450 років тому у Львові видали "Апостола": що ця подія означає для України та які факти про неї мало хто знає

15 лютого 1574 року в місті Львові відбулася подія, яка назавжди увійшла в історію української культури та освіти – Іван Федоров видав "Апостола", найдавнішу збережену друковану книгу на сучасних українських землях

Ця подія не просто засвідчила початок ери друкарства в Україні, але й стала символом прогресу, розумового розвитку та прагнення до знань. Про це повідомляє "Дивогляд".

Іван Федоров, який часто вважається батьком східнослов'янського книгодрукування, зробив значний внесок у розвиток культурного життя регіону. Його робота над "Апостолом" не була лише технічним досягненням; це було справжнє мистецтво, що вимагало глибокого знання текстів, високого рівня майстерності та інноваційного підходу до друкарства.

Важливість "Апостола" для українського народу важко переоцінити. Ця книга стала відправною точкою для розвитку української літературної мови, сприяла поширенню освіти та підвищенню грамотності серед населення. Вона допомогла закласти основи національної ідентичності, підкресливши унікальність української культури та мови.

"Апостол" початку 17 сторіччя, переписаний з "Апостола" Івана Федоровича 1574 року.
"Апостол" початку 17 сторіччя, переписаний з "Апостола" Івана Федоровича 1574 року.
Фото: Фото з відкритих джерел

Цікаві факти про "Апостол" та його видання:

  • "Апостол" був не лише релігійним текстом, але й зразком друкарського мистецтва того часу. Це була одна з перших книг, що відкрила шлях до масового поширення друкованих видань на території сучасної України.
  • Іван Федоров використовував для друкування книги ручний прес, що було новітньою технологією для того періоду.
  • Видання "Апостола" стало можливим завдяки підтримці місцевої громади та церкви, що свідчить про високу зацікавленість в розповсюдженні знань. Водночас варто пам'ятати, що Іван Федоров зіткнувся і з опозицією, зокрема з боку деяких церковних кіл, які бачили в друкарстві загрозу для свого авторитету.
  • Лише декілька примірників цієї книги збереглися до наших днів, що робить їх надзвичайно цінними для істориків та колекціонерів.
  • Видання "Апостола" сприяло появі інших друкованих видань на території України, заклавши основи для розвитку українського книгодрукування.
  • "Апостол" мав значний вплив на розвиток української мови, ставши однією з перших книг, друкованих українською мовою, що сприяло її стандартизації.
  • Іван Федоров після виходу "Апостола" продовжив свою роботу над друком інших важливих релігійних та освітніх текстів, залишивши помітний слід в історії української культури.

Таким чином, видання "Апостола" Іваном Федоровим не лише відкрило нову сторінку в історії українського книгодрукування, але й стало каталізатором культурного та освітнього розвитку українського суспільства, що зробило його незаперечним героєм національної історії.

Раніше ми розповідали про ТОП-10 замкових руїн України та про те, як зараз виглядають колишні оборонні споруди.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше