Масово звільняють працівників важкої промисловості (РЕПОРТАЖ)

  Декілька тисяч працівників промислових гігантів східної України відзавтра стають безробітними. Низка підприємств зупиняються через економічну кризу. Працівникам в ліпшому разі обмежують доходи. Форм втрати грошей по-українськи безліч: переведення на триденний або чотириденний робочий тиждень, добровільна згода на меншу зарплату, перехід на півставки, відмова від премій тощо. Профспілки радять поки що з власниками підприємств не судитися і страйків не влаштовувати. Запевняють - всіх попросять назад як-тільки криза вщухне.
  За цілий місяць кранівниці Тетяні Чумаковій так і не довелося попрацювати. Наприкінці жовтня усім робітникам Лисичанського заводу гумово-технічних виробів офіційно повідомили: замовлень немає. Тому підприємство законсервовуюють до кращих часів.

  Тетяна Чумакова, кранівниця: "С 1-го числа уже не работаю. Я плохо вижу своё будущее – впереди зима, за что кормить семью".

  Роман Черін, пресувальник: "Закрывают цех полностью. Поставили перед фактом – мы не нужны".

  Звільняють майже весь штат – це півтисячі людей. 20-тьох залишать сторожити вже нікому непотрібні запаси готової продукції.

  Микола Підгорний, директор Лисичанського заводу гумово-технічних виробів: "Мной принято решение с ноября завод законсервировать и уволить трудящихся. Мы провели собрание – тяжёлое, были слёзы".

  Схожа ситуація на Стахановському Феросплавному заводі, він оголосив про повну зупинку з 1-го листопада. На триденний графік перейшов найбільший роботодавець обласного центру – “Луганськтепловоз” та Стахановський вагонобудівний. Дрібніші підприємства, насамперед будівельні – відправляють працівників у неоплачувану відпустку. Те саме і на Донеччині. Про скорочення робочого тижня заявили в дирекціях Маріупольского металургійного заводу імені Ілліча та компанії "Автокраз".  Керівники заводів та цілих регіонів просять допомоги у держави.

  Володимир Бойко, генеральний директор ВАТ "Маріупольський металлургійний комбінат": "Плохо, конечно, что впереди зима, надо оплачивать тепло. Мы целую программу отрабатываем. Но должны понимать, что без решения сверху люди останутся без работы, без зарплаты".

  Анатолій Близнюк, голова Донецької облради: "В прошлом месяце мы потеряли 10%, в этом в металлургии 60%. Металл не востребован. Мы потеряли 15% объема производства. А это зарплаты, пенсионный фонд".

  У Федераціях профспілок робота кипить – тут щодня приймають звістки від директорів підприємств. І всі як один просять скорочення за 56-ю статтею Закону "Про працю" – спільна згода працедавця і працівника.

  Дмитро Журавський, перший заступник голови Федерації профспілок Луганської області: "Мы знаем что есть двойные заявления и вообще могут уволить. Возражать не стали т. к. это грозит ещё худшим – остановкой”.

  Тим, хто не погодився з новими умовами праці та недочекався допомоги від профспілок, пряма дорога до Центру зайнятості. Щоправда, зарплата, яку тут можуть запропонувати за нинішнім курсом, ледь сягає 200 доларів. Ці вакансії чекали на своїх працівників роками.

  Андрій Черкасов, директор Луганського обласного центру зайнятості: "Процессы только начинаются, мы не видим мгновенного роста, есть по строителям и банковская сфера. Сегодня многие структуры говорят – уменьшаем премии, и многие соглашаются".

  Профспілкові діячі Сходу України кажуть – не бачать сенсу ставати на бік звільнених. Скорочення триватиме лише місяць, далі, переконуюють, все повернеться на круги свої. Швидше за все, звільнених запросять назад, але декому щоби повернутися доведеться погодитися на нижчу зарплату.

  Максим Сисоєнко, Олександр Наумов, Луганщина-Донеччина, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (11.1Мб)
  Попередній матеріал
  Заборгованість по зарплатам зросла на 155 млн грн за вересень
  Наступний матеріал
  01.11 запроваджують нові правила маркування продуктів харчування
  Теги:
  Loading...