Афіша_реклама
Афіша_реклама 5 канал

Найцікавіші події листопада в Національній філармонії України

На вас чекають твори Моцарта, Бетховена, Шопена, Стравінського та інші

2 листопада

Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України під орудою диригента Ігоря Палкіна представить програму із творів російського класика Дмитра Шостаковича і живого класика української музики Євгена Станковича.

Музику Станковича, яcкравого представника покоління українських композиторів 1970-х, неодноразово розглядають в контексті творчості його великого попередника. Основою музичної мови Станковича є весь арсенал засобів музики ХХ століття, тож не дивно чути в його музиці впливи Шостаковича, так само як і впливи Стравінського, Прокоф’єва, Бели Бартока. Інший момент – звернення до єврейської теми, зокрема фольклору: як Шостакович, так і Станкович по-своєму переосмислюють драматичні єврейські сюжети. Обидва зуміли вловити певний нерв і трагізм своїх епох, їхні твори часто зорієнтовані на теперішнє, а навіть злободенне, у певному сенсі – обидва є "публіцистами" в музиці.

"Шостаковича я бачив декілька разів ще коли він був живий, але особисто знайомим із ним не був. – розповідає Євген Станкович. – Люди, які його добре знали, розповідали, що це був надзвичайно чутливий чоловік, він гостро реагував на все, що відбувається не лише в його середовищі, але й у світі. Шостакович втілив у своїй творчості найтрагічніші сторінки в історії людства. Це дійсно унікальна постать в світовій культурі. Якщо хтось насмілюється мене порівнювати із цим великим композитором, то для мене це велика честь і щастя".

Афіша_реклама
Афіша_реклама5 канал

3 листопада

Ансамбль нової музики Alter Ratio вперше виступить у Національній філармонії. Колектив створено 2010 року із випускників Національної музичної академії ім. Чайковського з метою виконання сольних, ансамблевих та хорових творів ХХ–ХХІ століть. Своїм основним завданням колектив вважає розширення меж академічного вокального виконавства, знайомство з нетрадиційними вокальними техніками. Alter Ratio – це школа виховання альтернативної виконавської свідомості, гнучкої та рухливої, готової до всього нового у сфері сольного й хорового співу, відкритої до сміливих композиторських та режисерських експериментів.

Ансамбль є учасником багатьох національних та міжнародних фестивалів, співпрацює з такими культурними інституціями, як British Counsil, Goethe-Institute, America House. 2013 року ансамбль здобув Гран-Прі міжнародного вокально-хорового конкурсу Victoria (м. Київ). В 2013-2014 рр. здійснив запис компакт-диску творів сучасного українського композитора Святослава Луньова The Noel Consort (концерт для хору на теми традиційних різдвяних пісень).

2017 року записано ще один диск – Mariologia, куди увійшли твори сучасних українських композиторів на середньовічні молитовні тексти, звернені до Діви Марії. До участі у проекті запрошено композиторів Максима Коломійця (Україна), Святослава Луньова (Україна), Олексія Ретинського (Україна-Австрія) та Максима Шалигіна (Україна-Нідерланди). Концерт у філармонії власне і стане презентацією програми, що увійшла до диску.

Афіша_реклама
Афіша_реклама5 канал

6 листопада

Gran Duo Italiano – знаний в Європі дует у складі Мауро Тортореллі (скрипка) та Анджели Мелузо (фортепіано). Ансамбль славиться своєю дискографією, що включає світові прем'єрні записи музики Гаетано Фюзели, Камілло Сіворі (єдиного учня Ніколо Паганіні) та Розаріо Скалеро (учня Сіворі). 2011 року Gran Duo відзначено однією з найвищих нагород Європейського Союзу, Premio Mediterraneo, на знак визнання їхньої просвітницької роботи, пов’язаної із популяризацією маловідомої італійської музичної спадщини.

Концерт у Києві присвячено Маріо Кастельнуово-Тедеску, 50-річчя від дня смерті якого відзначають цього року. Цей італо-американський композитор і піаніст єврейського походження вважається одним із найвидатніших гітарних композиторів ХХ століття (автор понад 100 творів для класичної гітари). Водночас, значно менш відомими є його опера "Мандрагора", балет "Синя риба", твори для хору, вокальних ансамблів, зокрема концерти для скрипки, віолончелі, арфи та фортепіано, музика до кінофільмів.
Gran Duo Italiano представлять у Києві невідомі твори Тедеску.

Афіша_реклама
Афіша_реклама5 канал

9 листопада

Філармонічний симфонічний оркестр Національної філармонії під орудою диригента Віталія Протасова представить твори Моцарта, а також двох сучасних композиторів, Кшиштофа Пендерецького та Олександра Щетинського.

Головна інтрига концерту пов’язана із участю Мацєя Фронцкевича, відомого польського баяніста. Він – володар численних нагород, лауреат І премії престижного Міжнародного конкурсу баяністів Arrasate Hiri-2012 (Іспанія). Критики відзначають виняткову харизматичність цього музиканта, називаючи його "однією з найцікавіших особистостей молодого покоління в музиці".

Репертуар Фронцкевича – як старовинна, так і сучасна музика. У Києві прозвучить Concerto doppio Кшиштофа Пендерецького, перекладення якого для баяна з оркестром зробив Мацей Фронцкевич. Видатний польський композитор, диригент і педагог, один з чільних представників польського музичного авангарду 1960-х. Пендерецький завершив Concerto doppio (Подвійний концерт) для скрипки і альта з оркестром 2012 року. Ідея композиції належить відомому скрипалю-віртуозу Джуліану Рахліну з нагоди 200-річчя Віденського Філармонійного товариства. Прем’єру цього твору у версії для баяна Мацєй Фронцкевич презентував у січня цього року у Гданську.

Іншою родзинкою концертної програми стане виконання "Глосолалії" для малого симфонічного оркестру сучасного українського композитора Олександра Щетинського. 1989 року твір здобув Головний і Спеціальний призи на Третьому Міжнародному конкурсі композиторів ім. К. Сероцького в Польщі, де головою журі був Кшишфтоф Пендерецький.

Афіша_реклама
Афіша_реклама5 канал

17 листопада

Співпраця Національної філармонії з японськими музикантами давня і плідна, а любов – взаємна. Минулого року філармонічний симфонічний оркестр філармонії їздив на гастролі до Японії, враження – не описати. А тепер японські музиканти гастролюватимуть у нас. Диригент Шунго Моріяма, і солісти, Акіко Фукіда (фортепіано), Хагі Кітагакі (фортепіано), Аяка Такагама (фортепіано), Кіоко Ватанабе (скрипка) представлять програму із творів західноєвропейських класиків. Прозвучать Концерт № 1 для фортепіано з оркестром соль мажор Моріса Равеля, Концерт № 1 для фортепіано з оркестром, тв. 25 Фелікса Мендельсона-Бертольді, Концерт для фортепіано з оркестром, тв. 59 Моріца Мошковського і Концерт для скрипки з оркестром ре мажор, тв. 35 Еріха Вольфганга Корнгольда.

25 листопада

Аби віддати шану великому драматургу "всіх часів і всіх народів", Вільяму Шекспіру, не обов’язково чекати ювілеїв і пам’ятних дат, переконаний Олексій Вікулов, диригент Національного академічного духового оркестру України. Програма концерту колективу складається із творів, написаних за мотивами творів Шекспіра.

Музика із балету "Ромео і Джульєтта" Сергія Прокоф’єва прозвучить в аранжуванні для духового оркестру голландського композитора, диригента і тромбоніста Йохана де Мея. В його ж перекладенні прозвучить також музика до кінофільму Кеннета Брена "Генріх V" шотландського композитора Патріка Дойла. Дойл створив музику справді епічну за розмахом, сповнену ліричної пристрасті; не даром критики відзначають, що ця партитура має "аромат опери".

Ще один автор, чию музику почуємо, – американський композитор Альфред Рід. Прозвучать його сюїти "Дванадцята ніч" і "Музика до "Гамлета", а також так званий Симфонічний портрет "Отелло", твір, який свого часу був написаний для театральних постановок Делмаром Солемом п’єс Шекспіра "Буря" і "Отелло".

Афіша_реклама
Афіша_реклама5 канал

29 листопада

Польський піаніст Яцек Кортус представить програму сольного концерту із творів Бетховена, Шопена і Стравінського.

Народився у Познані. Тут закінчив Музичну Академію iм. I. Падеревськогo, де зараз викладає на кафедрі фортепіано Інструментального факультету. 2004 року став Лауреатом спеціальної премії нa VI Mіжнародному Конкурсі для молодих піаністів Arthur Rubinstein In memoriam у Бидгощі. 2005 року вийшов у фінал XV Miжнародного конкурсу ім. Шопена у Варшаві.

2006 був відзначений "Meдаллю Mолодого Мистецтва", якою нагороджуються молоді митці за визначні творчі досягнення. Окрім того був номінований на нагороду "Паспорт Політки". У травні 2008 року з’явився перший сольний альбом Яцека Кортуса із творами Шопена та Ліста.

Виступає у провідних філармоніях Польщі і світу (Німеччина, Франція, Бельгія, Швейцарія, Велика Британія, Італія, Румунія, Україна, Болгарія, Молдова, Чорногорія, Сербія, США, Мексика, Бразилія, Чилі, Китай, Японія, Тайвань, Ізраїль, Палестина, Мароко).

Афіша_реклама
Афіша_реклама5 канал

Квитки продаються у касі філармонії: (044) 278-16-97, в театральних касах м. Києва та онлайн: https://www.filarmonia.com.ua/afisha/kontserty-kolonnogo-zalu/

Попередній матеріал
НАТО знає місцерозташування всіх російських субмарин у Середземномор'ї – командувач ВМС США
Наступний матеріал
У столичному Будинку кіно прощаються з легендарним мультиплікатором Давидом Черкаським