Острів Пасхи

Учені з'ясували, чому насправді зникла цивілізація на острові Пасхи

Facebook / Konstiantyn Symonenko

Дослідники вважають, що такі самі процеси зараз відбуваються на всій планеті

Рапа-Нуї- також відомий як острів Пасхи, є одним із найвіддаленіших заселених островів у світі. Острів також оповитий кількома міфами, легендами та переказами, не в останню чергу завдяки таємничим монументальним статуям, що називаються моаї і були створені між 1250 і 1500 роками.

Група вчених із Чилі, Іспанії і Норвегії дійшла висновку, що давня цивілізації на Рапа-Нуї зникла в результаті довгострокових змін клімату і зрушень у природних екосистемах. Про розкриття загадки острова Пасхи повідомляється у статті, опублікованій на сайті Phys.org.

Традиційно зникнення корінних жителів Рапа-Нуї пояснювалося двома гіпотезами. Згідно з першою, населення острова пережило колапс через надмірну експлуатацію природних ресурсів. За іншою версією, причиною стали європейці, які почали заселяти острів.

Однак у новій науковій роботі вчені показали, що жодна з цих версій не є правильною, і насправді популяція острова Пасхи пережила три соціальні кризи. Перша сталася під час Малого льодовикового періоду, у 1450-1550 роках. Другий, трохи менший спад – після прибуття на острів перших європейців у 1772 році. А у ХІХ столітті виникла третя криза – через поширення епідемічних хвороб і работоргівлі.

Та основною причиною демографічного спаду виявилися довгострокові наслідки зміни клімату, що вплинули на здатність острова виробляти продукти харчування.

Загалом, на долю жителів вплинула взаємодія трьох факторів: довгострокові кліматичні зміни, збільшення чисельності мешканців острова і зрушення в екосистемах. Аборигени не перебували в рівновазі з природою, як вважалося раніше, оскільки умови довкілля постійно змінювалися, і жителі намагалися адаптуватися до них.

Дослідники стверджують, що така сама доля була і в багатьох інших народів островів Полінезії. Однак зараз приклад Рапа-Нуї можна перекласти на всю планету.

"Населення Рапа-Нуї жило – і живе – на маленькому віддаленому острові з обмеженими ресурсами, а ми самі живемо на маленькій та віддаленій планеті з обмеженими ресурсами. Одним з уроків цього дослідження є важливість взаємодії між змінами клімату, чисельністю людської популяції та змінами в екосистемі ", – каже один з учасників дослідження, професор Ліма.

За його словами, зараз усі говорять про зміни клімату та наслідки, що виникають унаслідок цього, але дуже мало людей задумується про глобальне зростання населення та проблеми, які це спричиняє.

Раніше учені з'ясували, що стало причиною загибелі цивілізації майя.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ