Вивчення англійської мови

З якого віку варто починати вчити англійську та як це робити: дієві поради від Cambridge.ua

Shutterstock

Вивчення англійської – досить тривалий шлях, тому багато батьків хочуть, аби їхні діти почали його якомога раніше

Звісно, таке бажання зрозуміле, адже англійська відкриває великі можливості для навчання, кар’єрного росту та розвитку в майбутньому. Тож сьогодні Перший Кембриджський центр розповість, з якого віку дітям варто починати вивчення англійської мови та як батькам організувати цей процес правильно.

До 6 років або після?

Почати знайомство дитини з англійською можна у будь-якому віці. Проте, не забуваємо: чим молодша дитина, тим менше інформації вона може засвоїти. Якщо малюка у віці 2-3 або 4-х років віддати в дошкільний заклад, де, зокрема, навчатимуть іноземної, то він просто повторюватиме одну й ту ж інформацію: назви іграшок, тварин, кольорів, їжі та членів родини. У такому віці діти не пишуть, не читають і не можуть говорити довгими реченнями, тож і про конкретний рівень англійської тут говорити зарано. 

Найкраще, щоб дитина почала вчити англійську з моменту досягнення нею шести років. У цьому віці вона вже опановує рідну мову, починає відвідувати школу, вчиться читати й писати на постійній основі, тож це слушний момент для впровадження іноземної у її життя. Однак, навіть за таких умов не варто очікувати грандіозних результатів. До 10 років дитина у кращому разі зможе опанувати рівень А2. Також цей успіх максимальний і для дитини, яка вивчала мову в більш ранньому віці. 

Звісно, шестирічна дитина, яка вчила англійську в дитсадку, матиме трохи більшу перевагу на старті повноцінного вивчення мови над тією, яка цього не робила, проте за якийсь час їхні знання вирівнюються.

Формуємо навчальні навички змалку

Діти, які починають вчити англійську раніше, можуть сформувати кращу вимову. Якщо стартувати у підлітковому чи дорослому віці, існує ризик мати відчутний акцент. Хоча цього може й не статися, адже все індивідуально. 

Ще однією перевагою раннього вивчення англійської є подальша здібність краще формувати навички. Наприклад, у п'ятикласника, котрий вчив мову в молодшій школі, навички формуватимуться легше, ніж у того, хто тільки починає свій шлях. 

Школяр
Школяр
Фото: Shutterstock

Як зробити перший крок на шляху з англійської? 

Якщо батьки хочуть самостійно навчати дитину мови, то краще робити це за підручником. Там все сформовано відповідно до рівня складності та того, як варто вивчати матеріал. Наприклад, тексти або пісні написані так, аби дитина зрозуміла лексику, й вони її зацікавили.  

Крім того, у підручнику для молодшої школи читання й аудіювання поєднане. Тож один вид завдань підтримується іншим, аби вивчати мову всебічно. Необхідно дбати про те, щоб у дитини одночасно прокачувалися навички читання, аудіювання, письма та говоріння, а також організовувати процес вивчення лексики.

Якщо батьки хочуть розмовляти з дитиною англійською, то мають бути впевнені, що їхній рівень англійської відповідний. Адже за інших обставин не виключено, що вони самі говоритимуть неправильно та не помічатимуть помилки дитини. 

Для такого ґрунтовного навчання потрібен час та ресурси. Якщо ви невпевнені, що зможете докладати відповідних зусиль, краще записати свого сина чи доньку на курси. Англійська для дітей онлайн з кваліфікованим викладачем допоможе їм швидше опановувати мову, а вас позбавить зайвого стресу. А людина, яка не володіє методикою, може не знати багатьох речей, не робити їх, і відповідно, не мати жодного результату.

Наприклад, при вивченні нової лексики мати може давати дитині лише переклад слова чи фрази, але не показувати картинку і не підкріплювати це дією. Для того, щоб дитина запам'ятала слово, його треба повторити чимало разів та залучити рухову або зорову пам'ять. Детальніше про те, що допоможе у вивченні мови – у наступному підпункті.

Дієві методи у процесі навчання 

Діти розуміють мову не тому, що знають сенс почутих слів, а оскільки спостерігають за ситуацією та вловлюють контекст. Тож є кілька порад як користуватися цим на практиці.

1. На старті знайомства з англійською допоможуть відповідні картки чи малюнки. Наприклад, малюємо квітку й пишемо flower, повторюємо назву. Або беремо готові картки, де на одній стороні є малюнок, а на іншій – слово. Таким чином дитина бачить зображення квітки, перевертає картку – а там назва, яку ви повторюєте разом. Ви кладете картки на стіл малюнком угору, дитина показує на нього і згадує, як називається той чи інший предмет.

2. Чудово працюють кольорові наліпки, оскільки вони яскраві та привертають увагу. Напишіть англійську назву різних предметів на наліпках, розклейте їх на видних місцях в оселі. Так діти візуалізують слова та краще запам’ятають їх.

3. Дивіться відео. Є багато дитячих мультиків англійською. Діти дивляться, слухають діалоги англійською й інтуїтивно розуміють, про що йдеться, або намагаються це з'ясувати. З часом син або донька можуть на рівні інтуїції говорити певні фрази англійською, оскільки чули їх раніше у мультику. 

Добірка мультиків, які можуть стати у пригоді

Для найменших

  1. "Gogo Loves English". Мультик про дракончика Гого — це класика у процесі вивчення англійської для початківців. Ролики тривають 5 хвилин, де йдеться про кумедні пригоди милої тваринки. Такий контент сподобається вашому малюкові та допоможе вивчити перші англійські слова та фрази.

  2. "Muzzy in Gondoland" і "Muzzy Comes Back". Кумедний прибулець Маззі потрапляє на Землю, де починає вивчати англійську. Цей відеокурс був розроблений експертами BBC для малюків, які роблять перші кроки на шляху до освоєння мови.

  3. "Miranda the Panda Bear" і "Miranda the Panda and Mark the Shark". Красивий мультсеріал для дітей від 4 років. У центрі сюжету – життя і стосунки з друзями головного героя Панди.

  4. "Bananas in Pyjamas". Веселі герої мультфільму не тільки навчать будувати речення англійською, але й розкажуть малюкам про важливість чищення зубів, миття рук, складання іграшок та багато іншого. Прості репліки, чітка й дуже повільна вимова сприятимуть розумінню. 

Зі старшими дітьми, у яких рівень володіння мовою А2 та вище, можна сміливо дивитися повнометражні мультики для розширення словникового запасу та розвитку аудіювання. А ще такі мультфільми неодмінно додадуть у життя позитивних емоцій.

  1. "Lady and the Tramp". Милий мультик про кохання породистої Леді та бездомного пса. 

  2. "Shark Tale". Кумедна історія про акулу-вегетаріанця Ленні з добрим характером, якому доводиться приховувати від усіх свою м'якість й уподобання в їжі.

  3. "Balto". Мультик, який базується на реальних подіях і розповідає про напівпса-напіввовка, завдяки якому від епідемії у невеликому містечку вдалося врятувати багато дітей. 

  4. "Sing". Мультфільм для всіх, хто любить співати або вболівати за учасників всіляких талант-шоу. Ця історія про справжніх друзів, віру в себе та шлях до власної мрії, яка неодмінно втілиться. 

  5. "Ferdinand". Добрий мультик про мирного бика Фердинанда, який обожнює природу та зовсім не хоче ні з ким битися.

До чого треба бути готовими при самостійному навчанні дитини? 

Повторення матеріалу

Якщо ж ви вирішили спробувати самостійне навчання вдома, то варто бути готовими до регулярного повторення матеріалу. Без цього все вивчене забувається, тож потрібно створювати для дитини мовне середовище та практикувати англійську. Якщо ви повчилися кілька днів, зробили перерву на тиждень чи місяць, а потім вирішили повернутися до уроків, то інформація вивчена раніше, вже встигла забутися. Приступивши до навчання, ви маєте забезпечити його регулярність.

Задоволення

Дитині все має бути в задоволення. Якщо цього немає, то ваші зусилля будуть марними. Коли ви бачите, що дитина не в настрої на заняття, їй важко сфокусуватися чи всидіти на місці, краще відкласти англійську. Примушуючи сина чи доньку, ви ризикуєте сформувати у неї негативне ставлення до мови або загалом до процесу навчання, що призведе до складнощів у вивченні в майбутньому. 

Зробіть так, щоб вивчення англійської відбувалося в ігровій формі та в невимушеній атмосфері. Тоді дитина буде зацікавленою й з більшим завзяттям навчатиметься, а можливо, й з нетерпінням чекатиме ваших занять.

Регулярність 

Не варто займатися надто багато, проте важливо робити це регулярно. Починайте з 10-15-ти хвилинних уроків щодня. Встановіть особливий порядок дій чи конкретний час для занять. Це допоможе дитині виробити звичку та чітко знати свій розпорядок. Наприклад, ви можете читати казки англійською на ніч або співати пісню під час купання.

Підтримка

Допомагайте дитині, хваліть та цікавтеся її самопочуттям і бажаннями. Не звинувачуйте, якщо їй щось не вдається. Дайте час, щоб звикнути до нового заняття та розкритися. 

Школа
Школа
Фото: Shutterstock

Переваги навчання дитини у групі

Якщо ви розумієте, що не зможете самостійно навчати дитину англійської, то на допомогу прийдуть курси. Групова робота допомагає повторювати та відпрацьовувати матеріал для кращого засвоєння. Дитина може спілкуватися з однолітками, чути іншу вимову та вчитися порозумітися. 

На занятті вона проведе п'ять різних діалогів з кожним із партнерів, а тому з більшою ймовірністю запам'ятає нові слова чи граматичні конструкції. При індивідуальному навчанні цього не буде. 

Репетитор потрібен, якщо слід швидко підготуватися до іспиту, або у дитини є “кривий” рівень. Наприклад, вона гарно говорить, але не читає, або добре читає, проте значно слабша у письмі.

Також навчання у групі сприяє соціалізації. Діти мають спілкуватися не тільки з дорослими, а й з однолітками. 

Спостерігайте за розвитком своєї дитини. Якщо відчуваєте, що вона готова до знайомства з англійською у ранньому віці – можете розпочати навчання. В іншому випадку зачекайте, поки ваш син чи донька піде до школи й лише тоді починайте цей шлях. Успіхів!

Теги:

ПРОКОМЕНТУЙТЕ