Колядники

Кому не можна засівати та щедрувати на Новий рік: традиції та правила

5.ua

За новим церковним юліанським календарем засівають в Україні 1 січня на свято Василя

За традицією кожного Нового року посівальники ходять в гості, щедрують та засівають зерном на добробут в Новому році. На знак подяки господарі пригощають щедрувальників. Проте за звичаями не всім можна засівати. Про це розповість "Дивогляд".

Посівалки – це українські обрядові пісні, які співають під час посівань. В них бажають щастя, здоров’я та всього найкращого господарям дому. Також такі пісні мали привернути гарний врожай та родючість.

За новим церковним юліанським календарем засівають в Україні 1 січня.

Традиції та правила засівань

Згідно з традиціями засівати мають хлопці, тому що за народним повір’ям першим у Новому році у дім має зайти чоловік. Саме це мало б принеси щастя та добробут родині, до якої засівають.

Тому дівчатам посівати не можна, це роблять лише чоловіки та молоді парубки.

Традиція засівання супроводжувалася піснями, а поріг будинку обсипали зерном жита та пшона. Натомість засівальники отримували гроші та солодощі від господарів.

Кому можна щедрувати

Маланки
Маланки
Фото: GOROD.cn

Щедрівки – це теж українські народні обрядові пісні, які українці співають у Щедрий вечір. Молодь ходить по хатах у новорічну ніч та щедрує. Щедрувальники співають щедрівки господарю будинку та зичать багатства і злагоди.

Зазвичай щедрують саме дівчата, проте вся охоча молодь теж може щедрувати. Також щедрування часто супроводжувались виставами "Маланки". Тоді хлопці переодягаються в таких персонажів, як Маланка, Василь, Коза, Лікар, Козак, циган, дід тощо.

Раніше "Дивогляд" розповідав про 10 українських щедрівок, які легко вивчити з дітьми.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ