Олександр Гончаров
Олександр Гончаров temidnya.ru

Україна втрачає фахівців у високоприбуткових секторах економіки, а також позиції на світових ринках – експерт

  Помилково вважати, що в країнах ЄС, США та Китаї потрібні тільки руки українців. Усе більше наших співвітчизників залучають до робіт в ІТ-галузі й високотехнологічному виробництві

  Трудова міграція завдає Україні шкоди, адже країна втрачає висококваліфікованих фахівців у високоприбуткових секторах економіки. Це тягне за собою втрату позицій України на світових ринках. Про таке у власному блозі написав директор Інституту розвитку економіки України Олександр Гончаров, передає "112.ua".

  "Система поділу праці спирається на конкурентні переваги. А ті держави, які вміють нарощувати свої конкурентні переваги у високоприбуткових секторах економіки, отримують ліпше становище на ринках, домінуючи над іншими країнами у торговельно-економічних відносинах. У нас дійшло до того, що генеральний конструктор всесвітньо відомого українського авіаконцерну "Антонов" Дмитро Ківа, немов заробітчанин, переїхав до Баку, щоб займатися створенням азербайджанської авіаційної промисловості. Адже ще пару десятків років тому ми традиційно і по праву вважалися науково-технічною державою й успішно контролювали ринки високотехнологічної продукції, однак за останні роки фактично пішли з цих дуже прибуткових ринків", – нарікає експерт.

  Гончаров переконаний: якби наші розробники і виробники пасажирських та військово-транспортних літаків мали національну програму з літакобудування, а провідні конструктори й інженери не вирушали би на заробітки за кордон, то "ми би мали сьогодні колосальний локомотив економічного зростання України".

  "Чому ми навіть не намагаємося вивчити, зокрема, досвід Китаю щодо реалізації стратегії випереджального розвитку, зробивши ставку на наукомісткі технології? Подивіться на потенціал української економіки: величезні природні ресурси і багато талановитих людей (гідний людський капітал – майже 100% випускників середніх шкіл хочуть здобути вищу освіту). Однак українці продовжують активно виїжджати на роботу за кордон. Причина – знову ж банальна і знаходиться в економічній площині", – констатує експерт.

  Він зазначає, що у сусідніх Польщі або Чехії – високий рівень зарплат, наявні робочі місця. 

  "І це помилково вважати, що в країнах Євросоюзу, США та Китаї потрібні тільки руки наших співвітчизників. Усе більше іноземні роботодавці шукають українців не стільки для робочого сектору, скільки в ІТ-галузь і високотехнологічне виробництво. Відповідно, за межами України одномоментно можуть перебувати близько 2,6-2,7 млн людей, які успішно і старанно кують ВВП інших країн", – зазначає Гончаров.

  Експерт переконаний, що Україна має підняти якість послуг та створити такі умови, за яких вітчизняні роботодавці зможуть підвищувати рівень оплати праці до "адекватного, європейського, американського та китайського", при цьому одночасно підвищуючи продуктивність праці. Якщо цього не станеться – кількість трудових мігрантів буде і надалі нестримно зростати.

  "Як результат, про що все частіше стали говорити і писати експерти, в майбутньому зростання трудової міграції може стати лімітуючим фактором для української економіки", – резюмує експерт.

  Попередній матеріал
  Стрілянина у міськраді Харкова: нападник також цілив у легковик із дитиною
  Наступний матеріал
  Кілька факторів спричинили обвал мосту в Генуї – комісія
  Теги: