Олена Зеленська

Перша леді: що робили дружини президентів та чи потрібен закон, де були б прописані її повноваження

5 канал

З усіх президентів лише Володимир Зеленський запропонував розробити законопроєкт "Про першу леді"

Харчування дітей у школах і публічна підтримка медичних проєктів – перша леді Олена Зеленська зосередилася саме на цих напрямках. Освітній напрямок перебрала від попередниці: Марини Порошенко. Дружина п'ятого президента опікувалася впровадженням інклюзії у навчальних закладах, культурою та меценатством.

Справді непублічною з усіх дружин можна назвати Антоніну Кравчук. Дружина першого президента в офіційні подорожі з чоловіком не їздила. А от її наступниця, Людмила Кучма навпаки була досить активною.

Людмила Кучма зайнялася благодійністю й відвідувала дитячі лікарні. Її наступниця Катерина Ющенко розпочала будівництво дитячої лікарні майбутнього. А от Людмила Янукович рідко з'являлася на публіці.

З усіх президентів лише Володимир Зеленський запропонував розробити законопроєкт "Про першу леді". Підштовхнула до цього історія, що трапилася з Оленою Зеленською. Вона писала листи підтримки медикам, які захворіли на коронавірус. Один лікар розкритикував дружину президента за відсутність обіцяних трьохсот відсотків надбавки до зарплати, хоча вирішення цього питання – не в компетенції першої леді.

Пропозиція президента спричинила чимало запитань: як діятиме закон, якщо президент буде неодруженим або ж розлучиться під час своєї каденції. Або якщо гарантом стане жінка, чи муситиме тоді її чоловік дотримуватися закону про першу леді, чи якщо президент буде представником ЛГБТ-спільноти.

Питання і в тому, чи отримуватиме перша леді зарплату за те, що є дружиною глави держави?

Зеленський натомість заявляв, що бюджетного фінансування для першої леді не потрібно. Саме фінансова складова спричинила обурення щодо такої самої ініціативи у Франції. У 2017-тому Бріжит Макрон отримала офіційний статус першої леді. Спершу Еммануель Макрон пропонував виділити на цю посаду кошти з бюджету. Люди виступили проти. Поширили відповідну петицію, яку підписало близько 316 тисяч осіб. А рейтинги президента після цього впали на 10%.

Водночас є й інший бік питання, стверджує експертка з етикету Тетяна Мокріді. Мовляв, бути першою леді – це нелегка робота.

Експертка з етикету вважає: створювати новий закон не потрібно, втім функції дружини чи чоловіка гаранта можна прописати в Законі про Президента.

Ірина Саєвич, Олексій Сопільняк, "5 канал"

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ