Денис Шмигаль
Денис Шмигаль 5 канал / Час. Підсумки тижня

Соціальні стандарти значно не підвищать: куди спланували витратити бюджет 2022 року

Читайте по-русски
Частково фінансування залежить від допомоги міжнародних партнерів, а це понад 30 мільярдів

Армія у наступному бюджетному році отримає більше грошей. 131 мільярд проти 117 цьогоріч. Але і себе, як то кажуть, не обділили. Державне управління справами з'їсть 3,3 мільярда, а цьогоріч мало 2,8. Офіс генпрокурора здорожчає для нас на 2 мільярди – до 13. ДБР і СБУ також у плюсі. Традиційно анонсовано зростання зарплат медикам, стипендії студентам, пенсії пенсіонерам і трішки ще додадуть до мінімалки. Також виділено гроші на будівництво житла учасникам АТО. Тобто пріоритети бюджету заявлені як соціалка, оборона та освіта. Але в редакції бюджету є і підводні камені. Там закладено прибутки від податків, які ще не запроваджено. Депутати ці податкові зміни добряче критикують і не факт, що затвердять. Тому їм бюджет і пропонують приймати спочатку, щоб потім подітися було нікуди.

"Не тільки збалансований і реалістичний, це бюджет модернізації країни", – заявив прем'єр Шмигаль.

"Непоганий вже базово для наших реалій документ", – сказав економіст Павло Кухта.

"Це просто нормальний бюджет", – переконує інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Бюджет 2022-го. Як і на що житиме країна в новому році, детально розписали в Кабміні. І заробляти, і витрачати уряд планує більше, аніж цьогоріч.

Доходи і видатки зростуть більш як на 100 мільярдів гривень. Водночас дефіцит бюджету помітно скоротиться – 188 мільярдів, а це 3,5% від ВВП – на два менше, аніж 2021-го.

"Два роки дефіцит бюджету нарощували. Це показує, скільки ми беремо в борг, чи живемо по засобах. Тому можна говорити про прогрес, рухаємося у вірному напрямку", – запевняє Сергій Фурса.

"Ми говоримо про інфляційні доходи, економіка у нас не наскільки сильно розвивається, це тільки завдяки високим цінам", – зауважує старший економіст CASE Україна Дмитро Боярчук.

Попри оптимістичні прогнози, соціальні стандарти значно не підвищаться.

Прожитковий мінімум на початок року навіть не дотягне до 2500. У березні уряд має провести планову індексацію пенсій. Планово зросте і мінімальна заробітна плата – 6500 тисяч.

Істотне збільшення заробітної плати чекає на медиків. Лікарям уряд обіцяє щонайменше 20 тисяч гривень, оплата праці середнього медперсоналу збільшиться до 13 500 тисяч.

Медпрацівники на підвищення, кажуть, зачекалися.

"Звичайно, хто не чекає. Ой, це дуже добре, зараз 4800, багато вираховують", – каже медсестра Тамара Миколаївна.

"Очевидно логічний і правильний крок під час пандемії, треба залучати людей у професію, заохочувати їх там залишатися", – пояснює економіст.

"Ключові пріоритети залишилися незмінними: медицина, освіта, армія, інфраструктура, соціальні програми", – переконує Шмигаль.

На медицину уряд докинув понад 30 мільярдів. Ще 20 – додали Міністерству освіти. Збільшили фінансування й безпеки та оборони. На армію уряд заклав майже 6% від ВВП. Мільярди цьогоріч пропонують виділити на чергу за квартирами учасників АТО.

"Ми збільшуємо грошове забезпечення наших військових на 7,7 млрд, а також виділяємо рекордні кошти на програму розвитку озброєння і військової техніки", – наголошує прем'єр.

Але є нюанс: частково фінансування залежить від допомоги міжнародних партнерів, а це понад 30 мільярдів. На стільки ж залежить бюджет і від депутатів. У кошторис Кабмін вписав і потенційні доходи від ухвалення ресурсного законопроєкту 5600.

"Типу стимулювання депутатів голосувати за 5600", – каже інвестиційний банкір.

Документ має збільшити окремі податки.

"Який є певним чином контраверсійний, бо він підвищував суттєво податки, зараз переглядається на майданчику парламенту, подивимося, в якому вигляді він вийде, сподіваюся, шкідливі речі приберуть, але частково бюджет від нього залежить", – розповідає експерт.

Що цікаво, то це видатки на Офіс генпрокурора зросли майже на 2 мільярди. СБУ плюс 1 мільярд. Докинули грошей і Раді нацбезпеки та оборони – плюс цілих 50 мільйонів. Натомість менше наступного року отримає Офіс президента і Верховна Рада – видатки на них скоротили. Чи не вперше за останні роки не збільшили бюджет Міністерства внутрішніх справ. Навпаки, у відомства забирають 69 мільйонів.

Усі цифри, з якими Кабмін пропонує нам із вами жити у 2022-му, вже ось тут, під куполом. І тепер урядові підрахунки оцінюватимуть депутати. А "слуги" почнуть збирати голоси. Та чи вистачить і що скажуть мажоритарники й опозиція? Бо видатки на так званий соцеконом, а це фонд допомоги мажоритарникам на округи, із бюджету на 2022-й зникли. Але можуть з'явитися, прогнозують економісти.

"Корупційна історія, це продовжується з року в рік, ті гроші, які виділяються на субвенції локальні, це купівля голосів, а далі буде розпил", – пояснює Сергій Фурса.

"Це початок торгів. Цілеспрямовано поки що не включили, щоб у процесі збору голосів з'явиться, і набуде свого вигляду", – вважає Дмитро Боярчук.

Бюджет у цілому парламент має ухвалити до 1 грудня.

Ірина Сисак, Олексій Іванченков, "5 канал"

Читайте також: В Україні заборгованість по зарплатах медиків, але гроші направляються на забрендовані Зеленським програми – журналіст

Попередній матеріал
Слобожан пояснив, скільки регіони недоотримають із бюджету 2022 року
Наступний матеріал
Теракт у Дніпрі: у Києві прощатимуться з парамедиком Кавлаком
Loading...
Додаткові мільярди з бюджету виділили для силовиків, які мають захищати Зеленського до кінця каденції – Омелян

Додаткові мільярди з бюджету виділили для силовиків, які мають захищати Зеленського до кінця каденції – Омелян

У МОЗ пояснили, як планують збільшувати "мінімалку" для медпрацівників

У МОЗ пояснили, як планують збільшувати "мінімалку" для медпрацівників

В Україні заборгованість по зарплатах медиків, але гроші направляються на забрендовані Зеленським програми – журналіст

В Україні заборгованість по зарплатах медиків, але гроші направляються на забрендовані Зеленським програми – журналіст

"Слуги народу" хочуть з бюджету додаткових 39 млрд грн на дороги, субсидії та зарплати

"Слуги народу" хочуть з бюджету додаткових 39 млрд грн на дороги, субсидії та зарплати

Порошенко презентував зміни до бюджету: 13-та пенсія, погашення боргів військовим, субсидії, зарплати медикам і підтримка громад

Порошенко презентував зміни до бюджету: 13-та пенсія, погашення боргів військовим, субсидії, зарплати медикам і підтримка громад

Бюджет не може бути антисоціальним: Порошенко представив план захисту українців від кризи

Бюджет не може бути антисоціальним: Порошенко представив план захисту українців від кризи