У Мексиці виявили тисячолітнє місто майя, про яке раніше нічого не знали – фото

Місцевість багата на різні кам'яні колони, будівлі в стилі пірамід і майданчики для релігійних обрядів

Археологи виявили стародавнє, невідоме нікому раніше місто майя, яке "заховалося" глибоко у джунглях Мексики. Детальніше про нього розповідає "Дивогляд" із посиланням на INAH.

Група науковців-археологів під керівництвом Івана Шпрайца виявила монументальне місце в екологічному заповіднику Баламка, що в Кампечі (Мексика). Увагу привернули циліндричні кам'яні колони висотою понад 15 м, які були розкидані по всьому давньому поселенню. Також у місті майя розташовані споруди у вигляді концентричних кіл, будівлі в стилі пірамід, а також майданчик для гри в м'яч або для релігійних обрядів. Саме через такі особливості місцевість назвали Окомтун ("кам'яна колона"). 

Експерти встановили місцезнаходження стародавнього міста майя в рамках проєкту "Розширення археологічної панорами Центральної низовини майя", схваленого Археологічною радою Національного інституту антропології та історії (INAH), Секретаріатом культури уряду Мексики та координується експертом Дослідницького центру Словенської академії наук та мистецтв.

Перш ніж знайти тисячолітнє місто майя, дослідники пройшли 60 км лісовозними алеями, що були покриті густою рослинністю. Йдеться про джунглі на півострові Юкатан, що у південній частині Мексики. Науковці зазначили, що про це місто не було ніяких записів, а отже можна припустити, що раніше про нього ніхто не знав.

У своєму дослідженні вчені застосували для обстеження цієї території технологію повітряного лазерного сканування. Це дозволило їм виявити численні скупчення доіспанських споруд і отримати повне уявлення про планування міста та його архітектурну складність. До речі, експерти вважають, що чисельні кам'яні колони, які були виявлені на місцевості, слугували входами до верхніх приміщень у цих спорудах.

"Найбільшим сюрпризом виявилося місце, оточене величезними водно-болотними угіддями. Його монументальне ядро охоплює понад 50 гектарів і включає різні великі будівлі та кілька пірамідальних споруд висотою понад 15 метрів", – каже археолог і керівник групи Іван Шпрайц зі словенської академії наук і мистецтв. 

Науковець зазначив, що місто вважалося важливим місцевим центром у період між 250 і 1000 роками н.е., які відомі також як класична епоха з точки зору цивілізації майя. Аналіз фрагментів глиняного посуду, знайденого на місці розкопок, вказав на те, що це місто майя населяли переважно у пізньокласичний період. За оцінками експертів, це було між 600 і 800 роками нашої ери. 

"Це місце служило важливим центром на регіональному рівні, ймовірно, в класичний період (250-1000 рр. н.е.). Найбільш поширені типи кераміки, зібрані нами на поверхні та в деяких шурфах, відносяться до пізнього класичного періоду (600-800 рр. н.е.), однак аналіз зразків цього матеріалу дасть нам достовірніші дані про послідовність занять", – уточнює доктор антропології Шпрайц.

Науковець також припустив, що трансформації, яких зазнав Окомтун між 800 і 1000 роками н.е, передували остаточному занепаду цивілізації рівнинних майя в Х ст. 

Такий вигляд має місто Окомтун:

тисячолітнє місто майя – Окомтун
тисячолітнє місто майя – Окомтун
Фото: INAH

Що відомо про цивілізацію майя?

Суспільство майя за часів свого існування вважалося одним з найвидатніших суспільств Західних частини земної півкулі. Переважно майя населяли південно-східну Мексику та частину Центральної Америки, у тому числі й сучасні південну Мексику, Беліз і Гватемалу.

Цивілізація майя зазнала занепаду, що передував приходу іспанських конкістадорів. Після себе цивілізація майя залишила різноманітні піраміди, храми та інші кам'яні споруди.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, що вчені розгадали таємницю календаря майя.

Дивіться також відео 5 каналу: БІЛИЙ ДІМ НЕ ВІРИТЬ У ПІДРИВ ЗАЕС? пУТІН ЗВИНУВАТИВ ВАГНЕР У ЗАКОЛОТІ. Час новин

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше