Неймовірна подорож ігуан
Фіджі – архіпелаг у південній частині Тихого океану, розташований на значній відстані від материків. Однак на цих віддалених островах мешкають ігуани – тварини, які зазвичай асоціюються з американським континентом. Це десятиліттями викликало чималий інтерес у науковців. Нове дослідження пролило світло на цю таємницю та запропонувало неочікуване пояснення, повідомляє "Дивогляд" із посиланням на The Associated Press.
Як ігуани потрапили на Фіджі?
Раніше вчені припускали, що ігуани могли мігрувати на Фіджі через Азію або Австралію задовго до того, як вулканічна активність перемістила острови на їхнє сучасне місце. Однак нова гіпотеза пропонує зовсім інший сценарій: ігуани подолали близько 8 000 кілометрів, дрейфуючи на плотах із рослинності.
Цей унікальний маршрут став справжнім рекордом – жоден інший наземний хребетний не перетинав океан на таку велику відстань. Відкриття вразило науковців своєю масштабністю та незвичайністю.
Дослідники проаналізували генетичний матеріал 14 видів ігуан із різних регіонів, включаючи Америку, Кариби та Фіджі. Результати виявили неочікуваний факт: фіджійські ігуани найбільш генетично споріднені з пустельними ігуанами Північної Америки. Науковці дійшли висновку, що ці дві групи розійшлися близько 31 мільйона років тому.
Як вони вижили у відкритому океані?
Для моделювання можливих сценаріїв міграції науковці використовували статистичну модель, яка враховувала сучасне поширення ігуан та можливі шляхи їхньої міграції. Модель показала, що найімовірніше, ігуани дісталися до Фіджі саме з Північної Америки. Подорож могла тривати кілька місяців, але пустельні ігуани здатні витримувати зневоднення і харчуватися рослинами, які росли на плавучих плотах.
Науковець із Університету Сан-Франциско Саймон Скарпетта зазначив:
"Якби потрібно було вибрати хребетну тварину, яка б вижила під час тривалої подорожі на плоту через океан, то це точно була б ігуана"
Роберт Фішер з Геологічної служби США підкреслив, що багато видів фіджійських ігуан зараз перебувають під загрозою зникнення. Визначення їхнього походження може допомогти в розробці стратегій для збереження цих унікальних тварин у майбутньому.
Раніше "Дивогляд" розповідав, що найменший родич людини загинув від лап леопарда.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.