Найбільшого потрясіння українська економіка зазнає в другому кварталі 2020 року. Про це повідомила прес-служба НБУ з посиланням на щоквартальний інфляційний звіт НБУ.
За прогнозом НБУ, в квітні-червні економіка скоротиться на 11% у річному вираженні, рівень безробіття зросте до майже 12% в сезонно-скоригованому вираженні, а підвищення зарплат призупиниться.
"Поступове скасування карантинних обмежень призведе до відновлення української економіки в другому півріччі 2020 року. Цьому сприятиме також м'яка фіскальна та монетарна політики. Збільшення урядом бюджетних витрат на подолання кризи і заходи Нацбанку з підтримки банківської системи зменшать негативний вплив пандемії на економіку", – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що як падіння, так і відновлення будуть нерівномірними за видами економічної діяльності.
Хто найбільше постраждає. Від введення внутрішніх карантинних обмежень найбільше постраждають:
- сектор послуг
- роздрібна торгівля
- транспорт.
Після закінчення карантину ці сектори частково відновляться, проте ще страждатимуть від повільного відновлення доходів населення. Туризм і пов'язані з ним авіаційні послуги повноцінно відновляться тільки наступного року.
Експортоорієнтовані галузі, зокрема металургія, постраждають, насамперед, від зниження зовнішнього попиту в умовах глобальної економічної кризи. Водночас очікується збереження високого попиту на продукцію сільського господарства, хоча при цьому можливе зменшення обсягів врожаю зернових – через погіршення погодних умов.
Прогнози на 2021. Разом з відновленням економіки в 2021 році заробітні плати знову почнуть зростати, а рівень безробіття поступово повернеться до докризових 8-9%. Очікується, що споживчі настрої повністю відновляться, а приватне споживання в 2021-2022 роках зростатиме темпами 5-7% на рік.
Читайте також: "Всі рівні, та хтось рівніший": ресторанний бізнес вимагає пом'якшити карантинні обмеження – як саме