Шнобелівська премія-2020: що об'єднує Путіна, китайських кілерів і черв'яків

Це найпопулярніша жартівлива наукова нагорода у світі

Вже 29 років поспіль у Гарвардському університеті щорічно відбувається вручення жартівливої пародії на Нобелівську премію, яка у нас отримала назву Шнобелівська премія (в оригіналі - Ig Nobel Prize).

Більшість нагород зазвичай вручають справжнім науковцям, які проводять серйозні дослідження. Однак, часом ці дослідження здаються смішними і безглуздими.

Та цього року лауреатами стали також кілька світових лідерів, який відзначили у номінації Медична освіта.

Шнобелівський комітет заявив, що нагорода вручається за "використання пандемії Covid-19, щоб навчити світ тому, що політики мають більший вплив на життя і смерть людей, ніж вчені і лікарі".

Почесну нагороду отримали президент РФ Владімір Путін, його білоруський колега Олександр Лукашенко, президент США Дональд Трамп, президент Бразилії Жаір Болсонару, прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор, а також президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов.

  • У номінації Матеріалознавство був відзначений американський антрополог Метін Ерен із Державного дослідного університету в Кенті, штат Огайо, який провів дуже важливий експеримент: він змайстрував ніж із власного замороженого калу.
Той самий "ніж"
Той самий "ніж"
Фото: Metin Eren

Канадське видання CBC розповіло, що вчений вирішив провести дослідження після того, як натрапив в фольклорі племені інуїтів на легенду про чоловіка, у якого відібрали все майно і який в сильний мороз “сходив по великому” у власні руки, а потім виготовив зі свого калу ніж. Цим інструментом він нібито вбив собаку, що його охороняла, зробив з її шкури ще одну собаку і поїхав на ній геть.

Щоб перевірити, чи могло таке статися насправді, Метін Ерен і ще кілька антропологів заморозили фекалії, зробили з них лезо і спробували розрізати охолоджене в холодильнику м'ясо. Звичайно ж, цей експеримент закінчився повним провалом, адже при контакті з будь-яким іншим більш теплим матеріалом ніж моментально перетворювався на те, з чого власне і був зроблений.

Тим не менш, Ерен заявив журналістам, що надзвичайно щасливий, що його нагородили. "За Шнобелівською премією я стежив все своє життя. Для мене це мрія, що збулася. Правда", - розповів він виданню The Guardian.

  • Ще один цікавий експеримент провели вчені, які отримали приз в області Акустики. Стефан Ребер разом зі своїми колегами із Лундського університету в Швеції помістили крокодила у контейнер, заповнений гелієм, щоб перевірити, як зміниться голос рептилії під дією газу.

Таким чином вчені вивчали, як алігатори і інші рептилії "спілкуються" між собою. Зокрема, вчені мали намір довести, що за допомогою тембру "голоси" ці тварини можуть розповісти іншим побратимам по виду про свій розмір.

  • Шнобелівську премію Миру цьогоріч присудили пакистанським і індійським урядам, дипломати яких по ночах дзвонили у двері один одного і тікали. Як відомо, конфлікт між двома державами триває ще від 1947 року — із часу утворення обох незалежних держав.
  • Премію у галузі Менеджмент отримала група з п'яти китайських найманих вбивць, які передоручили вчинення злочину один одному, в результаті чого жертва не постраждала.
  • За дослідження із Економіки були відзначені учені, які спробували встановити взаємозв'язок між нерівністю доходів в різних країнах світу і середньою кількістю поцілунків в рот.
  • Премію із Психології вручили за розробку методу ідентифікації “нарцисів” за допомогою вивчення їх брів.
  • У галузі Ентомологія нагородили дослідників, які збирали докази, що багато ентомологів (учених, які вивчають комах) бояться павуків, які комахами не є.
  • А от премію із Фізики отримали українські учені, які досліджували рух черв’яків під дією вібрацій. Детальніше про них ми вже розповідали раніше.

Шнобелівська премія (Ig Nobel Prize) була заснована у 1991 році як пародія на відому міжнародну нагороду Нобелівська премія. Її вручають за дослідження, "які спочатку здаються смішними, проте потім змушують задуматися" (first make people laugh, and then make them think).

У якості нагороди лауреати отримують купюри по 10 трлн доларів Зімбабве.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше