В Києві зникають історичні скульптури

  Ідол, але не справжній. У столиці, біля стін Софії Київської, зникла скульптура одного з найвідоміших язичницьких символів - Збручанського ідола. Історики переконані: якісну копію пам`ятки замінли на дешеву, вилиту із бетону. І це зникнення - не єдине. Біля історичного музею недорахувалися кількох скіфських баб.

  Історик Михайло Волгін проводить екскурсії біля Збручанського ідола вже кілька десятків років. Каже, підміну чотириликої скульптури помітив відразу. Та, яку встановили біля Софійської площі ще за радянських часів, відрізнялася і кольором, і матеріалом.

  Михайло Волгін, історик: "Коли постукаємо, почуємо там якийсь дзвін, вона пуста всередині. Це відливка з бетону".

  Колишня - була з вапняку, каже історик. Подібних копій ідола, оригінал якого зберігається у Краківському музеї в Польщі, існує лише три. Дві з них - у Москві та Тернополі. Кому припала до душі третя - таємниця.

  Михайло Волгін, історик: "Я думаю, що цю копію треба шукати десь в Конча-Заспі, за великим парканом".

  Хто саме з народних обранців захоплюється язичницькими ідолами, пан Волгін не уточнює. За високими парканами чиновницьких дач, каже, зникають й інші історичні скульптури. Наприклад, скіфські баби.

  Скіфські баби біля історичного музею - велика загадка для істориків. Вони кажуть, з кожним роком їх тут стає дедалі менше. Одна така скульптура на аукціонах продається за 20 тисяч доларів. Безцінні для істориків і надзвичайно коштовні для колекціонерів, скіфські баби, яким по шість тисяч років, стоять біля входу в Національний історичний музей просто неба і вже почали руйнуватися. За словами Михайла Волгіна, раніше біля музею скульптур було більше. Однак, відслідкувати скільки саме, неможливо - пам`ятки не ставлять на облік.

  Михайло Волгін, історик: "Це крик. Стоїть пам`ятка і тут, на повітрі, руйнується".

  Самі музейники кажуть - тріщини на скіфських бабах доводиться не реставрувати, а замазувати звичайним цементом.

  Марина Стрельник, завідувач відділу найдавнішої історії Національного музею історії України: "Замазали цементом, бо нічого іншого під рукою не виявилося. Є зараз нові технології для реставрації. Але знаєте, в нас музеї не відносяться до тих установ, які добре фінансуються".

  Ідеальним варіантом для скіфських баб фахівці вважають утримання їх у закритому музейному приміщенні. Однак, охочих знайти таке місце або побудувати його, поки що немає.

  Ганна Рибалка, Роман Гриценко, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Природоохоронна прокуратура розслідує вирубку дерев на Совських ставках
  Наступний матеріал
  Столичний ринок Петрівка потрапив до чорного списку у США
  Теги: