5.ua

Запорізькі чиновники саботують вшанування пам’яті загиблих від Голодомору дітей [відео]

  На початку двотисячних Анатолій Пеньок випадково натрапив на інформацію про загибель сотень дітей у будинку малюка в центрі Запоріжжя. Трагедія сталася у розпал Голодомору 1932–33 років. Результати дослідження шокували: у колишньому будинку немовляти щомісяця вмирало близько сотні дітей.

  Анатолій Пеньок, краєзнавець: «5-й місяць 33 року там, дійсно, я знаходжу біля трьох десятків дітей. Потім гортаю далі і далі, а там, значить, вже було не 30 дітей, а більше 100 дітей лише тільки у 5-му місяці».

  Дітей до будинку малюка збирали по навколишніх селах. За документами, вони помирали від хвороб, адже влада приховувала факт голоду в Україні. Крім того, встановити особу більшості дітей – неможливо.

  На сьогодні єдина інформація про цих дітей із запорізького пологового будинку – це оцей список, який зберігався у Запорізькому державному архіві. Так, наприклад, Вольная Рада, 1,5 місяці, шлункова хвороба; Улибка Галя, 1,5 року, запалення легенів; Дев’ята Люба, 3 тижні, шлункове захворювання. Всього 788 діточок. Про цих дітей лікарі пологового будинку не мали жодних відомостей і давали їм ім’я на власний розсуд.

  Історики переконані, що трагедії могло не статися, якби тодішня влада допомогла будинку немовляти. Керівні установи міста були якраз поруч.

  Федір Турченко, доктор історичних наук: «От, поряд начальство їзде, керує областю, Тут 200-300 метрів – помирають діти. Щоденно вранці вивозять кудись, де їх там закопують, загрібають і ніхто не робить з цього якоїсь проблеми».

  Нині у цьому будинку – відділення держказначейства і ніщо не нагадує про трагедію. Активісти 5 років пропонують міській владі вшанувати померлих дітей пам’ятником або меморіальною дошкою. Міняються мери, але відписки залишаються незмінними.

  Влад Мороко, історик: «Таке враження, що люди знущаються. Вони пишаються своїми відписками на наші прохання встановити, вони кожного разу знаходять якогось нового виконавця, якусь людину, або якийсь орган, який саме зараз має зробити щось, щоб ця дошка з’явилася».

  У міській раді Запоріжжя запевняють, що меморіальна дошка на будівлі з'явиться. Вже розробили проект і доручили дослідити це питання експертній комісії із представників СБУ, обласного архіву та місцевого університету.

  Зінаїда Бойко, керуючий справами Запорізької міської ради: «Обязательно мы должны быть уверены, что такой факт имел место быть. Ответить на этот вопрос могут только компетентные органы».

  Меморіальну дошку померлим від голоду дітям можуть встановити вже до кінця року – прогнозують чиновники.

  Дмитро Мороз, Дмитро Христенко, 5 канал

   

  Попередній матеріал
  Суд відпустив під заставу 26 із 30 затриманих в Росії екологів
  Наступний матеріал
  Євродопобачення. Кияни починають збиратися на Майдані Незалежності
  Теги:
  Loading...