Відповідно до статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", громадяни зобов’язані:
- З'явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у визначений час та місце, зазначені в повістці. Цей обов'язок поширюється на військовозобов’язаних, резервістів Служби безпеки України, а також тих, хто підпадає під повістки інших розвідувальних органів.
- Надавати своє майно, таке як будівлі, споруди, транспортні засоби, для потреб Збройних Сил України, а також для інших військових формувань і служб цивільного захисту з подальшим відшкодуванням їх вартості державою.
- Проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби відповідно до рішень військово-лікарських комісій або інших відповідних органів охорони здоров’я.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, повинні зареєструвати свій електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного або резервіста в добровільному порядку.
Також військовозобов’язані зобов’язані уточнити свої облікові дані протягом 60 днів з моменту набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації. Це можна зробити через центри надання адміністративних послуг або в електронному кабінеті призовника.
Протягом дії мобілізації (за винятком цільової) громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років повинні завжди мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу уповноважених представників ТЦК або поліцейських.
Під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК або поліцейський має право проводити фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення документів за допомогою відповідних технічних засобів. Також вони можуть використовувати спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Що робити в разі перевищення повноважень ТЦК?
Згідно з українським законодавством, усі військовозобов’язані чоловіки повинні отримувати повістки, які містять:
- Прізвище, ім’я та по батькові, а також дату народження особи, якій адресована повістка.
- Назву територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видала повістку.
- Мету виклику до ТЦК.
- Місце, дату і час, коли потрібно з’явитися.
- Підпис (включаючи електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала повістку.
- Реєстраційний номер повістки.
- Роз’яснення про наслідки за неявку та обов’язок повідомити про причини неявки.
Як пише "УНІАН", адвокати Мельнік Руслан і Камишев Євген підкреслюють, що якщо військовозобов’язаний проігнорує повістку, ТЦК може звернутися до поліції для адміністративного затримання такої особи та її відправлення до військкомату. Протягом п’яти днів поліція спробує знайти особу, а якщо це не вдається, ТЦК надсилає рекомендованим листом вимогу з’явитися до військкомату.
Крім того, потрібно знати, як діяти у разі, якщо представники ТЦК перевищують свої повноваження та утискають права громадян. Юристи рекомендують зробити дзвінки до поліції та Вищої ради правосуддя, після чого можна заявити про правопорушення з боку співробітників ТЦК.
Раніше "Дивогляд" розповідав, що буде, якщо несвоєчасно сплатив штраф від ТЦК.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.