Як Архип Куїнджі закохав світ в українські пейзажі та місячні ночі – цікаві факти про митця, який рятував птахів

Сьогодні ми відзначаємо річницю народження Архипа Івановича Куїнджі – видатного українського художника-пейзажиста грецького походження, чиї полотна стали справжніми шедеврами світового мистецтва.

Архип Куїнджі народився 27 січня 1841 року в селі Карасівці (нині частина Маріуполя). Точна дата його народження довгий час залишалася загадкою, навіть сам митець не міг її точно назвати. Родина Куїнджі була дуже бідною: батько працював шевцем, а юний Архип рано залишився сиротою. Він виріс у родичів, проте, попри складні обставини, його талант до малювання проявився ще з раннього дитинства. Про це повідомляє "Дивогляд".

Життєвий шлях і творчість

  • Перші кроки до мистецтва

Малювати Архип почав на будь-якому доступному матеріалі – на стінах, парканах чи клаптях паперу. У пошуках можливостей для розвитку таланту він кілька разів намагався потрапити в учні до знаменитого Івана Айвазовського у Феодосії, проте отримав лише завдання товкти фарби й фарбувати паркани. Це його не зупинило: юнак працював ретушером у фотоательє та самостійно вчився живопису, постійно вдосконалюючи свої навички.

У 1865 році Куїнджі вирушив до санкт-петербурга, де спробував вступити до Академії мистецтв. Хоча перші спроби виявилися невдалими, його роботи почали привертати увагу. Картина "Татарська сакля у Криму" відкрила йому шлях до визнання.

Архип Іванович Куїнджі
Архип Іванович Куїнджі
Фото: З відкритих джерел
  • Творчий злет і вплив

Роботи Куїнджі швидко завоювали популярність. Полотна "Осіннє бездоріжжя" та "Забуте село" демонстрували глибокий соціальний підтекст і майстерність у передачі емоцій. Проте саме картина "Чумацький шлях у Маріуполі" стала переломним моментом у його творчості – вона вразила публіку кольоровою гамою і новаторським підходом.

Його подальша творчість, зокрема "Місячна ніч на Дніпрі" і "Березовий гай", ознаменувала нову епоху в пейзажному живописі. Куїнджі експериментував із кольорами, світлом і перспективою, створюючи картини, що буквально захоплювали глядачів.

  • Самітництво і благодійність

Попри славу, у 1880-х роках Куїнджі вирішив усамітнитися. Він майже не виставляв свої роботи, зосередившись на експериментах із фарбами й техніками. Водночас він активно займався благодійністю, фінансуючи підтримку молодих художників і заснувавши Товариство імені Куїнджі.

  • Спадщина митця

Архип Куїнджі помер 24 липня 1910 року в санкт-петербурзі. Він залишив величезну мистецьку спадщину, яка і сьогодні надихає мільйони. Його полотна зберігаються в музеях по всьому світу, а його ім'я вписане золотими літерами в історію українського та світового живопису.

  • Чому його мистецтво унікальне?

Куїнджі зміг поєднати реалізм із романтизмом, створюючи полотна, які не лише відображають природу, але й передають її духовну сутність. Його картини – це роздуми про світ і місце людини в ньому, що робить його творчість вічною і близькою кожному.

Невідомі грані Архипа Куїнджі: факти, які вражають

Архип Іванович Куїнджі – ім’я, що асоціюється зі світлом, кольором і унікальним баченням природи. Однак його життя було сповнене загадок, а постать митця залишається оповитою таємницями навіть після його смерті.

  • Мовчання, що тривало десятиліття

У 1882 році Куїнджі несподівано перестав виставляти свої роботи, що породило багато чуток. Протягом останніх 30 років життя він організував лише одну виставку. Але це не означало, що він припинив працювати. Навпаки, у цей період він створив близько 500 картин, з яких лише чотири були відомі за його життя. Решта побачила світ вже після його смерті, залишаючи покоління мистецтвознавців у захваті від його невичерпної творчої енергії.

  • Любов до музики і природи

Куїнджі знаходив натхнення не лише в живописі, а й у музиці. Він грав на скрипці, а його дружина майстерно виконувала твори на фортепіано. Також він створив оазис на даху свого будинку на Васильєвському острові, висадивши там маленький сад.

Цей зелений куточок став прихистком для птахів, які щодня зліталися до нього. Художник годував їх, лікував і навіть робив їм операції. Після його смерті птахи проводжали свого покровителя до Смоленського кладовища, летячи за труною.

  • Щедрий меценат і патріот України
Архип Іванович Куїнджі
Архип Іванович Куїнджі
Фото: З відкритих джерел

Попри скромність у побуті, Куїнджі був відомий своєю щедрістю. Він фінансово підтримував молодих художників, допомагаючи їм розвиватися. При цьому його творчість завжди зберігала зв’язок із рідною Україною. Картини "Місячна ніч на Дніпрі", "Вечір на Україні", "Українська ніч", "Дніпро вранці" та "Райдуга" стали символами його любові до українських краєвидів.

  • Майстер світла і тіні

Куїнджі підходив до живопису як до точного мистецтва: він спрощував композиції, концентруючись на грі світла і кольору. Його улюбленими мотивами були світанки, заходи сонця і місячні ночі. Склад фарб, якими він користувався, залишався таємницею, а будь-які спроби копіювати його роботи викликали в нього обурення.

  • "Хитрий грек" або "чарівник"

Іван Шишкін, відомий пейзажист і сучасник Куїнджі, називав його «хитрим греком» або "чарівником" через унікальну здатність створювати ілюзію світла на полотні. Куїнджі ретельно готував свої виставки: його місячні пейзажі демонструвалися в затемнених залах при тьмяному освітленні, що робило їх ще магічнішими.

Творчість Архипа Куїнджі – це мистецтво, яке об’єднує глибину філософії, любов до природи та дивовижну майстерність, залишаючи після себе спадщину, яка надихає й сьогодні.

Раніше "Дивогляд" розповідав, як Google присвятив дудл геніальному Архипу Куїнджі.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше