Йдеться про працю німецького письменника польського походження Ґжеґожа Россолінського-Лібе, яка містить пропаганду проти Степана Бандери та українського національного руху. Книга написана російською мовою та присвячена, за словами автора, "мирним жителям, загиблим від рук українських націоналістів". Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Facebook-сторінку волонтерки та громадської активістки Діани Макарової.
За словами волонтерки, продаж таких книг у час, коли Україна бореться проти російської агресії, є абсолютно неприпустимим. Особливе обурення викликало те, що про книгу стало відомо саме 1 січня – у день народження Степана Бандери.
Реакція працівників магазину
Макарова звернулася до персоналу книгарні з проханням зняти книгу з продажу, проте отримала відповідь, що працівники є найманими і не несуть відповідальності за асортимент. У розмові з'ясувалося, що чоловік однієї з продавчинь зараз служить у ЗСУ на фронті під Куп'янськом.
Волонтерка емоційно прокоментувала цю ситуацію, зазначивши:
"Звичайно, ви наймана працівниця і нічого зробити не можете. Але я скажу вам, що зробила б я. Я б звільнилась з цього магазину. Бо продаж Лібраріумом такої книги це ляпас вашому чоловіку. У першу чергу вашому чоловіку"
Продавчиня, своєю чергою, розповіла, що "Лібраріум" активно підтримує армію, зокрема зібрав 800 тисяч гривень на потреби Десантно-штурмових військ.

Громадський резонанс
Скандал швидко набув розголосу в соціальних мережах. Користувачі висловлювали обурення, наголошуючи на неприпустимості продажу антиукраїнської літератури в умовах війни. Поки адміністрація "Лібраріум" не відреагувала на цей інцидент.
Що відомо про автора книги
Ґжеґож Россолінський-Лібе є німецьким істориком польського походження, відомим своїми критичними працями про український національний рух. Він називає Степана Бандеру "фашистом", а також звинувачує ОУН у копіюванні нацистської ідеології. Россолінський активно критикує Український інститут національної пам’яті, стверджуючи, що його діяльність нібито "реабілітує фашизм".
Українські історики неодноразово вказували на ідеологічну упередженість автора та поверховість його аргументів. В архівній статті "Історичної правди" зазначалося:
"Життя Бандери в подачі автора губиться у нагромадженні описів та аргументів, які повинні довести, що і він, і всі українські націоналісти були й надалі лишаються антисемітами, расистами, фашистами, колаборантами, русофобами тощо. Проте його аргументи – доволі поверхові, а до самої теми він підходить ідеологічно й досить схематично"
Цей інцидент вкотре актуалізує питання щодо необхідності контролю за розповсюдженням літератури в умовах війни та боротьби за національну ідентичність.
Раніше ми ділилися приголомшливою правдою про найвідомішого провідника ОУН – Степана Бандеру.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.