Перший крок до повернення мамонтів: вчені створили незвичних шерстистих мишей (фото)

Компанія Colossal Biosciences оголосила про створення генетично модифікованих мишей із шерстю, схожою на мамонтову.

За словами дослідників, цей експеримент є важливим кроком на шляху до відродження шерстистих слонів, які, за задумом науковців, можуть допомогти зменшити негативні наслідки глобального потепління. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на ВВС.

Деталі експерименту

Американська біотехнологічна компанія заявила, що розробила мишей із "рисами мамонта", зокрема густішою і довшою шерстю. Головною метою експерименту є розробка технології для створення великих тварин, здатних жити у холодному кліматі. Вчені планують генетично модифікувати слонів, щоб вони були стійкими до арктичних умов і сприяли відновленню тундри.

Colossal Biosciences вважає, що випас таких тварин у регіоні допоможе сповільнити танення вічної мерзлоти, що є одним із основних джерел викидів вуглекислого газу в атмосферу. У перспективі компанія планує створити стада "мамонтоподібних" слонів, які будуть жити у природному середовищі й допомагати утримувати арктичну екосистему в стабільному стані.

Проте експерти вказують на значні виклики, з якими доведеться зіткнутися команді Colossal. Вчені наголошують, що перехід від експериментів з мишами до слонів потребує значного наукового прориву, і наразі залишається чимало невизначеностей.

Тварини
Тварини
Фото: Colossal Biosciences

"Ми на шляху до того, щоб до 2028 року створити першого слона, адаптованого до холоду, тому до кінця 2026 року мають з’явитися перші ембріони. Згодом у нас буде ціла лінія слонів, які зможуть повернутися в дику природу і розмножуватися", – заявив співзасновник і генеральний директор Colossal Бен Лам.

Компанія повідомила, що у створених шерстистих мишей було змінено 8 генів. Сім із них відповідали за ріст шерсті, а один був взятий у мамонта і мав би сприяти накопиченню жирових відкладень для збереження тепла. Поки що немає переконливих доказів, що цей ген дійсно вплинув на рівень жиру в організмі мишей.

Однак багато вчених, які не брали участі в проєкті, вважають, що відтворення шерстистих слонів у таких масштабах – надскладне завдання. Навіть якщо вдасться створити одного слона, цього буде недостатньо, щоб змінити екосистему Арктики. Для реального ефекту знадобляться сотні, а можливо, й тисячі таких тварин.

Інший аспект – потенційні ризики, пов’язані з генетичною модифікацією великих тварин. Гени, які добре працюють у мишей, можуть спричинити небажані мутації у слонів, що призведе до серйозних аномалій розвитку та страждань тварин.

Критики також зазначають, що навіть у разі успішного виведення шерстистих слонів може виникнути низка екологічних і біоетичних питань. Чи буде достатньо ресурсів для підтримки таких тварин? Як вони вплинуть на існуючі види? Якими будуть наслідки для природного балансу? Всі ці питання поки що залишаються відкритими.

Попри це, компанія Colossal Biosciences продовжує роботу над проєктом, заявляючи, що генетична інженерія здатна не лише повернути втрачені види, а й допомогти боротися зі змінами клімату.

Раніше "Дивогляд" розповідав про те, чому вчені хочуть відродити вимерлі види, а також чому воскресіння мамонтів може призвести до катастрофічних наслідків.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше