Чарльз Дарвін

"Жахлива таємниця" Дарвіна: що не давало спокою вченому до самої смерті

Shutterstock

Невже квіти справді були створені не еволюцією, а завдяки втручанню згори?

Одного із найвидатніших науковців свого часу, творця теорії еволюції Чарльза Дарвіна до останніх днів мучило одне питання, якому він ніяк не міг знайти відповіді.

Як на Землі виникли квіти?

У 1879 році Дарвін написав листа своєму другові досліднику і ботаніку Джозефу Гукеру. Про це пише BBC. Науковець зазначив, що стрімкий за геологічними мірками розвиток вищих видів рослин становить "жахливу таємницю".

Дарвін ніяк не міг пояснити виникнення квітів і квіткових (покритонасінних) рослин, які мають статеву систему розмноження. До них належить велика частина усіх рослин на Землі - від водяних лілій і польових квітів до дубів і фруктових дерев.

Квіткові рослини з'явилися на Землі доволі пізно в порівнянні з іншими видами і дуже швидко набули широкого різноманіття кольору, розміру й форм.

"Судячи з так званого літопису копалин, квіткові рослини (Angiospermae) з'явилися раптово - у крейдяному періоді, близько 100 мільйонів років тому. У них немає жодної подібності з рослинами, які існували до цього. Крім того, їхня поява була ознаменована різноманітністю підвидів", - біолог-еволюціоніст з Лондонського університету королеви Марії, професор Річард Багг.

Дарвін був страшенно спантеличений цим відкриттям. Він не міг пояснити, чому квіти виникли так раптово, минаючи послідовну еволюцію? Куди поділися проміжні форми між хвойними породами (Gymnospermае) і квітковими? І як це можливо, що вони з'явилися відразу у великій кількості варіантів?

"Для мене немає нічого більш екстраординарного в історії рослинного царства, ніж несподіваний і стрімкий розвиток вищих рослин. Іноді мені здавалося, що протягом століть десь біля Південного полюса міг існувати віддалений і загублений континент", - написав Дарвін Гукеру у 1881 році, за кілька місяців до своєї смерті.

Минуло вже 140 років, але сучасні науковці досі не змогли вирішити це питання і пояснити стрімке виникнення різних квітів.

"Звичайно, ми значно просунулися в нашому розумінні еволюції та у знаннях палеонтології, але ця таємниця все ще не розкрита", - каже Річард Баггс.

До речі, нещодавно "Дивогляд" розповідав про чудернацькі смакові вподобання Дарвіна, який, мабуть, спробував на смак кожну тварину, яку відкрив.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ