Черв'яки

Українські науковці отримали Шнобелівську премію за дослідження черв'яків

Shutterstock

Лауреати отримають у нагороду купюри по 10 трлн доларів Зімбабве

У четвер, 17 вересня, у Гарвардському університеті в США відбулася щорічна церемонія нагородження Шнобелівськими (або, як їх іще називають, Ігнобелівськими) преміями. Про це пише The Guardian.

Загалом було оголошено переможців у 10 номінаціях. І цьогоріч серед лауреатів жартівливої премії виявилися і українці.

Фізик Іван Максимов і математик Андрій Потоцький, які працюють у Свінбурнському університеті в Австралії, біли відзначені за своє дослідження в галузі фізики: учені досліджували поведінку тіла черв'яків під впливом вібрації.

Дослідження українців показало, що вібрації змушують дощових черв'яків формувати візерунки, аналогічні до тих, які утворюють краплі води під час вібрації. 

Обидва вчених зізналися, що ця нагорода стала для них  цілковито несподіванкою у професійному житті.

Максимов розповів журналістам, що зробив це відкриття на задньому дворі свого будинку в Сеймурі, штат Вікторія, коли побачив  візуальну схожість рідини, що рухається від вібрації, відомої як хвилі Фарадея, і дощових черв'яків.

"Ми не планували вирішити конкретне питання або наукову проблему. Я вирішив створити вібрацію за допомогою динаміка, тому пустив кілька інструментальних звукових сигналів. І вони (черв’яки) почали рухатися, як вода",– розповідає фізик.

Наразі науковці вивчають потенційне застосування результатів цього дослідження.

Вони вважають, це може бути корисно в нейробіології як неінвазивний метод вивчення мозкових імпульсів, а також що дослідження можна використовувати в робототехніці для імітації рухів черв'яків.

Лауреати отримають у нагороду купюри по 10 трлн доларів Зімбабве.

Шнобелівська премія (Ig Nobel Prize) була заснована у 1991 році як пародія на відому міжнародну нагороду Нобелівська премія. Її вручають за дослідження, "які спочатку здаються смішними, проте потім спонукають до роздумів" (first make people laugh, and then make them think).

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ