Збираєте гроші для ЗСУ? Готуйтеся до зустрічі з податковою: як уникнути проблем – сюжет

Податки на волонтерство 5 канал
Адвокат Владислав Фірсов каже: шанс, що Феміда скасує оподаткування, високий

Днями у мережі розгорівся скандал навколо роз'яснення від Державної податкової служби, кому з благодійників потрібно буде віддати гроші до казни. Мова про фізосіб-волонтерів, які на свої картки збирають чималі суми і купують за них різноманітну допомогу для ЗСУ. То чи доведеться їм із зібраних від початку великої війни коштів зараз сплатити ще й податки до бюджету? Що кажуть самі волонтери? І чи відреагувала на критику податкова, – розповість кореспондентка "5 каналу" Софія Норенко.

На збори для ЗСУ кожен українець натрапляє в соціальних мережах щодня. Родичі, колеги, друзі військових та небайдужі громадяни обʼєдналися, щоби забезпечити захисників та захисниць усім необхідним, аби ті успішно давали опір ворогу. Нині ж у мережі розгорівся скандал, а все через те, що за ці всі збори волонтерам, ймовірно, доведеться заплатити 19,5% податків.

27 липня державна податкова служба опублікувала інформаційного листа, де пояснила: якщо благодійник подався до реєстру волонтерів, то йому зі своїх зборів не треба платити 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

"Крім офіційно зареєстрованих волонтерів, так само від сплати податків звільняються і безпосередньо військовослужбовці", – пояснив адвокат Владислав Фірсов.

Тобто якщо гроші, приміром, на дрони збирає військовослужбовець на власну картку, то податки з нього питати не мають. Проте є українці, котрі не подавалися до реєстру волонтерів і, відповідно, не мають такого офіційного статусу. Вадим розпочав свою волонтерську діяльність на початку повномасштабного вторгнення. Як більшість, збирав на особисті рахунки.

Читайте також: Відновлення довоєнного рівня податків здатне добити економіку – "ЄС" про закон № 8401.

"Я розумію, що закінчиться війна і до мене буде низка питань: звідки ти взяв ці гроші і так далі, хоча ми там все фіксували", – запевнив волонтер Вадим Глушко.

Він додає: хоч від грудня вже має офіційний фонд "Тигролови", та переймається за той період, коли всі гроші надходили на його карту.

"Точно було зібрано більше ніж пів мільйона, це 100%. Те, що мене немає в реєстрі волонтерів – це не означає, що я менше допомагаю, але цим треба зайнятися, щоби убезпечити себе", – додав Вадим.

Він має надію, що реєстрація офіційним волонтером зараз допоможе. Занепокоєна ситуацією й шефредакторка "5 каналу" Ірина Герасимова. Ще 6 грудня торік "5 канал" розпочав проєкт "Без цензури". За донати українці отримували календарі, бавовняні плакати та магніти, а канал закуповував рації для ЗСУ.

Дивіться також відео: Що робити з ЛОМАЧЕНКОМ. Куди йде податок на військо? Нацгвардієць, тенісист СТАХОВСЬКИЙ в Рандеву.

"І якщо пригадувати ту суму – там близько п'яти мільйонів, яка за той період була отримана, і на ці гроші були куплені рації, то я порахувала, що це десь мільйон двісті, а то і більше податків", – сказала Ірина Герасимова.

Нині ж сума вже наближається до шести мільйонів, і це дало можливість "5 каналу" закупити 180 рацій. Проте мільйонів на податки на рахунку немає.

"Перша ідея, яка в мене виникла – це створити ще одну банку: людоньки, тепер ми збираємо гроші на податки державі, щоб сплатити цей податок за благодійні внески, бо ми не можемо, і в нас вже зараз немає мільйон двісті, які ви даєте на рації, витратити державі – це, перше, буде нечесно, друге – люди реально донатять на допомогу армії, а не на те, щоби утримувати чиновників", – наголосила шефредакторка.

Щоби прояснити ситуацію, "5 канал" звернувся на гарячу лінію державної податкової служби України. Невже справді всі волонтери, які не зареєструвалися до січня 2023 року в реєстрі волонтерів, сплачуватимуть податки?

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

У зв'язку з прийняттям закону №3219 і буквально одразу починається норма, що в пункті 65.1 Податкового кодексу внесли зміни. Сьогодні другий день, як він діє, і в разі, якщо фізична особа, наприклад, зараз зареєструється, то в році, що передує року, тобто в 2022 році, якщо вона отримувала дохід як благодійник і передавала цю допомогу на ЗСУ, у неї не буде ніякого оподаткування. Якщо вона отримає такі доходи зараз, то в цьому році, якщо вона зареєструється до реєстру, також у неї не виникне ніякого додаткового оподаткування.

Тому потрібно якнайскоріше податися до реєстру волонтерів, щоби убезпечити себе від сплати податків. Інструкцію, як це зробити, можна знайти на сайті податкової. З додатковими питаннями можна зателефонувати на гарячу лінію державного органу. Крім того, в Україні є громадська організація "Юрштаб", яка розробила покроковий навігатор для волонтерів, де зазначені найпоширеніші запитання. Зокрема, що стосується оподаткування. Перейти на нього можна за QR-кодом. Адвокат додає: важливий також момент звітності.

"Немає такої форми звітності, яка подається в податкову. Подається звичайна декларація про майновий стан особи і роз'яснення податкової нам каже, що необхідно лише вести облік своїх доходів та витрат", – запевнив адвокат Владислав Фірсов.

І передусім такий звіт потрібен для самого волонтера. Бо в разі, якщо вам раптом таки надійде лист від податкової про сплату 19,5% від зборів, завдяки поданій декларації та обліку доходів і витрат таку вимогу ДПС можна буде оскаржити в суді. Адвокат Владислав Фірсов каже: шанс, що Феміда скасує оподаткування, високий.

Софія Норенко, Олексій Тищенко, Сергій Новіков, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
білоруські гвинтокрили в Польщі, FPV-дрони на фронті, Денис Квебек "єб@шить, попри все" – хроніка 525-го дня великої війни
Наступний матеріал
Ціни на пальне зростають: водії поділилися лайфхаками, як зекономити і не спустошити гаманець
Loading...