Вчені завдяки шпигунським фото знайшли втрачений палац у пустелі – фото

Науковці використали знімки літаків-розвідників ЦРУ часів Холодної війни, щоб відшукати в іракській пустелі втрачений палац

Група археологів і фахівців з Британського музею наразі досліджують місце розкопок стародавнього міста Гірсу, яке датується періодом розквіту шумерської цивілізації 4500 років тому. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Evening Standard.

Цей проєкт фінансує Музей Гатті. Науковці вже виявили стародавній храм і сотні табличок, покритих клинописом. Це відкриття збільшує обсяг наукових знань про втрачену цивілізацію.

"Палац, храм і всі нові відкриття в Іраку за останні 5, 6 і 7 років пролили нове розуміння того, що насправді є колискою цивілізації. Ми повертаємося до серця перших міст і місця народження писемності", – розповів доктор, куратор Стародавньої Месопотамії в Британському музеї та директор проєкту Гірсу Себастьєн Рей.

Відомо, що за часів розквіту населення Гірсу становило близько 30 тис людей. Виявлений палац – гігантський комплекс і адміністративний центр міста тих часів.

Однак, найцікавіше те, як саме його знайшли. Так, науковці скористалися розсекреченими знімками з програми ЦРУ "Корона", де спецслужби користувалися супутниками спостереження для збору розвідувальних даних з 1959 по 1972 рік.

Завдяки цим фотографіям фахівці шукали будівлі, побудовані із засохлого бруду, поховані протягом століть під ще більшою кількістю бруду. Також вони користувалися власними безпілотниками. 

За словами Рея, якщо бути необережним, то можна з легкістю пропустити архітектурний об'єкт. Більше того, вчені можуть навіть не помітити його під час розкопок будівлі. Він зазначив, що шпигунські фото – відправна точка. Завдяки дослідженню аерофотознімків науковці отримують уявлення про ландшафт таких міст, як Гірсу.

"Ми можемо порівняти фотографії 1960-х років і фотографії сьогодення та побачити, як розвивався ландшафт і це дає нам багато інформації. Тоді ми в основному націлюємося на ті області, де, на нашу думку, ми з більшою ймовірністю знайдемо щось унікальне. Ми шукаємо будь-які аномалії, слабкі лінії, які можуть бути стінами, каналами чи водними шляхами", – додав доктор.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що вчені знайшли церкви, які належали втраченому королівству.

Дивіться також відео 5 каналу: ПОЛЕ ХОРОШИХ рОСІЯН: як українські армійці знищили близько 500 найманців

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше