У чому різниця між Чорнобилем та Хіросімою: як одне місто відродилося, а інше залишилося мертвим

Минулого сторіччя відбулося три найбільші ядерні катастрофи, які змінили хід історії: дві з них трапились в Японії, і одна – в Україні.

Попри глобальні масштаби трагедій, питання залишається відкритим: чому люди змогли жити після вибухів в Хіросімі та Нагасакі, але не змогли після катастрофи в Чорнобилі? Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на IFLScience.

Трагічні сторінки історії

Перші два ядерні вибухи сталися в серпні 1945 року, коли США скинули на японські міста Хіросіму та Нагасакі атомні бомби. Наслідки цієї атаки були катастрофічними: кілька сотень тисяч людей загинуло, більшість з них були цивільними.

Радіаційний вплив призвів до численних випадків раку, лейкемії, а також до серйозних відхилень у здоров'ї народжених дітей. Проте, яким би страшним не був ефект, після вибухів люди почали відновлюватися, хоча й зі значними втратами.

Попри смертельні наслідки для багатьох людей, чимало тих, хто пережив вибухи, змогли далі жити в Хіросімі та Нагасакі, пояснюють науковці. Бомбардування Японії було єдиним випадком застосування ядерної зброї проти мирного населення, що завдало величезної шкоди, але не стало причиною абсолютного знищення.

Хіросіма
Хіросіма
Фото: Shutterstock

А от катастрофа на Чорнобильській АЕС у 1986 році мала інші наслідки. Вибух, який стався вночі 26 квітня, вивільнив в атмосферу величезну кількість радіоактивних матеріалів, що призвело до смертельного отруєння людей і тварин, а також тривалого забруднення навколишнього середовища.

Чорнобиль був надзвичайно масштабною катастрофою, порівняно з вибухами в Японії, зазначають фахівці. Хоча вибухи в Хіросімі та Нагасакі мали глобальні наслідки, саме Чорнобиль залишив після себе велику кількість забруднених матеріалів, які надалі є небезпечними навіть сьогодні.

Як зазначено у звіті, одна з основних відмінностей між цими катастрофами полягає в тому, що ядерний вибух був спланованим і викликаним зсувом у фізичних умовах, тоді як у Чорнобилі вибух у реакторі стався через технічну несправність.

Під час вибуху на Чорнобильській АЕС було викинуто в атмосферу в 400 разів більше радіоактивних речовин, ніж під час вибухів атомних бомб у Японії. Крім того, вибух у Чорнобилі стався на рівні землі, що призвело до потрапляння частинок у довкілля, стверджують науковці.

Дослідження показують, що реактори атомних станцій мають значно більшу кількість збагаченого урану, ніж атомні боєприпаси, що значно ускладнює процес утилізації відпрацьованого матеріалу. Після вибуху в Чорнобилі з реактора в довкілля потрапила велика кількість радіоактивних частинок, які можуть залишатися небезпечними для здоров'я людей і природи впродовж десятиліть.

Усі ці фактори разом узяті роблять Чорнобиль сьогодні місцем, де життя практично неможливе. Забруднені території відлякують людей через високий рівень радіації, який залишається на довгі роки.

І хоча після ядерних атак на Японію люди почали відновлюватися, катастрофа на Чорнобильській АЕС показала, як серйозно радіоактивне забруднення може впливати на природу і людей, що потрапили в зону ураження.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що особливість чорнобильських жаб-мутантів вразила вчених.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше