛЕНО – ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПЕРЕДБАЧЕНА ЗАКОНОМ

Є якісь строки цьому?

– Будь-який банк, у принципі, вимагає декілька речей. Що означає правильний, якісний портфель? Є позичальник, він сплачує за кредитом, він також дає заставу під цей кредит. Якщо він не буде виконувати свої зобов’язання, тоді забирають цю заставу – так працюють банки. Зараз є позичальники, зараз треба попереднім власникам внести застави, і тоді у нас нормальний кредитний портфель. Якщо цього не буде зроблено – відповідальність передбачена законом.

5 канал

Яка?

– За доведення банку до неплатоспроможності.

Це вже до компетентних органів питання.

– Наше завдання зараз, щоб цей банк розвивався. Ми стабілізували зараз ситуацію – це те, за що ми зараз відповідальні, і ми це робимо.

– Щодо МВФ. Як ви вважаєте, наскільки ближчими ми стали ще до одного траншу у зв’язку з цією визначальною подією – націоналізацією "Приватбанку"? Не секрет, що вона була однією з ключових умов подальшої співпраці з МВФ. Можна вважати, що ми стали ближче до наступного траншу і наскільки?

– Це дійсно не секрет. Вже не секрет, що це було умовою. Хоча, якщо ви згадаєте, влітку у нас була ситуація, коли була затримка з траншем. Вона саме була пов’язана з тим, що на той момент очікувалося виконання власниками певних зобов’язань щодо стабілізації банку. Тому була певна затримка, ми про це не могли тоді говорити, з огляду на те, що це, у принципі, важлива, дуже сенситивна інформація для ринку, як ви розумієте тепер. Але вже коли власники завершили певний етап, тоді дійсно був транш. Зараз ситуація, я би сказав, схожа, тому що рішення прийнято, відповідальне рішення, і це зроблено не заради траншу МВФ, як ви розумієте, а заради того, щоб врятувати банк і захистити вкладників. Це дійсно нас зараз наближає. Всі розуміють, МВФ розуміє, світове товариство розуміє, що це надзвичайно важливе, складне рішення. Це більше, ніж просто передача банку в державну власність, це набагато більше. Але, все ж таки, у програмі МВФ це одна була з умов, вона виконана. Зараз нам важливо прийняти бюджет вчасно. Ми сподіваємося, що завтра це буде зроблено, і найближчим часом ми отримаємо додатковий транш. Ще раз кажу, це нам важливо, скоріше, як знову сигнал – те, що ми на правильному шляху. Ми можемо приймати складні рішення, ми можемо приймати системний бюджет, який змінює країну. І парламент може показати свою єдність з урядом, і з Президентом. Тому це крок назустріч, я впевнений, що скоро буде транш. Але, знову ж таки, це не мета. Треба рухатись далі, є дуже багато рішень, які будуть змінювати державу, які треба приймати.

Нагадаємо, 18 грудня стало відомо, що "Приватбанк" переходить у 100% власність держави. У Мінфіні та правлінні "Приватбанку" вже запевнили, що з грошима вкладників нічого не станеться.

Попередній матеріал
"Ми не хочемо жити в страху" – Меркель назвала трагедію в Берліні терактом
Наступний матеріал
Мотузяник розповів про втрати української армії за минулу добу
Теги:
Loading...
Націоналізація "Приватбанку" була однією з умов МВФ – Данилюк   

Націоналізація "Приватбанку" була однією з умов МВФ – Данилюк  

Данилюк – про відсутність гострої необхідності в грошах від МВФ: "Все пропало" не буде"

Данилюк – про відсутність гострої необхідності в грошах від МВФ: "Все пропало" не буде"

Данилюк: Україна розцінює $3 млрд "кредиту Януковича" як політичний хабар за відмову від євроінтеграції

Данилюк: Україна розцінює $3 млрд "кредиту Януковича" як політичний хабар за відмову від євроінтеграції

"Необхідно розморозити наш потенціал": Данилюк назвав реальні ресурси для поповнення держбюджету

"Необхідно розморозити наш потенціал": Данилюк назвав реальні ресурси для поповнення держбюджету