Центральною фігурою у правовій системі була богиня Маат, символ справедливості, порядку та істини. Вірування єгиптян були зосереджені на необхідності дотримуватися принципів Маат, адже їхнє порушення могло призвести до дисгармонії у світі, що загрожувало як державі, так і кожному члену суспільства. Про це розповість "Дивогляд" із посиланням на BBC News.
Злочини та покарання
Злочини в єгипетському суспільстві умовно поділялися на дві основні групи: злочини проти громади, що включали вбивства, перелюб та крадіжки, і злочини проти держави, такі як зрада та хабарництво. Фараон, як верховний правитель та охоронець Маат, мав повноваження розглядати судові справи, але з часом функції правосуддя передали місцевим судам, і фараон втручався лише у критичних випадках
Вбивство в Стародавньому Єгипті розцінювали як один із найтяжчих злочинів, оскільки життя вважалося даром богів. У випадках навмисного вбивства найчастіше застосовувалася смертна кара. Водночас, навіть тоді суди розрізняли навмисне і ненавмисне вбивство.
Іноді до винних у ненавмисному вбивстві застосовували ритуальне очищення, яке супроводжувалося жертвоприношенням. Примирення між родинами та виплата компенсації були важливими елементами вирішення таких конфліктів. Цікаво, що особи, які знали про підготовку до вбивства і не повідомили, також підлягали покаранню.
Злочини проти священних тварин, які вважалися земними втіленнями богів, вважалися святотатством. Наприклад, умисне вбивство кішка чи ібіса каралося смертю, а ненавмисне – великим штрафом. Це підтверджує важливість релігійних символів у повсякденному житті та правосудді.
Перелюб вважався порушенням як моральних, так і релігійних норм. Якщо чоловік мав стосунки з одруженою жінкою, його карали, оскільки така поведінка сприймалася як гріх, що міг зруйнувати гармонію сім’ї. Якщо ж зраду здійснювала жінка, її чоловік мав право сам обирати міру покарання або звернутися до суду. Єгипетські закони радили чоловікам уникати перебування у частині будинку, де були жінки, щоб запобігти таким ситуаціям.
Крадіжка в Єгипті вважалася серйозним злочином, особливо якщо стосувалася майна держави або храмів. Злодій повинен був повернути вкрадене, визнати свою провину і отримати сотню ударів батогом. Якщо ж мова йшла про крадіжку державної власності, штраф міг у сотні разів перевищувати вартість викраденого. Покарання за крадіжку було публічним, щоб слугувати попередженням для інших.
Хабарництво, хоч і засуджувалося, часто розглядалося на адміністративному рівні. Спійманих чиновників понижували в статусі або виганяли. Однак були випадки, коли справи доходили до суду. Один з історичних документів зберіг історію засудженого, який звернувся до бога Амона з молитвою, бо суд вимагав від нього грошей. Інший папірус описує ситуацію, коли обвинувачений підкупив писаря суду, щоб той змінив його справу на його користь.
Злочини проти фараона та держави вважалися найстрашнішими, і єдиним покаранням за них була смертна кара, незалежно від соціального статусу злочинця. Наприклад, змовників, які намагалися вбити фараона Рамсеса III, було суворо покарано – їх змушували вчинити самогубство або страчували, позбавивши імен, щоб ті не мали права на потойбічне життя.
Розграбування гробниць було також серйозним злочином, оскільки порушувало спокій мертвих та посягало на багатства, що належали храмам. За це передбачалася смертна кара. У випадках, коли знайти викрадені реліквії було неможливо, злодію відрубували кисті рук і карали ударами батога. Розкрадання храмового майна каралося суворо: крадіїв чекало 100 ударів батогом і великий штраф.
Система правосуддя у Стародавньому Єгипті була водночас суворою і символічною, зважаючи на релігійні переконання та моральні цінності суспільства. Охороняючи порядок і космічну гармонію, вона не тільки забезпечувала захист громадян, але й зміцнювала авторитет фараона як верховного захисника Маат.
Раніше "Дивогляд" розповідав, як 1200 років тому кіт у Єрусалимі залишив по собі слід, займаючись улюбленою справою.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.