5.ua

Свідки Голодомору 1932-33 рр. – Вінниччина [відео]

  Ольга Зеленчук щороку у річницю пам’яті жертв Голодомору запалює свічку на підвіконні. У цей день згадує замордованих від недоїдання сусідів та родичів. Старенька розповідає, під час Голодомору їй було 12 років. У її родині було п'ятеро діточок. Мали город, тримали курей та свиню. Але все забрали енкавеесівці. Батько вберіг лише мішок картоплі, якою рятувалися протягом півроку.

  Ольга Зеленчук, свідок Голодомору: «Вона одну картошку ділила на 5 і ми знали, що один кусочок належить кожному, і ми більше і не брали».

  Нестерпний голод, розповідає пані Ольга, мучив і вдень, і вночі. Урятував родину від смерті батько. Він влаштувався на роботу на фабрику. Там йому видавали 300 грамів хліба, а на дітей мінімальну пайку – по 50 грамів.

  Ольга Зеленчук, свідок Голодомору: «У мене засихало в роті і повинна була трошечки води випити, того що мені так хотілося їсти, що готова була свою одежу погризти».

  За словами істориків, на Вінниччині померло від п’ятисот до восьмисот тисяч осіб. Проте неофіційно ця кількість значно більша, кажуть музейники. Оскільки в реєстраційні книги не дозволяли записувати, що смерть настала від хронічного недоїдання. Саме тоді вперше на Поділлі зафіксували факти канібалізму.

  Лариса Семенко, зав. відділу новітньої історії Вінницького обласного краєзнавчого музею: «Статистичні дані є, що в 1934 році померло від голоду 58 тисяч наших земляків. Під час Голодомору на Поділлі вперше в 32-33 роках, з’явилося таке страшне лихо, як канібалізм. Ви знаєте, скільки голодних років переживав наш край, але людоїдства на Поділлі не було, а саме під час цих років з’явилося таке страшне дійство, як канібалізм».

  Про те, що голод був організований штучно, свідчать історичні факти та очевидці лихих років. За словами фахівців, урожайність на Вінниччині у 1932 році була високою. На той час зернових зібрали до 40 центнерів з гектара. Тож, природних підстав для голоду – не було.

  Олена Бучацька, Олександр Семенов, Вінниця, 5 канал

   

  Попередній матеріал
  Реакція світу на євровибрики українських можновладців [відео]
  Наступний матеріал
  Півстоліття як убили американського президента Джона Кеннеді
  Теги:
  Loading...