Президент України Володимир Зеленський 28 листопада підписав закон про історичне підвищення податків. Він набув чинності з 1 грудня, однак певні положення закону запрацюють пізніше. 5.UA з’ясував, у чому полягають податкові зміни та хто тепер платитиме більше.
Військовий збір для всіх
Ставка військового збору з 1,5% до 5% для зарплат зросте вже з дати набуття чинності закону. З 1 січня 2025 року військовий збір з інших доходів громадян теж становитиме 5%.
Зміни, що стосуються оподаткування ФОП, запрацюють з 1 січня 2025 року. Передбачено встановлення військового збору для ФОП - платників єдиного податку І, II та IV групи на рівні 10% розміру мінімальної зарплати (тобто 800 гривень на місяць), чого раніше не було.
Закон встановлює обов’язок сплати від прибутку 1% військового збору для платників податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, тобто для фізичних осіб-підприємців III групи та юридичних осіб III групи.
Великий бізнес віддаватиме державі більше
Підвищення ставки податку на прибуток за 2024 рік для банків зросте з 25% до 50%.
Податок на прибуток для небанківських фінансових установ (крім страхових компаній) зміниться з 18% до 25% з 1 січня 2025 року.
Запроваджуються щомісячні авансові платежі з податку на прибуток для АЗС: 30, 45 або 60 тис. грн за кожну станцію залежно від її типу. Сума переплат не буде враховуватися для зменшення податкових зобов'язань у майбутньому.
Змінюється авансовий внесок з податку на прибуток для пунктів обміну валют: 700 євро за кожен пункт обміну в Києві, 600 євро – у містах з населенням понад 50 тис. осіб, 200 євро – для інших населених пунктів.
Підвищать ренту на видобуток щебеню, глини, граніту та піску – не менше 5 дол. за тонну.
Повернення обов'язкового ЄСВ та щомісячна звітність
З 1 січня наступного року повертається обов’язкова сплата єдиного соціального внеску (ЄСВ), яка з лютого 2022 року була добровільною на період до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців. Розмір єдиного соціального внеску становить 22% від мінімальної зарплати (8 тис. грн), тобто 1760 грн на місяць. Платіж можна вносити як щомісячно, так і раз на квартал.
З 1 січня запроваджується щомісячна звітність щодо ПДФО, військового збору та єдиного соціального внеску. Раніше у Верховній Раді це пов'язували із запровадженням "економічного бронювання", але зараз ця норма необхідна для моніторингу відповідності заброньованих новим вимогам.
Пільги
Пільга щодо можливості не сплачувати ЄСВ зберігається для тих ФОП, які є пенсіонерами або мають інвалідність.
Також пільга поширюється на ФОП, які є найманими працівниками, за яких на основному місці роботи сплачується ЄСВ роботодавцем на рівні не менше мінімального.
Ще ФОПи на загальній системі оподаткування, які не мають доходу, також можуть не платити ЄСВ. Тут нічого не змінюється порівняно з теперішнім часом.
Щодо сплати єдиного податку мають пільгу ФОП І та II групи, які зареєстровані на територіях ведення бойових дій.
Звільнення "національного кешбеку" від оподаткування ПДФО та військовим збором у 2024-2025 роках.
Зміни для тих, кому обіцяли нічого не змінювати - резиденти Дія.Сіті
Умови воєнного стану змінили сплату податків і для резидентів Дія-Сіті. Цей спеціальний режим для роботи ІТ-галузі запровадили незадовго до війни. За очікуваннями його ініціаторів, він мав "стимулювати розвиток України як цифрової держави". Цим законом влада гарантувала незмінність податків для резидентів Дія.Сіті впродовж 25 років. Але довелося "адаптувати" ці обіцянки до війни.
Зокрема, новий закон передбачає, що для резидентів Дія.Сіті зі статусом стартапів скасовано норму про незастосування пільгової ставки ПДФО 5% та мінімального ЄСВ до доходів спеціалістів Дія.Сіті, якщо таких осіб у резидента Дія Сіті менше 9.
Щоб запобігти зловживанням цією нормою передбачено запобіжник: якщо стартап не виконав критерії до завершення другого року перебування у статусі резидента Дія.Сіті, то ПДФО та ЄСВ треба буде доплатити.
Закон також передбачає звільнення від оподаткування податком на виведений капітал благодійної допомоги, наданої резидентами Дія Сіті на користь ЗСУ та скасування актів наданих послуг для гіг-спеціалістів.
За підрахунками Київської школи економіки, цифрова інфраструктура та IT-сектор України зазнали втрат, які оцінюються у майже 20 млрд доларів. Сектор, який до війни називали локомотивом української економіки, і який приносив більшу експортну виручку, ніж сектор АПК, почав скорочуватися.
За даними дослідження IT Research Ukraine 2024, на кінець 2024 року зменшення обсягів валютної виручки становитиме щонайменше 4% проти 2023 року. Тобто в підсумку варто очікувати $6,3–6,45 млрд від експорту послуг ІТ проти $6,73 млрд минулого року.
Працювати "в білу" не вигідно. Як реагує бізнес?
Бізнес та оглядачі критично поставилися до податкових змін. Річ не лише в тому, що ефект від них не покриє дефіцит коштів на оборону. Замість підтримати той бізнес, який працює під час війни, він ще більше ускладнить життя тим, хто працює "в білу", кажуть підприємці.
Ще після першого читання законопроєкту співзасновник Monobank Олег Гороховський заявив, що "коли бізнес програє, не виграє ніхто". Це зауваження стосується передусім підняття військового збору, яке збільшує податкове навантаження на оплату праці.
За експрес-опитуванням Європейської бізнес асоціації (ЕВА), понад половина - 55% компаній - не зможуть компенсувати підвищення військового збору працівникам.
"Відповідно, це призведе до зниження реального доходу людей", - пояснюють в ЕВА.
При цьому опитування проводили серед членів асоціації, тобто переважно великих міжнародних компаній.
Експерти ЕВА вважають, що будь-яке додаткове оподаткування бізнесу, включно з підвищенням військового збору, може спотворити конкурентне середовище, оскільки працювати "в білу" стане економічно невигідно.
"Компанії, що залишаються в тіньовому секторі економіки, отримують економічні переваги порівняно з компаніями, що сплачують податки. Відповідно, можемо припустити, що це змусить частину білого бізнесу мігрувати в тінь, щоб вижити під час війни", - припускають у бізнес-асоціації.
Перш ніж підвищувати податки, вважають в ЕВА, уряду варто було звернути увагу на "невикористаний фіскальний потенціал тіньового сектору економіки".
Читайте також: "Закон несправедливий до людей": Южаніна вкотре закликала президента ветувати підвищення податків
Дивіться також відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.