У музеї декративного мистецтва відновлювали традиції писанкарства

  Розфарбовування яєць на Великдень може стати не лише традиційним заняттям, але нести в собі прихований сенс - в цьому впевнені народні майстри-писанкарі. Вони запевняють: час напередодні Великодня якнайкраще підходить для того, аби згадати традиції наших пращурів.

  Щоби власноруч зробити маленький витвір мистецтва, треба кілька елементарних речей - яйця, фарби, свічки та спеціальний писачок. Спершу на яйце потрібно нанести малюнок воском, і лише потому опустити його у фарбу. Місця, де був віск залишаться нерозмальованими.

  Наталка Лещенко, працівник національного музею українського народного декративного мистецтва: "Писанок некрасивих не буває. І писанка іноді сама вирішує, якою їй бути. Іноді пляма від воску, випадкоко поставлена на писанку, вона робить її унікальною і оригінальною".

  Зроблені у такий спосіб писанки не можна їсти. Розмальовують сирі яйця, які зберігають цілий рік до наступного Великодня. У їжу наші пращури вживали лише крашанки - яйця, розфарбовані в один колір.

  Наталка Лещенко, працівник національного музею українського народного декративного мистецтва: "Писанка виконувала функцію листівки. Писанка дарувалася, робилася, як подарунок. Писанка не вживалася в їжу, її освячували в церкві".

  А от викидати писанки на смітник у жодному разі не можна. Утилізувати їх треба лише за допомогою природніх стихій - спалювати або пускати за водою.

  Наталка Лещенко, працівник національного музею українського народного декративного мистецтва: "Це дійсно є гріхом - якось спаплюжити цей символ. Якщо не знаєте, що робити з писанкою, її дійсно краще пустити за водою. Пустити в річку".

  Такими шанованими писанки є ще й тому, що несуть в собі сакральний зміст. Приміром, щоби швидше прийшла весна - на яйцях малювали символ сонця. Такі традиції збереглися і донині.

  Наталка Лещенко, працівник національного музею українського народного декративного мистецтва: "Вважалось, що не написавши писанку, не заспівавши веснянку, не закликаючи весну, як це роблять пташки, так це роблять і люди, весна може не прийти".

  Тож, аби закликати до столиці справжню весну, майстри радять - напередодні Великодня сонячні символи на яйцях слід малювати усією родиною. Однак застерігають - робити це треба лише з гарним настроєм та добрими намірами.

  Ольга Сас-Тарасова, Микола Лєбєдєв, 5 канал.

  Попередній матеріал
  У КОДА обіцяють створити обласний перинатальний центр
  Наступний матеріал
  Сьогодні - Страсна п’ятниця у християн східного обряду
  Теги: