Радіодиктант національної єдності 2024: коли та де слухати, а також що можна отримати за перемогу

Щороку у нашій країні проходить мовний флешмоб – Всеукраїнський радіодиктант національної єдності

Цьогорічний диктант, який відбудеться вже 24-ий раз, пишуть українці не лише в Україні, а й за кордоном. "Дивогляд" розповість, коли та де його слухати.

Що таке радіодиктант національної єдності?

Цей флешмоб виник завдяки ініціативі Українського радіо. У 2000 році працівники радіо запропонували провести акцію, яка згодом перетворилася на найбільший україномовний флешмоб, що об'єднав українців та знавців рідної мови по всьому світу.

Суть акції полягає в тому, що в призначений час на різних платформах – ТБ, радіо та в інтернеті – транслюється радіодиктант. Текст готується заздалегідь, а читати його запрошують українських поетів, письменників та артистів. Диктант не містить спірних орфограм, але не є легким. Після написання його потрібно надіслати на перевірку, а імена тих, хто написав без помилок, оголошуються пізніше.

Коли і де слухати радіодиктант у 2024 році?

Всеукраїнський радіодиктант національної єдності зазвичай пишуть напередодні або в День української писемності та мови, який символічно відзначається у день пам'яті преподобного Нестора Літописця. З 2000 до 2023 року акція відбувалася 9 листопада або напередодні.

В 2023 році через перехід Православної церкви України на новий церковний календар, дату вшанування Нестора Літописця змістили на 13 днів раніше. Отже, і День української писемності перенесли на 27 жовтня. Відповідно, радіодиктант у 2023 році відбувся вже за новою датою.

У 2024 році Всеукраїнський радіодиктант національної єдності запланований на 25 жовтня.

Традиційно текст радіодиктанту можна слухати на кількох платформах:

Хто саме писатиме текст для цьогорічного радіодиктанту, а також хто його читатиме в ефірі – стане відомо трохи пізніше. Також буде оголошено і час проведення акції.

Зазначимо, що минулого року текст для радіодиктанту підготувала письменниця і лауреатка Шевченківської премії Катерина Калитко, а читав його актор і театральний режисер Олексій Гнатковський. Участь у диктанті взяли понад півмільйона осіб – школярів, студентів, викладачів, пенсіонерів та військовослужбовців, які писали його навіть у бомбосховищах і укриттях. Листи надходили з 39 країн, включаючи тимчасово окуповані території, а також були диктанти, написані шрифтом Брайля.

Кількість переможців кожного разу варіюється. У минулому році ними стали дві учасниці – вчителька української мови з Волині Галина Шура, яка втретє перемогла у цій акції, та 77-річна львів'янка Христина Гоянюк, яка вже 23 роки бере участь у флешмобі і більше 10 разів ставала переможницею. Ще п’ять учасників написали диктант з однією помилкою, і їх також визнали переможцями.

Для переможців передбачені символічні призи – книги та пам’ятні сувеніри, але суть радіодиктанту не в призах, а в об'єднанні українців як в Україні, так і за її межами.

Раніше "Дивогляд" писав про 10 наймилозвучніших українських слів, які збагатять вашу мову.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше