Дослідники припускають, що слід з'явився, коли гончар поставив щойно виліплений глечик сушитися на сонці перед випалом у печі. У цей час поверхня кераміки ще була вологою і піддатливою, що дало змогу зберегти слід назавжди. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Live Science.
Деталі відкриття
"Ймовірно, кіт не просто лежав на глечику, а саме місив його лапами, адже сліди від кігтів залишили помітні подряпини", – розповів Шимон Ґібсон, археолог з Університету Північної Кароліни в Шарлотті.
Він керував розкопками на горі Сіон, де було знайдено цей незвичайний фрагмент кераміки.
Ґретхен Коттер, яка керувала лабораторією під час обробки артефактів, випадково помітила ці сліди під час розкопок. За її словами, форма відбитка лапи та передньої частини кінцівки кота вказує на те, що тварина, ймовірно, сиділа на краю глечика.
Можливо, кіт прийшов погрітися на сонці, оскільки відбитки чітко відображають позицію, у якій він сидів. Розмір сліду лапи становить приблизно 3 на 3 см, а частини лапки – 2 на 1 см.
"Можемо лише уявити, як кіт муркотів, насолоджуючись теплом Єрусалима", – зазначили археологи у заяві.
Цікаво, що коти, як відомо, місять лапами не лише з цікавості чи гри. Ця звичка у них виробляється з раннього дитинства. Кошенята, перебираючи лапами на тілі матері, стимулюють вироблення молока.
Дорослі коти також місять, коли почуваються в безпеці, асоціюючи це з комфортом дитинства. Окрім цього, фахівці вважають, що цей процес допомагає котам залишати свій запах, що також є проявом територіальної поведінки.
Фрагмент глечика з відбитком лапи, ймовірно, слугував ємністю для рідин, таких як вода, вино чи оливкова олія, пояснив Ґібсон. Його знайшли в районі стародавнього житлового кварталу неподалік вершини гори Сіон, яка розташована на південно-західному пагорбі, на відміну від Давидового міста на південно-східному, який також називали Сіоном у давнину. В цьому ж місці археологи виявили й інші керамічні вироби з періоду правління Аббасидів (750–1258 рр.), що дозволило датувати знахідку IXстоліттям.
Отже, кіт, який залишив відбиток, жив за часів Аббасидського халіфату, коли Єрусалим був під ісламським управлінням, хоча серед його мешканців були також юдеї та християни. У цей час котів особливо шанували, і вони займали особливе місце в ісламській культурі, зазначив Ґібсон. За його словами, у хадисах часто згадуються коти, а пророк Мухаммед, як відомо, дуже любив цих тварин.
Загалом відбитки на старовинній кераміці – включно з пташиними слідами, листям чи іншими тваринами – є досить поширеним явищем, проте найчастіше трапляються відбитки людських пальців.
"Відбитки лап на кераміці досить поширені, але зустріти сліди кігтів, залишені котом, що місив глину, – надзвичайна рідкість", – додав Ґібсон.
Крім того, на місці розкопок на горі Сіон археологи знайшли чимало відбитків маленьких пальців на керамічних фрагментах, які, ймовірно, належали дітям гончара, адже вони часто допомагали додавати ручки до глечиків.
Фрагмент глечика з відбитком лапи кота вже пройшов обробку і незабаром буде переданий ізраїльській владі для визначення його подальшої долі.
Раніше "Дивогляд" розповідав, що український кіт став зіркою соцмереж завдяки флешмобу.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.