Банки масово піднімають відсоткові ставки по наданим кредитам (РЕПОРТАЖ)

  Людям доводиться віддавати кредити. Чи є в них гроші - чи немає. На сьогодні борги з зарплати в Україні перевищили вже мільярд гривень. Про це повідомляє Державний комітет статиститки. Найбільші темпи зростання - в Донецькій, Луганській і Харківській областях. Але абсолютний рекорд поставив Київ - зростання від початку року боргів майже в шість разів - на 38 мільйонів гривень і на сьогодні становить 44 з половиною мільйони.
  Киянка Юлія у березні вирішила купити собі помешкання. Гроші на перший внесок були. Рієлторська фірма порадила брати кредит в "УкрСоцБанку", з яким вона співпрацює та може зробити незначну знижку на відсотках. Юля погодилася. Упродовж двадцяти років мала виплачувати борг під 11,75 відсотка. А вже в жовтні отримала від цього банку листа, яким проінформували: з листопада ставка підвищиться до 14. Іншими словами, за рік Юлія переплачуватиме понад сімсот доларів.

  Юлія Масієнко, клієнт "УкрСоцБанку": "Мені прийшов лист щастя, у якому мене попереджали, що відтепер маю платити більше".

  "5 канал" намагався отримати коментар у голови правління "УкрСоцБанку" Бориса Тимонькіна. Утім, за два дні він не знайшов часу з нами зустрітися. Довелося розпитувати працівника банку, яка веде справу Юлії Масієнко.

  "УкрСоцБанк" - не єдиний, хто шокував своїх клієнтів, каже експерт Олександр Сєдих. За його інформацією, умови гри змінили "ПриватБанк", Райфайзен банк Аваль", "Євробанк", "УкрСибБанк", "VAB-банк", "Альфабанк". Самі ж банки таку інформацію не поширюють. Проте фінансист переконаний: клієнти самі дозволили це зробити, підписавши договір, який дає банкові можливість одноосібно змінювати відсотки. Банки обґрунтовують це насамперед збільшенням облікової ставки НБУ або так звані "інші випадки". І от цим пунктом банки зловживають найбільше, бо трактують їх на власний розсуд. А облікову ставку Нацбанк підвищив ще у квітні. З 10 до 12 відсотків. Проте відсотки за кредитами у гривнях подекуди зросли удвічі, а то й утричі. У валюті - до 3.

  Олександр Сєдих, експерт-фінансист: "В умовах високих ставок по депозитах, в умовах, коли залучати кошти за кордоном важко, а якщо й можливо, то під дуже високі відсотки, банки піднімають відсотки по кредитах, у тому числі й діючих".

  У клієнтів залишається два варіанти. Або погодитися на ультиматимум банків та виплачувати за новими умовами. Або пройти мінімальний юридичний лікнеп та підготуватися до судової тяганини. Експерти розцінюють шанси по-різному.

  Олексій Резниченко, юрист: "Якщо людина планувала платити одну суму й не має додаткового джерела доходів, аби платити більше, тоді можна подавати в суд, посилаючись на статті Закону "Про захист прав споживачів". Такі дії можуть підпадати під дискримінацію. Все залежить від конкретного випадку. Банки зобов`язані повідомити через 7 днів клієнта про підняття ставки. Якщо це зроблено пізніше, то суд можна виграти...Але тисяча заплатить, а одні піде шукати правди в суді. Якщо людина плану".

  Нині із 60 банків в Україні близько 8 видають кредити. Утім, клієнти вже не поспішають їх брати.

  Леся Головата, 5 канал: "Кредитний бум в Україні, який зазнав фіаско, навчив українців рахувати та читати. Щоб несподівано не втрапити в боргову яму, клієнти банків добре знатимуть зміст документа, який підписують. Інакше мають усі шанси віддавати свої кревні з лишком або тим самим банкам, або юристам".

  Леся Головата, Владислав Калінін, Василь Мартищенко, Віктор Снєжко, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (9.63Мб)
  Попередній матеріал
  Єврокомісія представила план порятунку економіки ЄС
  Наступний матеріал
  Кириленко: НУНС не створюватиме коаліцію ані ПР, ані з БЮТ
  Теги:
  Loading...