Це пов’язують із масштабними викидами свинцю, спричиненими активною металургійною діяльністю, яка стала основою для формування та розквіту імперії. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на The Guardian.
Деталі дослідження
Зростання видобутку та обробки залізних руд призвело до значного забруднення повітря свинцем. Вчені дійшли висновку, що це зниження мало суттєвий вплив на когнітивні здібності населення, зокрема знизило середній рівень IQ на 2-3 пункти по всій території імперії.
Доктор Джозеф Макконнелл, один із авторів дослідження, зазначив:
"Ми змогли кількісно оцінити рівень забруднення повітря в Європі близько двох тисяч років тому і визначити, як це вплинуло на здоров’я давньоримської цивілізації. Виявилося, що антропогенне забруднення завдало значної шкоди людському організму, наслідки якої відчувалися понад два тисячоліття"
Попри усвідомлення небезпеки свинцю, його широко застосовували у різних сферах римського життя. З нього виготовляли водопровідні труби, посуд, косметику, ліки та навіть дитячі іграшки. Ба більше, римляни додавали свинець у вино, що надавало йому солодший смак і дозволяло довше зберігатися.
Хоча вищі верстви населення переважно страждали від отруєння свинцем через споживання вина, простолюдини зазнавали впливу токсичних речовин, вдихаючи забруднене повітря. Свинець був побічним продуктом видобутку золота та срібла, що сприяло його широкому поширенню в атмосфері.
Для визначення рівня забруднення свинцем Макконнелл і його команда дослідили крижані керни, пробурені в Арктиці. Ці керни показали, як змінювалася концентрація свинцю в атмосфері з 500 року до н.е. до 600 року н.е. На основі отриманих даних учені створили карту поширення свинцю по Європі, що дозволило оцінити його вплив на здоров’я населення.
Результати дослідження вказують, що середній рівень свинцю в крові дітей під час розквіту імперії міг сягати 3,5 мікрограмів на децилітр, що спричинило зниження IQ на 2,5-3 пункти. Це вказує на серйозний вплив забруднення на когнітивні здібності населення.
На піку свого розвитку Римська імперія налічувала понад 80 мільйонів жителів, що становило близько чверті населення світу. Забруднення свинцем, яке стало результатом масштабного видобутку руд, могло суттєво вплинути на фізичне та розумове здоров’я цієї величезної кількості людей. Деякі вчені навіть припускають, що токсичність свинцю могла стати одним із факторів, які призвели до занепаду Римської імперії.
"Зниження рівня IQ на 2,5-3 пункти може здатися незначним, але його вплив охоплював усе населення імперії і тривав протягом майже двох століть", – підсумував Макконнелл.
Раніше "Дивогляд" розповідав про 6 шокуючих фактів про Древній Рим, які вас точно здивують.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.