Музиканти
Музиканти 5.ua

Музичний січень: світова класика до свят – у Національній філармонії

Читайте по-русски
В перший місяць нового року Національна філармонія України дарує вечори вишуканої музики
4 січня

У виконанні знаної піаністки Лариси Деордієвої звучатимуть фортепіанні твори класиків ХІХ ст. – поляка Фридерика Шопена та угорця Ференца Ліста.

Шопен і Ліст – сучасники. Вони різні за стилем як композитори і за манерою виконання – як піаністи. Кожен із них мав свою долю і став реформатором в історії музики.

Перший відділ представить лише витончені вальси Шопена, а в другому відділі, зокрема, можна порівняти ноктюрни Шопена та Ліста.

У перші дні нового року скрізь звучатимуть лише святково-розважальні програми. Подаруйте собі новорічний вечір вишуканої музики.

5 січня

Піаністка Неоніла Лагодюк – ще й знана українська композиторка. В її творчому доробку – понад 500 класичних, естрадних, джазових фортепіанних композицій, а також композицій для саксофона з оркестром, концерти для труби і для саксофона, рапсодія для двох роялів та кілька збірок пісень, музика до кінофільмів "Музей неминучості" (реж. Ролан та Іван Сергієнки) і "Назустріч любові і турботі" (реж. Олена Кравченко).

Від самого свого 17-річчя Неоніла захопилася джазом. Вона слухала платівки кращих джазових музикантів світу, знімала імпровізації і грала їх. Нині вона є автором першого в Україні підручника з джазу – "Школи джазового виконавства". Його побудовано на авторському матеріалі та розраховано на учнів 3-7 класів музичних шкіл. Також вона є автором різноманітних збірок джазової та естрадної музики, спрямованих на розвиток музичних здібностей та виконавської техніки.

Щороку в Колонному залі ім. М. Лисенка відбуваються авторські концерти композиторки.

Неоніла Лагодюк каже: "5 січня відбудеться вже 10-й, ювілейний концерт. Поряд зі старими композиціями буде багато прем'єр, а ще – участь беруть талановиті музиканти. Цього вечора вперше в моєму проєкті – дитячий хоровий ансамбль "Кантус" та дует фортепіано з вібрафоном. Нові думки звучатимуть у старих жанрах".

Афіша
Афіша5.ua

9 січня

"Янголи, знижайтеся!" – так називається різдвяний концерт ансамблю "Хорея Козацька", який відбудеться у Національній філармонії. Справжнім подарунком для душі і серця стане програма концерту, де звучатиме старовинна духовна музика, зокрема, церковні гімни-монодії до Різдва Христового, різдвяні канти з Почаївського Богогласника 1790-1791 років.

Мандруючи вуличками старого Києва, мабуть, кожен хоча б інколи замислювався, яким це місто було в давнину – в часи Київської Русі або в добу шумних контрактових ярмарок XIX ст. Подорожувати в часі можна разом із "Хореєю Козацькою" та її лідером – кобзарем, бандуристом Тарасом Компаніченком.

"Хорея Козацька" існує вже майже 15 років. "Хорея" – значить танець, а "Horea kozacky" – назва музичного твору клавірної табулатури, що датується 1640 роком. Ансамбль виконує музику давніх епох – від середньовічної монодії до романсу ХХ ст. Переважно – твори епічної традиції. Але й лірики не бракує. А ще артисти грають на унікальних старовинних інструментах, які рідко де можна побачити й почути – середньовічна і ренесансна лютня, дуда, шалмей, фідель, колісна ліра та інші.

Афіша
Афіша5.ua

11 січня

із сольним концертом виступить американська піаністка Сара Чен. Звучатимуть твори класиків ХІХ та ХХ ст. – поляка Фридерика Шопена, французів Клода Дебюссі та Моріса Равеля, іспанців Мануеля де Фалья, Енріке Гранадоса та Ісаака Альбеніса. Якщо в другому відділі звучатиме романтична музика Шопена (в лютому 2020 року світ святкує 210-річчя від дня його народження), то в першому – витончена французька музика та колоритна музика Іспанії.

Знана у світі піаністка Сара Чен народилася в Гонконзі, отримала освіту в США та Франції. Виступала з концертами по всій Європі, Америці та Азії, зокрема, в "Карнегі Холл", у Центрі виконавських мистецтв Кеннеді, Берлінській філармонійній залі тощо.

Сара Чен дає майстер-класи із гри на фортепіано та семінари з імпровізаційної музики. Так, під час візиту до Києва вона проводитиме дводенний семінар для викладачів музики в Україні, який відбудеться завдяки Центру освітніх ініціатив "Толока" в Києві. Присвячений він буде темі включення інноваційної та творчої практики в музичну освіту і викладання фортепіано.

Подаруйте собі новорічний музичний вечір вишуканої світової класики.

Афіша
Афіша5.ua

15 січня

Разом із ансамблем "Київські солісти" виступить "Rulla Voita" – дует артистів Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України, скрипальки Олександри Васильєвої та перкусіоніста Дмитра Ульянова.

Дует "Rulla Voita" виник навесні 2018 р. і має цікаву історію. Першим його виступом було соло музикантів у супроводі оркестру на одному із концертів фестивалю "Київські літні музичні вечори". Несподівано для "Rulla Voita", цей момент став успішним стартом самостійного концертного життя ансамблю. І це – абсолютно природно. Адже магія тембрів – досить незвичного поєднання вібрафону чи марімби зі скрипкою – зачаровує від перших звуків.

Наступним кроком, який остаточно утвердив сценічне життя "Rulla Voita", була співпраця зі знаною українською композиторкою Вікторією Польовою. В січні 2019 року, під час її авторського концерту, саме "Rulla Voita" виконали київські прем'єри творів, які Вікторія написала для скрипки та вібрафону чи марімби із присвятою Гідону Кремеру та Андрію Пушкарьову. Відтоді, репертуар дуету розширюється і поповнюється, зокрема, і власними перекладеннями.

Так, Концерт Антоніо Вівальді, який звучатиме і цього вечора, написано італійським композитором для соло двох скрипок, а у версії "Rulla Voita" вперше в Україні звучав у Хмельницькому 2019 року.

Подаруйте собі насолоду з вишуканою класикою у версії дуету "Rulla Voita", який виступить разом із ансамблем "Київські солісти" під керуванням Наталії Стець.

17 січня

Відбудеться концерт, на  якому звучатиме музика сучасного українського композитора Івана Карабиця (1945-2002). І саме цього дня йому могло би виповнитися 75 років.

Звучатимуть твори, написані Іваном Федоровичем від 1970-х років, у виконанні Національного ансамблю солістів "Київська камерата" (художній керівник і диригент – Валерій Матюхін). Солістами виступлять скрипалька Богдана Півненко, співачки Тамара Ходакова та Мар'яна Головко.

Постать композитора, педагога і музичного менеджера Івана Карабиця є важливою в історії української музики ІІ пол. ХХ ст. Його ім'я пов'язане з історією таких масштабних і важливих явищ у музичному житті Києва та України, як Міжнародний музичний фестиваль "Київ М'юзік Фест", фестиваль "Київські літні музичні вечори", Міжнародний благодійний фонд пам'яті Володимира Горовиця та Міжнародний конкурс молодих піаністів пам'яті Володимира Горовиця.

Іван Карабиць – сучасник "школи київського авангарду", він також був учнем Бориса Лятошинського, а після його смерті продовжив навчання в Мирослава Скорика. У творчості Іван Федорович звертався, зокрема, до додекафонії, джазу, українського фолку. Він написав симфонії, оперу-ораторію "Київські фрески", хорові, камерно-інструментальні та камерно-вокальні твори, естрадні пісні, музику до кінофільмів та театральних вистав. Його цікавила творчість класиків й сучасників: Вільяма Шекспіра, Григорія Сковороди, Івана Франка, Рабіндраната Тагора, Бориса Олійника та інших.

Серед його учнів – Вікторія Польова, Олена Ільницька, Андрій Бондаренко, Максим Абакумов, Вадим Ракочі, Назарій Яремчук, Євген Брага.

18 січня

Звучатиме музика ХХ та ХХІ ст. у виконанні легендарного Київського камерного оркестру під орудою Наталії Пономарчук та кларнетиста Томаса Мазура й альтиста Андрія Чопа.

Мечислав Вайнберг (1919-1996) – піаніст і композитор. 8 грудня 2019 р. йому було би 100 років. Дмитро Шостакович називав його одним із найвидатніших митців ХХ ст. На його творчість саме музика Шостаковича мала великий вплив.

За словами Гідона Кремера, камерні симфонії Вайнберга  – це "найбільш особистісні відображення великого композитора на власне життя і життя його покоління, як щоденник найбільш драматичних періодів XX ст.". Камерна симфонія №4 для струнного оркестру та кларнета – один із останніх творів Мечислава Вайнберга, створена ним 1992 р. Кожна з його камерних симфоній розвиває теми ранніх творів і ставить їх у новий контекст, а четверта не є винятком. Цього разу соло виконає кларнетист Томас Мазур.

Сучасником Шостаковича є й німецький класик ХХ ст. Пауль Гіндеміт. Сьогодні найпопулярнішим твором Пауля є "Траурна музика", написана 1936 р. Солістом виступить Андрій Чоп.

І твори Гіндеміта виконував чеський композитор та піаніст єврейського походження Ервін Шульгофф (1894-1942). Він був лауреатом кількох премій, одним із перших європейських композиторів, який став активно використовувати джаз у симфонічній музиці. Цього разу звучатиме його "Серенада" для струнного оркестру.

22 січня

Звучатиме музика класиків ХІХ та ХХ ст. – Антоніна Дворжака, Дмитра Шостаковича, а також українського композитора Євгена Станковича.

2020 рік – рік і Бориса Лятошинського, 125-річчя якого припадає на 3 січня. Він був сучасником Дмитра Шостаковича. Кожен із них мав власний і творчий, і життєвий шляхи. Обидва відчули тиск епохи Сталіна. Але попри історичні умови, залишились вірними собі. Можливо, саме тому їхня музика вплинула на формування майже всіх молодших композиторів, зокрема, і Євгена Станковича.

На думку молодого, але вже відомого віолончеліста Артема Полуденного, Перший віолончельний концерт Шостаковича – це насамперед концентрат емоцій, думок, переживань людини, яка жила та творила в середині ХХ ст.: "Ця музика розкриває душевну боротьбу, сповнена трагічних роздумів, надії та внутрішнього світла. Вона нікого не залишить байдужим".

24 січня

Київський камерний оркестр представить один із найпопулярніших творів бароко – "Пори року" Антоніо Вівальді.

Взагалі, пори року – одна із улюблених тем для багатьох митців. Зокрема, у музиці до цієї теми зверталися класики різних епох – італієць Вівальді, австрієць Йозеф Гайдн, аргентинець Астор П'яццолла, а також сучасний український композитор Золтан Алмаші. Перелік можна продовжувати…

У філософському підтексті пори року – життя людини. Від весни (народження) – до літа (розквіт), від осені (зрілість) – до зими (смерть). Музичні пори року неодмінно знаходять резонанс із серцями слухачів. Адже людина постійно замислюється про життя і смерть, про смисл існування. Музика дозволяє кожному переосмислити власний шлях, спонукає озирнутися на себе, побачити радісні моменти, для яких часом, можливо, бракує уваги.

Програму концерту доповнить "Спогад про Флоренцію" Петра Чайковського, музику якого кияни любили слухати ще за життя композитора. Відомо, що й Чайковський відповідав Києву взаємністю.

28 січня

Queen, Scorpions, Aerosmith, Led Zeppelin, AC/DC, Deep Purple… Хто із нас чув цієї музики? А тепер уявіть, що хіти світового року звучатимуть у виконанні духового оркестру.

Олексій Вікулов, диригент Національного академічного духового оркестру України, вже не раз практикував такий формат концертів на сцені Національної філармонії, і щоразу успіх у столичної публіки був шалений. На всіх концертах "Легенди року" – аншлаг.

Соліст Олександр Онофрійчук – той самий фіналіст телешоу "Голос країни", талановитий хлопець із Вінничини, від якого весь Інтернет просто на вухах стояв. 28 січня Олександр Онофрійчук виступить у філармонії знову. У вас є чудова нагода подарувати собі й друзям незабутній вечір із неповторними емоціями та враженнями.

Попередній матеріал
Сарган заявила, що було звільнено прокурорів у справі збиття рейсу МН17 – в ГПУ заперечують
Наступний матеріал
"Нові мелодії Різдвяної ночі" – європейське Різдво у Київській опері
Loading...